Nobelova cena chemikům za pomoc v boji s rakovinou

Zahraničí Zahraničí
6. 10. 2010 12:30
Nobelův výbor ocenil Američana Hecka a Japonce Negišiho a Suzukiho

Stockholm - Letošní Nobelovu cenu za chemii získali tři vědci pracující odděleně na syntetické výrobě komplexních organických sloučenin, které se jinak velmi vzácně vyskytují v přírodě.

Laureáty se stali dva japonští vědci Ejči Negiši a Akira Suzuki, spolu s Američanem Richardem Heckem.

Nobelův výbor ocenil jejich výzkum při vývoji nových metod vytváření komplexních molekul z atomů uhlíku, které jsou základem života.

Výbor ve zdůvodnění ocenil pomoc, kterou jejich objevy znamenaly v běžném životě lidí. Cituje využití v medicíně při výrobě nových léků či třeba v elektronickém průmyslu při výrobě supertenkých počítačových monitorů.

Tak dobří jako příroda

"Jejich objevy zásadně zlepšily možnosti chemiků při vytváření sofistikovaných látek, například molekul na bázi uhlíku, které jsou tak komplexní, že je byla schopna vytvořit jen sama příroda," napsal Nobelův výbor.

Agentura Reuters upozornila, že objevy oceněných vědců pomohly při vývoji léků proti rakovině. Látka, jejichž syntetickou výrobu vědci umožnili, se v malém množství vyskytuje třeba v mořských houbách a vědci věří, že může pomoct při boji s rakovinotvornými buňkami.

Vědci museli podle Nobelova výboru atomy uhlíku "rozpohybovat", aby z nich dokázali vytvořit sloučeniny. Za normálních okolností na sebe atomy uhlíku vzájemně nereagují.

Jejich objevy jsou nyní využívány na celém světě, a to jak vědeckými institucemi, tak v průmyslové výrobě.

Všichni tři vědci si rozdělí 10 milionů švédských korun, které ocenění doprovázejí.

V tomto týdnu už byly uděleny Nobelovy ceny za lékařství a fyziku. Ve čtvrtek bude oznámen držitel ceny za literaturu a v pátek nový laureát Nobelovy ceny míru.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 3 hodinami

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy