Svět dělí od jaderné války "jediný záchvat vzteku", tvrdí nositelka Nobelovy ceny míru Fihnová

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 12. 2017 22:23
Svět se potýká s jadernou krizí, za kterou může pošramocené ego, uvedla během nedělního předávání Nobelovy ceny míru představitelka oceněné Mezinárodní kampaně za zrušení jaderných zbraní (ICAN) Beatrice Fihnová. Podle ní existují dvě možnosti: že skončí jaderné zbraně, nebo lidstvo.
Beatrice Fihnová (vpravo) a Satsuko Thurlowová (uprostřed) převzaly Nobelovu cenu míru.
Beatrice Fihnová (vpravo) a Satsuko Thurlowová (uprostřed) převzaly Nobelovu cenu míru. | Foto: ČTK

Oslo/Stockholm - Představitelé Mezinárodní kampaně za zrušení jaderných zbraní (ICAN) převzali v neděli na ceremoniálu v Oslu Nobelovu cenu za mír. Jedna z jejích představitelek Beatrice Fihnová při této příležitosti řekla, že svět čelí jaderné krizi kvůli pošramocenému egu. Citovala ji britská BBC.

Narážela tak na vyhrocené vztahy mezi Spojenými státy americkými a Severní Koreou. Ty se prudce zhoršily v posledních měsících. Fihnová také uvedla, že smrt milionů lidí může způsobit "jeden záchvat vzteku" a riziko použití jaderných zbraní je větší než během studené války.

Organizace dostala ocenění za upozorňování na katastrofické humanitární důsledky jakéhokoli použití jaderných zbraní a za své průkopnické úsilí o dosažení zákazu takových zbraní.

Ve Stockholmu byly o několik hodin později předány ostatní letošní Nobelovy ceny - za fyziku, chemii, lékařství, literaturu a ekonomiku.

Ceremoniál odevzdání Nobelových cen se každoročně odehrává v den výročí úmrtí zakladatele tohoto ocenění - Alfreda Nobela. V koncertním sále ve švédské metropoli jedenáct přítomných laureátů převzalo z rukou krále Carla XVI. Gustafa zlatou medaili, diplom a příslušný šek.

Ceremoniálu se zúčastnila i přeživší atomového útoku

Obdobný ceremoniál se v Oslu uskutečnil v přítomnosti ženy, která přežila americký atomový útok na Hirošimu v roce 1945.

ICAN se zasloužila o vznik Smlouvy o zákazu jaderných zbraní, kterou letos v červenci na půdě OSN podpořilo 122 zemí. Smlouva, ke které se však nepřipojily jaderné mocnosti (například USA, Británie nebo Francie), ale i některé další země včetně Česka, má sloužit jako součást diplomatického tlaku zaměřeného na prosazení celosvětového nukleárního odzbrojení.

Její odpůrci tvrdí, že stejného cíle lze dosáhnout i v rámci mezinárodní smlouvy o nešíření jaderných zbraní.

Cenu za protijadernou skupinu převzaly šéfka kampaně Beatrice Fihnová a pětaosmdesátiletá aktivistka Satsuko Thurlowová, která zažila výbuch jaderné bomby v Hirošimě, napsala agentura DPA. "Hlavním poselstvím ICAN je, že svět nebude nikdy v bezpečí, dokud na něm jsou jaderné zbraně," uvedla Fihnová při převzetí ceny.

Konec jaderných zbraní nebo konec lidstva

Fihnová před ceremoniálem ve svém prohlášení jaderné mocnosti vyzvala, aby smlouvu o zákazu jaderných zbraní přijaly a zabránily tak konci lidstva.

"(Smlouva) poskytuje (možnost) volby. Volby mezi dvěma konci: konci jaderných zbraní a konci nás (lidí)," citovala agentura Reuters prohlášení.

Agentura TASS připomněla, že i ruští zástupci označili Smlouvu o zákazu jaderných zbraní za chybu, protože vznikla ve spěchu a v rozporu se stávajícími dohodami. Ceremoniálu v Oslu se odmítli zúčastnit velvyslanci Británie, Francie, Ruska a USA, zatímco velvyslanci Číny, Indie a Pákistánu byli na dovolené.

Gravitační vlny ve vesmíru i rozhodování lidí

Cenu za chemii získali Švýcar Jacques Dubochet, Američan narozený v Německu Joachim Frank a Brit Richard Henderson za vývoj kryoelektronové mikroskopie, moderní zobrazovací metody, která zjednodušuje a zlepšuje viditelnost biomolekul.

Za klíčový příspěvek k pozorování gravitačních vln ve vesmíru dostala Nobelovu cenu za fyziku trojice Američanů Rainer Weiss, Barry Barish a Kip Thorne. Podobně cenu za fyziologii a lékařství obdržela trojice Američanů Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash a Michael W. Young, a to za výzkum v oblasti chronobiologie, která se zabývá biologickými rytmy živých organismů.

Nobelovu cenu za literaturu má britský spisovatel japonského původu Kazuo Ishiguro, jehož nejznámějším dílem je román Soumrak dne.

Čerstvý nositel Nobelovy ceny za ekonomii Richard Thaler zase proměnil tvář ekonomické vědy zkoumáním psychologických faktorů, které stojí za rozhodováním lidí v ekonomice, a stal se jedním z průkopníků behaviorální ekonomie.

S cenou se pojí i finanční odměna, která momentálně činí devět milionů švédských korun (asi 23 milionů Kč). V případě více vyznamenaných v jedné kategorii se odměna rovnoměrně dělí.

Severní Korea oznámila úspěšný test nové mezikontinentální balistické rakety | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy