Nobelovu cenu mají lékaři, kteří zkoumali "GPS" v mozku

Petr Jemelka Petr Jemelka
Aktualizováno 6. 10. 2014 12:07
Nobelův výbor letos vybral norské vědce Mayu-Brittu Moserovou, Edvarda I. Mosera a Američana Johna O'Keefa.
Foto: Nobel Foundation

Stockholm - Svět zná jména nositelů Nobelovy ceny za fyziologii a lékařství za rok 2014.

Prestižní ocenění letos získali manželé May-Britt a Edvard Moserovi z Univerzity v Oslo a Američan John O'Keefe, který působí na University College v Londýně.

Trojice neurologů si vysloužila Nobelovu cenu za objev buněk, které mozku pomáhají v prostorové orientaci.

Záhada, jež vědu trápila po celá staletí

Trio oceněných.
Trio oceněných. | Foto: Reuters

"Jejich objevy vyřešily problém, nad nímž si lámali filozofové a vědci hlavu po celá staletí. Jak mozek vytváří mapu prostoru, který nás obklopuje, a jak se dokážeme orientovat v takovém složitém prostředí," uvedl institut.

První část "lidské navigačního systému" objevil profesor O´Keefe už v roce 1971. Prokázal, že se určitá sada nervových buněk krysy aktivovala, pokud byla krysa v jedné části místnosti, zatímco v dalších částech místnosti se aktivovaly "místopisné" buňky v jiných oblastech.

Ukázalo se tedy, že si mozek uvnitř hipokampu vytváří jakousi buněčnou mapu.

Foto: Thinkstock

Manželé Moserovi v roce 2005 objevili jinou část mozkového navigačního systému, která mozku pomáhá určovat směr a vzdálenost.

Cenu předal tajemník Nobelova výboru Göran Hansson.

Laureáta ceny v oboru fyziologie a lékařství vybírá stockholmský Karolinský institut a kromě prestižní medaile a diplomu získal výherce i osm milionů švédských korun (více než 24 milionů Kč).

Loni bodovali tři Američané

Loni si Nobelovku za medicínu odnesli Randy Schekman, James E. Rothman a Thomas Südhof ze Spojených států.

Cenu jim vynesl výzkum v buněčné biologii, konkrétně studie přenosu hormonů, enzymů a dalších klíčových látek v buňkách i mezi buňkami.

Od roku 1901, kdy bylo toto ocenění poprvé uděleno, bylo oceněno 204 lidí, přičemž ve 193 případech šlo o muže.

Nobelův týden

Vyhlášením Nobelovy ceny za lékařství začal týden, během nějž bude rovněž ohlášena v úterý cena za fyziku, ve středu cena za chemii, ve čtvrtek za literaturu a v pátek za mír.

Příští pondělí se pak svět dozví jméno laureáta Nobelovy ceny za ekonomii.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Za zastřelení čerpadlářky potvrdil odvolací soud 19 let vězení

Odvolací soud potvrdil 19 let vězení pro Davida Šindlera, který předloni při přepadení benzinové stanice v Nelahozevsi na Mělnicku zastřelil čerpadlářku. Rozhodnutí soudu je pravomocné. Třiatřicetiletý muž vinu od počátku odmítá.

Šindler ženu podle rozsudku zastřelil 3. prosince 2018 brzy ráno. Spolu s Ivanem Hollitzerem, který se k činu přiznal a byl potrestán čtyřmi lety vězení, po půl třetí ráno vtrhl na čerpací stanici. Čerpadlářka se před muži pokoušela schovat za dveřmi, na které Šindler vystřelil. Podle soudu střílel cíleně tak, aby ženu zasáhl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy