Nobela za mír jsem měl dostat já, zažertoval Asad

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
14. 10. 2013 19:30
Ocenění v pátek překvapivě dostala Organizace pro zákaz chemických zbraní.
Bašár Asad.
Bašár Asad. | Foto: Reuters

Damašek - Syrský prezident Bašár Asad v rozhovoru pro libanonské prorežimní noviny zažertoval, že Nobelova cena míru měla putovat do jeho rukou.

Ocenění pro rok 2013 v pátek překvapivě získala Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW).

"Cena měla být udělena mně," sdělil Asad listu Al-Akhbar. Diktátor přitom čelí podezření, že koncem srpna na obyvatele Sýrie zaútočil chemickými zbraněmi, konkrétně nervovým plynem sarinem.

Chemický útok, kterému podlehlo přibližně 1400 lidí, potvrdili inspektoři OSN. Kdo za ním stojí, ale nedokázali s jistotou říct, připomněl server The Independent.

Vzdali jsme se zbraní, říká Asad

"Souhlasili jsme s tím, že se vzdáme chemických zbraní, abychom se zbavili hrozby, že na nás Spojené státy zaútočí," řekl Asad. "Není pochyb, že ztráta chemických zbraní měla za následek morální ztrátu a politickou ztrátu pro Sýrii," doplnil prezident.

S návrhem na likvidaci syrských chemických zbraní přišlo Rusko. Sýrie se zničením arzenálu souhlasila a dodala seznam všech míst, kde bojové chemické látky vyrábí a skladuje. Zbraně mají být podle rezoluce OSN zlikvidovány do poloviny příštího roku. Země se v pondělí oficiálně připojí k Úmluvě o zákazu vývoje, výroby, skladování a použití chemických zbraní (CWC).

Organizace pro zákaz chemických zbraní se do širšího povědomí veřejnosti dostala teprve nedávno, a to právě v souvislosti s občanskou válkou v Sýrii.

Šéf OPCW Ahmet Üzümcü uvedl, že pro pracovníky organizace ocenění představuje velkou morální pobídku. "Pracují ve velmi těžkých podmínkách v terénu. Tu cenu chápou jako ocenění za svou práci v minulých 16 letech, ale také za tu, která je čeká v Sýrii. Je to ohromná vzpruha," řekl Üzümcü.

Experti už prověřili čtvrtinu míst

Experti už podle Üzümcüa prověřili čtvrtinu z 20 míst spojených se syrským vojenským chemickým programem. Jeho skupina prý má obavy z toho, zda se jí podaří dostat k provozům, které jsou na území ovládaném opozicí.

Üzümcü v rozhovoru řekl, že vláda Bašára Asada s inspektory prozatím spolupracuje. OPCW má vyřadit z provozu továrny na výrobu chemických zbraní do 1. listopadu a do poloviny příštího roku pak mají být tyto zbraně zlikvidovány.

Šéf chemiků zároveň znovu vyzval obě strany, aby misi OPCW nekladly překážky. Jedna z továren na území ovládaném opozicí je prý už bez personálu, ale zatím není jasné, zda se tam experti dostanou.

 

Právě se děje

Další zprávy