Noční čistka u zpravodajců. Nová polská vláda odvolala všechny čtyři generály tajných služeb

ČTK ČTK
19. 11. 2015 15:18
Nová polská vláda v noci odvolala všechny čtyři šéfy tajných služeb v Polsku. Ministr zahraničí Witold Waszczykowski jeden z prvních kroků kabinetu odůvodňoval tím, že se civilní tajná služba chovala jako "politická policie", která špehovala politiky. Opozice náhlou výměnu čtyř generálů ostře kritizuje. Označila ji jako necivilizované a nedemokratické rozhodnutí, které může ohrozit polské zájmy v době nebezpečí teroristických útoků.
Jaroslaw Kaczyński a polská premiéra Beata Szydlová.
Jaroslaw Kaczyński a polská premiéra Beata Szydlová. | Foto: Reuters

Varšava - Nová polská konzervativní vláda v noci na čtvrtek, vzápětí po svém schválení v parlamentu, odvolala dosavadní šéfy všech čtyř tajných služeb, civilních i vojenských. Náhlé sesazení čtyř generálů může podle opozice ohrozit polské zájmy v době nebezpečí teroristických útoků.

"Každá minuta fungování těchto osob ve funkcích byla hrozbou," vysvětloval v televizi noční postup nový šéf polské diplomacie Witold Waszczykowski.

Podle něj se civilní tajná služba ABW po léta chovala jako "politická policie" a terčem jejího špehování se za časů liberálních vlád stal i konzervativní prezident Lech Kaczyński, než v dubnu 2010 zahynul při letecké katastrofě u Smolenska. "Odvolání není odvetou, ale rozloučením se s lidmi, kteří se neosvědčili," prohlásil.

"Prvním rozhodnutím premiérky Beaty Szydlové byl noční atentát na (tajné) služby. Je to situace nebezpečná pro stát," vytkl nové vládě exministr spravedlnosti a koordinátor tajných služeb v předchozím liberálním kabinetu Marek Biernacki.

Přání nové vlády vyměnit šéfy tajných služeb považuje sice za pochopitelné, nicméně mělo se podle něj uskutečnit civilizovaně, s předáním informací a s přihlédnutím ke státním zájmům a k aktuálnímu ohrožení terorismem.

Exministr zahraničí Grzegorz Schetyna v rozhlase prohlásil, že noční čistky vypadají jako "výjimečný či válečný stav", bez zdání demokracie.

Ale podle poslance Marka Opioly z tábora vládnoucích konzervativců mají liberálové krátkou paměť, protože i oni, když před osmi lety přebírali vládu a moc, tak hned vyměnili náčelníky tajných služeb - a nemysleli si, že tím páchají atentát na demokracii.

 

Právě se děje

Další zprávy