Nobelovu cenu míru mají Pákistánka Malalaj a Ind Satjárthí

Michal Žák Zuzana Kleknerová Michal Žák, Zuzana Kleknerová
10. 10. 2014 11:00
Norský Nobelův výbor dvojici ocenil za jejich práci za lepší život dětí. Upozornil, že na světě je v současnosti 168 milionů dětských dělníků.
Nositelé Nobelovy ceny za mír 2014
Nositelé Nobelovy ceny za mír 2014 | Foto: Repro Nobelprize.org

Oslo - Je rozhodnuto. Nobelovu cenu za mír pro rok 2014 získali Ind Kailáš Satjárthí a Pákistánka Malalaj Júsufzajová, která se stala historicky nejmladší laureátkou.

Jména vítězů oznámil Thorbjørn Jagland, předseda norského Nobelova výboru.

Sedmnáctiletá pákistánská školačka Malalaj Júsufzajová přežila atentát komanda Tálibánu a vede osvětovou kampaň za vzdělávání dívek a žen v Pákistánu a Afghánistánu. Jako o favoritce na cenu za mír se o ní mluvilo už loni.

Pákistánská školačka Malalaj Júsufzajová
Pákistánská školačka Malalaj Júsufzajová | Foto: Reuters

Šedesátiletý Kailáš Satjárthí se dlouhodobě věnuje boji za práva dětí. Výbor ho ocenil za to, kterak - s velkou osobní odvahou - stanul v čele pokojného hnutí, jež má ukončit vykořisťování dětí kvůli finančnímu zisku.

Boj proti útlaku

Satjárthí podle Nobelova výboru s "obrovskou osobní odvahou udržuje Gándhího tradici". "Přispěl ke zrodu důležitých mezinárodních smluv o právech dítěte," píše se ve zdůvodnění.

"I přes své mládí Malalaj Júsufzajová již několik let bojuje za právo dívek na vzdělání a ukazuje, že i děti a mladí lidé mohou přispět ke zlepšení své vlastní situace. Ona sama to udělala za velmi nebezpečných okolností. Prostřednictvím svého hrdinného boje se stala vůdčí bojovnicí za právo dívek na vzdělání."

"Boj proti útlaku a za práva dětí a mladistvých je v souladu s 'bratrstvím mezi národy', které Alfred Nobel zmiňuje ve své poslední vůli jako jedno z kritérií pro Nobelovu cenu za mír," uvedl Thorbjørn Jagland.

Rekordní počet nominací

Nobelova cena za mír bude předána v norském Oslu, a to na tradičním slavnostním ceremoniálu, který se koná 10. prosince, tedy v den výročí úmrtí Alfreda Nobela.

Ocenění je spojeno s finanční odměnou osm milionů švédských korun, tedy v přepočtu více než 24 milionů Kč.

Letošní rok byl rekordní. Nobelův výbor přijal 278 nominací, což je nejvíce v historii. Nešlo přitom zdaleka jen o jednotlivce - na seznamu nominovaných se objevilo i 47 organizací.

Každoročně to s sebou nese řadu spekulací, ovšem tipy na vítěze Nobelovy ceny za mír vycházejí jen zřídkakdy. Letos byl za favorita pokládán papež František.

Německý zpravodajský server Spiegel Online před vyhlášením výsledku v redakčním komentáři upozornil, že tentokrát - v době tolika hrozných válek po celém světě - by cenu za mír neměl získat nikdo.

 

Právě se děje

Další zprávy