Nobelovu cenu míru získala dvojice novinářů za obranu svobody slova

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 8. 10. 2021 14:03
Nobelovu cenu za mír letos obdrželi filipínská novinářka Maria Ressaová a šéfredaktor opozičního ruského listu Novaja Gazeta Dmitrij Muratov. Akademie to zdůvodnila jejich bojem za svobodu slova. Oznámil to v pátek norský Nobelův výbor.
Dmitrij Muratov v roce 2011.
Dmitrij Muratov v roce 2011. | Foto: Reuters

"Svoboda projevu a svoboda informací jsou klíčovými předpoklady demokracie a chrání před válkou a konflikty. Držitelé Nobelovy ceny za mír za rok 2021 jsou zástupci všech novinářů, kteří hájí tyto ideály ve světě, kde demokracie a svoboda tisku čelí čím dál nepříznivějším podmínkám," uvedl Nobelův výbor ve svém prohlášení.

Ressaová patří mezi hlasité kritiky filipínského autoritářského prezidenta Rodriga Duterteho a v minulosti byla i přechodně zatčena. Tuto zakladatelku zpravodajského portálu Rappler ocenil v roce 2018 časopis Time titulem Osobnost roku.

"Ressaová s využitím svobody slova poukazuje na zneužívání moci, násilnosti a rostoucí autoritářství ve své rodné zemi. Dokumentuje také, jak jsou sociální sítě využívány k šíření falešných zpráv a zastrašování oponentů," uvedl Nobelův výbor.

Muratov je držitelem řady ocenění, která označují jeho list Novaja Gazeta za jeden z posledních zástupců svobodného tisku v Rusku. V poslední době, především od lednového zatčení hlavního kritika Kremlu Alexeje Navalného, na něj stejně jako na další organizace roste tlak úřadů.

Pro deník Novaja Gazeta psala například zavražděná novinářka Anna Politkovská, od jejíž smrti uplynulo ve čtvrtek 15 let.

"Novaja Gazeta je v současnosti nejvíce nezávislý list v Rusku se silně kritickým postojem k moci. Díky žurnalistice založené na faktech a profesní integritě se stal důležitým zdrojem informací o trestuhodných stránkách ruské společnosti, které jsou v jiných médiích zmiňovány jen zřídka," napsal Nobelův výbor.

Muratov řekl, že ocenění věnuje listu Novaja Gazeta a jeho zabitým novinářům. Ressaová v reakci uvedla, že ji zisk ocenění ohromil. "Jsem v šoku," řekla v živém vysílání zpravodajského serveru Rappler.

Zástupci norského Nobelova výboru letos vybírali z 329 kandidátů: 234 jednotlivců a 95 organizací. V loňském roce si Nobelovu cenu odnesl Světový potravinový program (WFP) za své úsilí v boji proti hladu a za zlepšení podmínek pro mír v konfliktních oblastech.

Cena za mír je předposlední Nobelovou cenou, která byla letos ohlášena. Postupně byli tento týden oznámeni laureáti ocenění za lékařství, fyziku, chemii a literaturu. V pondělí se veřejnost dozví jméno nositele letošní ceny za ekonomii.

Vedle medaile a diplomu na laureáty Nobelových cen čeká i finanční prémie, která letos činí deset milionů švédských korun (zhruba 25 milionů korun). Slavnostní předávání Nobelových cen se uskuteční 10. prosince, v den výročí úmrtí švédského vědce a zakladatele ocenění Alfreda Nobela (1833-1896).

 

Právě se děje

Další zprávy