Nocleh a jídlo zdarma. Boston zaplavila vlna solidarity

Jana Černá
17. 4. 2013 8:30
Na sociálních sítích nabídly svůj dům či byt přes čtyři tisíce lidí
Po útocích zaplavila Boston vlna solidarity.
Po útocích zaplavila Boston vlna solidarity. | Foto: Reuters

Boston - Pouhá chvíle stačila v pondělí obyvatelům Bostonu k tomu, aby se rozhodli, že ubytují cizího člověka, možná jednoho z 27 tisíc účastníků bostonského maratonu.

Po explozích v cílové rovince mezinárodního závodu vyrazili místní do ulic a zraněným a otřeseným nabízeli vodu, telefon nebo místo k přespání. Tragédie vzbudila vlnu solidarity.

Nabídky pomoci se houfně hromadily hlavně na sociální síti Twitter, která v průběhu večera ožila hashtagem #bostonhelp neboli "bostonská pomoc".

Kromě soukromých osob zde nabízely asistenci i restaurace, kde se nemuselo platit, nebo letecká společnost Southwest, která svým klientům výjimečně nabízela některé služby včetně ubytování zcela zdarma.

"Plaťte pouze, pokud můžete"

Zatímco veřejnost čeká na první zprávy o pachatelích útoku, při kterém zemřeli tři lidé, americká média si začala všímat i některých světlých momentů pondělních událostí.

"Pohovka a dobré jídlo ve Fenwayi pro jakéhokoli běžce #bostonmarathon #bostonhelp tweetněte mi nebo napište na e-mail," snažila se pomoci Barbara Nazarewicz, jedna z tisíců, která se rozhodla použít v USA velmi rozšířenou mikroblogovací službu Twitter.

S podobnou zprávou přišla i místní restaurace El Pelón Taqueria, která si vzájemné přeposílání tweetu mezi uživateli zasloužila hlavně poslední větou: "Zaplaťte pouze, pokud můžete". Heslo #bostonhelp samozřejmě nechybělo.

Mezi nejvyhledávanější hashtagy, které na Twitteru slouží jako klíčová slova pro vyhledávání tematických konverzací, se tak záhy vedle hesel #boston či #bostonmarathon dostal lokálně právě i #bostonhelp. 

Tweet restaurace El Pelón Taqueria.
Tweet restaurace El Pelón Taqueria. | Foto: Zahraničí

Tři tisíce nabídek za 90 minut 

Vůle místních obyvatel pomoci všem těm, kterých se tragédie jakkoli dotkla, je však nejlépe vidět z údajů o iniciativě zpravodajského webu Boston.com.

Ten na svoje stránky umístil odkaz na speciální formulář pro zasažené a jejich potenciální hostitele. Jednoduše se zde mohli zaregistrovat jak běžci, kteří například z důvodu evakuace některých oblastí přišli o ubytování, tak ti, kdo jim neváhali pomoci.

Během první hodiny a půl nabídly svůj byt či dům téměř tři tisíce lidí, napsal web The Daily Beast. Podle Yahoo se jejich počet mezi 17:30 a 20:30 vyšplhal až na čtyři tisíce. I o této iniciativě se mnozí dozvěděli právě přes Twitter.

Útoky v Bostonu šokovaly svět. Podívejte se na fotografie:

Po čase ale začaly panovat obavy ze zneužití dobré vůle těchto lidí a před neuváženým vyplňováním formuláře varovala laická veřejnost i odborníci. Lidé by si podle nich i za těchto okolností měli dávat velký pozor, jak nakládají se svými osobními údaji.

"Údaje z formuláře jsou překlápěné do veřejně přístupného dokumentu, který ukazuje všechny osobní informace, co poskytnete," napsala editorka serveru Yahoo pro sekci Bydlení Jennifer Karmon.

Kromě svého jména, telefonního čísla, e-mailu a místa bydliště totiž někteří lidé v dobré víře informovali třeba i o tom, dokdy pracují a jak dlouho jim trvá dostat se z práce domů.

 

Právě se děje

Další zprávy