reklama
 
 

Nobelovu cenu dostala trojice britských fyziků, zabývali se vlastnostmi a změnami hmoty

Aktualizováno 4. 10. 2016 12:43
Druhá Nobelova cena roku 2016 zná své majitele. Ocenění za fyziku si začátkem prosince ve Stockholmu převezmou David Thouless, Duncan Haldane a Michael Kosterlitz. Nobelův výbor je ocenil za "teoretické objevy topologických fázových posunů a topologických fází hmoty".

Stockholm – Britové David Thouless, Duncan Haldane a Michael Kosterlitz působící v USA ocenění získali za teoretické objevy topologických fázových přechodů a topologie fáze hmoty.

Topologie je odvětví matematiky, které se zabývá obecným výkladem pojmu hmoty a jejích forem.

Podle akademie objevy oceněných vědců umožnily pokrok v teoretickém chápání tajemství hmoty a vytvořily perspektivy pro vývoj nových materiálů.

Topologické fáze přechodu jsou například fáze přeměny z jednoho skupenství do druhého, když taje led a promění se ve vodu. Takto to přítomným novinářům vysvětlovali členové Královské švédské akademie věd.

"Letošní laureáti otevřeli dveře do neznámého světa, kde se hmota může vyskytovat ve zvláštním stavu. Využili pokročilé matematické metody ke studiu neobvyklých fází či stavů, hmoty, jako jsou supravodiče či supratekutiny. Díky jejich průkopnické práci se nyní hledají nové exotické fáze hmoty. Mnoho lidí doufá v budoucí využití (těchto objevů) ve vědě o materiálech a v elektronice," uvedla akademie ve svém prohlášení.

Loni Nobelovu cenu za fyziku získali Japonec Takaaki Kadžita a kanadský vědec Arthur McDonald, kteří potvrdili proměnlivost neutrin a dokázali tím, že tyto elementární částice mají hmotu.

Prvním letošním laureátem, a to za medicínu, je japonský buněčný biolog Jošinori Ósumi, a to za objev mechanismu autofagie.

Ve středu porota oznámí letošního nositele ceny za chemii, v pátek pak bude znám laureát Nobelovy ceny za mír a příští pondělí za ekonomii.

Datum ohlášení ceny za literaturu zatím nebylo oficiálně stanoveno, zřejmě ale bude vyhlášen až ve čtvrtek 13. října.

autor: Zahraničí | 4. 10. 2016 11:50

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama