Utonutí, nebo vražda? Americká policie znovu řeší tragickou smrt filmové hvězdy z West Side Story

Radim Klekner Radim Klekner
10. 2. 2018 14:16
Vyšetřovatelé chtějí znovu vyslýchat manžela slavné herečky Natalie Woodové. Podle nově objevených důkazů nevypovídal Robert Wagner o její tragické smrti v roce 1981 pravdivě.
Jachta Splendour, ze které Woodová spadla do moře 29. listopadu 1981. Sama, nebo s cizím přičiněním?
Jachta Splendour, ze které Woodová spadla do moře 29. listopadu 1981. Sama, nebo s cizím přičiněním? | Foto: ČTK

Los Angeles - S Jamesem Deanem zářila v Rebelovi bez příčiny. Se Stevem McQueenem hrála v romanci Muž, o němž nic nevím a s Robertem Redfordem v Zakázaném majetku. Celý svět pak okouzlila v muzikálu West Side Story jako Maria. Ve snímku Třpyt v trávě pak po boku slavného Warrena Beatyho sehrála životní roli jako nervově labilní Wilma Dean Loomisová.

Tragická smrt slavné hollywoodské herečky Natalie Woodové na moři u kalifornského pobřeží nepřestává po téměř čtyři desetiletí zaměstnávat  vyšetřovatele i filmové fanoušky. A ti mají nyní pohotovost. Minulý čtvrtek totiž losangeleská policie oznámila, že má k dispozici svědecké výpovědi, které případ posouvají novým směrem.

Neuvádí však, kdy přesně tyto výpovědi získala. Již vyšetřování, vedené okamžitě po smrti herečky, do případu příliš mnoho světla nevneslo a první vážná podezření, že Woodová nezahynula nešťastnou náhodou, se objevila před sedmi lety.

Úřad koronera dospěl původně k závěru, že Woodová spadla 29. listopadu 1981 u ostrova Santa Catalina z jachty Splendour do moře. Předtím údajně pila hodně alkoholu, a protože neuměla plavat, propadla po pádu do vody panice a utopila se. Americká policie nicméně později získala nové informace o okolnostech tragického incidentu. Vyšetřování proto v roce 2011 obnovila a příčinu hereččiny smrti změnila na "utonutí a další nezjištěné okolnosti".

Není totiž stále zřejmé, jakou úlohu ve smrti Woodové sehrál její muž, filmový a televizní herec Robert Wagner. Ten byl onoho osudového víkendu na 18 metrů dlouhé lodi se svou ženou. Na palubě byli ještě další dva muži - filmový partner Woodové Christopher Walken a kapitán plavidla Denis Davern.

"Poté, co jsme případ v průběhu posledních šesti let znovu vyšetřovali, myslím, že se nám teď (Wagner) jeví jako osoba, o kterou se musíme zajímat," citovala stanice CNN policistu Johna Corinu. "Některé věci, které následně udělal, respektive neudělal, nás vedou k závěru, že jeho chování nedává moc smysl," dodal.

Světový úspěch zažila Woodová s West Side Story.
Světový úspěch zažila Woodová s West Side Story. | Foto: Profimedia.cz

Wagner totiž zalarmoval policii až několik hodin po hereččině zmizení. U výslechu pak tvrdil, že si vzhledem ke ztrátě jednoho ze záchranných člunů myslel, že v něm jeho žena odjela na břeh.

Hádka mezi manželi

Na jachtě před smrtí Woodové došlo zjevně k roztržce, které předcházelo velké množství alkoholu. Jeden ze svědků, který sledoval dění na plavidlu z dálky,  vypověděl, že z lodi byly v osudovou noc slyšet rány a ječení. Další zahlédl na zádi jachty muže a ženu, jak se hádají.

Podle kapitána plavidla Denise Daverna propukla hádka i mezi Wagnerem a Walkenem. Příčinou byla - Natalie Woodová. Ta s Walkenem tehdy dotáčela snímek Projekt Brainstorm a jejich vztah podle některých svědectví nebyl jen ryze profesionální. Walken policii řekl, že Woodová odešla té noci do své kajuty a už ji nespatřil. Po chvíli s Wagnerem sami odešli spát.

"Nevím, co se stalo," tvrdil Christopher Walken v roce 1986 v rozhovoru pro  časopis People. "Byl jsem na lůžku."

Woodová podle něj vyšla ze své kajuty, protože záchranný člun narážel do boku jachty. Herečku tento zvuk patrně znervózňoval, chtěla proto člun odvázat od lodi. V ospalosti uklouzla na mokré palubě, udeřila se do hlavy a spadla do moře.

Policistům je ale podezřelá řada okolností. Například neochota Walkena se o událostech inkriminované noci bavit. Stejně jako fakt, že vypovídat před policií příliš nechtěl ani kapitán plavidla Davern, který byl pravděpodobně pod silným tlakem hereččina manžela Roberta Wagnera. Ten když zjistil, že jeho žena zmizela, začal nabízet kapitánovi lodi další alkohol. A druhý den připravil se svým právníkem pro Daverna jeho oficiální výpověď na policii.

Woodová s manželem Robertem Wagnerem
Woodová s manželem Robertem Wagnerem | Foto: ČTK

Kapitán lodi o třicet let později potvrdil, že v hlavní kajutě zbyla po zmizení Woodové spoušť a že Wagner na svou ženu té noci křičel: "Vypadni z mé lodi!" Žárlivou scénu sehrál Robert Wagner i herci Walkenovi. U toho, jak herečka spadla do moře, ale Davern podle své výpovědi nebyl.

Démoni v hlavě

Policie nyní chce Roberta Wagnera i Christophera Walkena vyslechnout znovu. Otázkou zůstává, zda jejich výpovědi přinesou něco nového.

V autobiografické knize Kousky mého srdce, kterou vydal v roce 2009, si v současnosti sedmaosmdesátiletý Wagner sypal popel na hlavu a tvrdil, že za smrt manželky vždy přičítal vinu jen sám sobě. "Měl jsem udělat cokoli, abych ji zachránil," napsal. "Ztratil jsem ženu, kterou jsem miloval celým srdcem, a nikdy jsem se s tím nesrovnal."

S Robertem Redfordem si Woodová zahrála v roce 1966 ve snímku Zakázaný majetek.
S Robertem Redfordem si Woodová zahrála v roce 1966 ve snímku Zakázaný majetek. | Foto: Profimedia.cz

Wagnerova výpověď o událostech tragické noci 29. listopadu 1981 se ale rozchází s Davernovou ohledně příčiny hádky s hercem Walkenem. Zatímco kapitán lodi hovoří o žárlivosti, Wagner podle svých slov vyčítal Walkenovi, že ho zajímá jen profesionální kariéra a snaží se podobně ovlivnit i jeho ženu.

Robert Wagner si slavnou herečku Natalii Woodovou vzal v roce 1957, o pět let později se ale rozvedli. Podruhé se vzali v roce 1972 poté, co oba měli za sebou řadu milostných afér. Woodová mimo jiné se svými slavnými hereckými kolegy Warrenem Beattym, Stevem McQueenem nebo zpěvákem Frankem Sinatrou. Wagner zase koketoval s herečkami Joan Crawfordovou, Elizabeth Taylorovou nebo Anitou Ekbergovou.

Sama Natalie Woodová byla podle lékařů psychicky labilní a často holdovala i alkoholu. Pocházela z rodiny chudých ruských přistěhovalců, její otec byl alkoholik a matka se s ní zase snažila ustavičně manipulovat. Démoni, kteří se herečce kdysi usídlili v hlavě, podle životopisců Woodové v posledních letech před její smrtí oživli.

"Byla závislá na analgetikách a bílém vínu kvůli zklamání z herecké kariéry, která vyzněla do ztracena," uvádí životopisec Woodové Gavin Lambert. Po úspěších Třpytu v trávě či West Side Story herečka sice dostávala další role a patřila mezi hollywoodskou smetánku. Nové úspěchy provázené nominacemi na filmové ceny Oscar, jako v případě tří filmů s Deanem, Beattym a McQueenem, už ale nepřišly.

VIDEO: Hollywood není sexistický, jen stereotypní, míní recenzentka.

Podle filmové kritičky a historičky Jindřišky Bláhové jsou data, která o diskriminaci žen ve filmu zveřejnila OSN, zkreslující. Ženy jsou pro filmaře naopak zásadní a věrné publikum. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 26 minutami

Při potlačení vzpoury ve věznici na Srí Lance zemřelo šest vězňů. Bouře začaly kvůli koronaviru

Šest vězňů přišlo o život a dalších 35 bylo zraněno, když vězeňská služba zahájila střelbu, aby potlačila vzpouru ve věznici na okraji hlavního města Srí Lanky. Vážně zraněni byli také dva strážní. Uvedla to agentura AP s odvoláním na úředníky. V přeplněných věznicích na Srí Lance rostou nepokoje kvůli pandemii. V posledních týdnech vězni protestovali v několika věznicích, protože zde vzrostl počet nakažených covidem-19.

Podle mluvčího policie nepokoje vypukli v neděli ve věznici zhruba 15 kilometrů severně od Colomba. Strážci se pokusili dostat situaci pod kontrolu, nepokoje však přerostly ve vzpouru. Vězni se snažili převzít kontrolu nad vězením a stovky se jich pokusily o útěk. Dozorci proto začali střílet.

Jeden vězeň zemřel při podobných nepokojích minulý týden. Další zemřel v březnu.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Joe Biden si při hře se psem přivodil vlasovou zlomeninu zánártí

Zvolený americký prezident Joe Biden si při hře se psem Majorem přivodil nepatrné zlomeniny zánártí. Uvedl to podle agentury AP Bidenův lékař po prozkoumání snímku z CT vyšetření. Úřad prezidenta původně oznámil, že Biden při hře se psem uklouzl a vymkl si kotník.

Incident se stal již v sobotu. V neděli pak osmasedmdesátiletého politika pro jistotu prohlédl ortoped v Newarku. Lékař Kevin O'Connor poté oznámil, že vyšetření potvrdilo vlasové zlomeniny na laterální a střední kosti klínovité, které jsou ve střední části chodidla. Podle O'Connora zřejmě bude Biden muset několik týdnu nosit speciální ortézu pro stabilizaci chodidla.

Biden se má úřadu ujmout v lednu a bude skládat přísahu jako dosud nejstarší z amerických prezidentů. Jeho zdravotní stav budou pečlivě sledovat jeho oponenti i spojenci, píše Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy