Nobelovu cenu má Gore. Ale jeho film do škol nesmí

lem
12. 10. 2007 13:55
Britský soud označil snímek o klimatu za zavádějící

Londýn - V nejbližší době stoupne hladina moří o sedm metrů. Tání sněhu na Kilimandžáru či vysychání Čadského jezera má na svědomí globální oteplování. Obojí tvrdí bývalý americký viceprezident Al Gore.

Britský soudce ale rozhodl, že podobná prohlášení z jeho filmu Nepříjemná pravda jsou poplašná a nepodložená. O Gorovi - čerstvém držiteli Nobelovy ceny míru - a jeho "učení" se tak ve Velké Británii rozhořela bouřlivá debata.

Jen politické prohlášení?

Řidiči Stewartu Dimmockovi se nelíbilo, že by se zdarma distribuované kopie filmu měly promítat na britských školách. Obrátil se na soud s tím, že ve snímku je příliš mnoho chyb a že jde spíš než o ekologii o politické prohlášení vlivného Američana.

Předseda Nejvyššího soudu Michael Buton se postavil na jeho stranu. Materiál zasílaný školám údajně není nestranný. 

"Přestože vědecké výsledky a fakta jsou správná, v rukou talentovaného politika a řečníka se z nich stává politický manifest," uvedl Burton v rozsudku.

Vládní plán promítat film na všech britských školách tak podle něj porušuje jedno ze základních pravidel britského právního řádu, že "politická agitace se na půdě škol zakazuje".

Goreova mluvčí Kalee Kreiderová je přesvědčena, že soudce rozhodl pouze na základě několika vybraných faktů a nikoliv celého díla.

"Rozhodnutí opominulo základní fakta, že globální oteplování je reálné a lidstvu škodící," cituje její slova agentura AP. "Z tisíce faktů soudce vybral pouze některá."

Útok na učitele

Soudce Burton z filmu skutečně vybral devět hlavních kontroverzních prohlášení. Nechybí mezi nimi tvrzení, že hladina moří vystoupá v blízké budoucnosti o sedm metrů, a pod vodou tak zmizí řada velkoměst.

ČTĚTE: Stoupající mořská hladina změní Ameriku
              
Z afrických vrcholků rychle mizí sníh
               Dva roky po Katrině. New Orleans ale nemá co slavit

Nebo že za pohromu v New Orleans z roku 2005, kdy hurikán Katrina připravil o život tisíce osob a voda zničila spoustu domů, může změna klimatu.

"Jde o poplašné zprávy," tvrdí teď britské soudy. "Chybí důkazy."

Foto: Reuters

Přes rozhodnutí soudu se ale britští školáci filmu nobelisty dočkají. Jednostanné názory amerického demokrata Gora ale budou muset učitelé doplnit, vysvětlit a ukázat žákům alternativní pohled na problematiku globálního oteplování.

Učitel Rhys Williams z Walesu považuje celou kauzu za zbytečnou: "Rozhodnutí londýnského soudu je skandální. Soud tu funguje jako myšlenková policie. Že by se psal rok 1984?"  

Podle něj neexistoval důvod, proč by měl v této kauze rozhodovat soud.

"Hlavní slovo v těchto věcer náleží ve Walesu Učitelské radě," trvá na svém Williams. "Je to útok na učitele. Jako bychom nebyli schopni vyučovat, či vést diskuzi po zhlédnutí filmu."

 

Právě se děje

před 27 minutami

V únoru stoupl počet bankrotů firem i podnikatelů, ukázala studie

V únoru bylo v Česku vyhlášeno 64 bankrotů obchodních společností, o tři více než v lednu. Jejich počet byl tak nejvyšší od června minulého roku. Rovněž bylo vyhlášeno 530 bankrotů podnikatelů, o 24 více než v předchozím měsíci. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

Zároveň bylo podáno 73 návrhů na bankrot obchodních společností, o sedm více než v lednu, a 542 návrhů na bankrot podnikatelů. To bylo proti předchozímu měsíci o 95 více. V insolvenčním řízení bylo ke konci února 0,7 procenta celkového počtu registrovaných společností a 1,2 procenta registrovaných podnikatelů.

"Zajímavé je, že zatímco počet bankrotů obchodních společností byl letos v únoru o čtvrtinu vyšší než v únoru 2020, počet bankrotů fyzických osob podnikatelů byl naopak o čtvrtinu nižší. Bankroty podnikatelů totiž bývají nejčastěji formou oddlužení, tedy stejně jako osobní bankroty. Vývoj jejich počtu tak kopíruje vývoj u osobních bankrotů, jejichž počet během současné pandemie výrazně klesl," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Denver jasně přehrál Milwaukee, Jokič má padesátý triple double

Basketbalisté Denveru v NBA až překvapivě snadno porazili třetí tým Východní konference Milwaukee 128:97. Hvězdou úterního duelu byl srbský pivot Nikola Jokič, který zaznamenal padesátý triple double v kariéře a devátý v sezoně. Proti Bucks předvedl 37 bodů, 11 asistencí a 10 doskoků a zastínil nejužitečnějšího hráče uplynulých dvou sezon Janise Adetokunba. Řecká hvězda zapsala 27 bodů a osm doskoků, jeho tým prohrál po pěti předchozích výhrách.

Výsledky NBA:

Boston - LA Clippers 117:112, LA Lakers - Phoenix 104:114, Miami - Atlanta 80:94, Milwaukee - Denver 97:128, San Antonio - New York 119:93, Washington - Memphis 111:125.

Utkání Toronto - Detroit bylo odloženo.

před 1 hodinou

Japonsko pátrá po pěti členech posádky z potopené čínské lodi

Japonská pobřežní hlídka ve středu pátrá po pěti členech posádky čínské rybářské lodi, která se v úterý potopila blízko sporné oblasti teritoriálních vod obou zemí. Informovala o tom agentura AP.

Plavidlo Shen Lian Cheng 707 s výtlakem 105 tun vyslalo nouzový signál v úterý z oblasti asi 330 kilometrů severně od ostrova Išigaki nedaleko Japonskem kontrolovaného souostroví Senkaku ve Východočínském moři. Na tyto ostrovy si činí nárok také Číňané, kteří je nazývají Tiao-jü a v posledních měsících zvýšili námořní aktivitu v jejich blízkosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy