Nižší ceny energie v USA ohrožují evropské firmy

ČTK ČTK
22. 5. 2013 21:35
Summit Evropské unie jednal o energetice i o daňových únicích
Premiér Nečas: Česká republika je ostražitá, aby tažení proti daňovým únikům nevedlo v EU k harmonizaci daní.
Premiér Nečas: Česká republika je ostražitá, aby tažení proti daňovým únikům nevedlo v EU k harmonizaci daní. | Foto: Reuters

Brusel - Česká republika je spokojena, že středeční summit Evropské unie vzal na vědomí problém přetěžování přenosových sítí elektřinou z jiných států. Stejně tak oceňuje slíbené kroky proti podvodům kolem daně z přidané hodnoty, ale je ostražitá, aby tažení proti daňovým únikům nevedlo v EU k harmonizaci daní. Vyplývá to z prohlášení premiéra Petra Nečase, který na rozdíl od dalších unijních politiků nespatřuje problém v nízkých daních velkých nadnárodních korporací.

Summit měl být původně věnován jen energetice, ale unijní prezident Herman Van Rompuy rozhodl se zaměřit i na daňové úniky. Celé téma získalo na významu kvůli pokračující ekonomické krizi i kvůli sporu o nízkých daních, které například v Británii platí velké firmy jako Google a Amazon. Společnost Apple byla zase v americkém Kongresu kritizována, že využívala ke snižování daní dceřiné firmy v Irsku a za poslední tři roky zaplatila ze zámořských příjmů ve výši 74 miliard dolarů na daních jen dvě procenta.

V poslední době jsme viděli jednu zprávu za druhou o využívání mezer v daňových systémech, které odůvodněně zvyšují pobouření veřejnosti, prohlásil po summitu Van Rompuy. Jde o "ohromující částky v řádu stamilionů eur". V době rozpočtových tlaků jde o otázku poctivosti a důvěryhodnosti, řekl.

"Nemůžeme přistoupit na to, že některé společnosti unikají placení daní způsobem, který je legální," řekl po summitu francouzský prezident François Hollande. Zdůraznil, že unie by měla koordinovat svůj postup v tomto směru. Také britský premiér David Cameron řekl, že tento problém nemohou jednotlivé země řešit samy, ale společně.

Nečas ocenil, že summit zmínil boj s podvody kolem daně z přidané hodnoty, který pro ČR je prioritou. Nečas se naopak skepticky vyjádřil k možnosti, že do konce roku bude v celé EU v rámci boje s daňovými úniky zavedena automatická výměna bankovních dat, jak to stanoví závěry summitu.

K této výměně se dosud odmítají připojit Rakousko a Lucembursko, ale předsedové vlád obou zemí dali před jednáním najevo, že na ni hodlají přistoupit - Rakousko do konce roku a Lucembursko o rok později za podmínky, že se začne jednat i s dalšími státy, především se Švýcarskem.

Nicméně otázky daní i energetiky se řeší na unijní úrovni velmi obtížně. Každá země má totiž právo veta a v obou oblastech na sebe naráží řada protichůdných zájmů.

Břidlicový plyn v Česku? Zatím ne

Klíčovým tématem "energetické" části summitu byly rostoucí ceny energií v Evropě. Ceny energie ve Spojených státech naopak klesají, což vede k ohrožování konkurenceschopnosti evropských podniků. Hlavním důvodem klesajících cen energie v USA je těžba břidlicového plynu, o kterém se mluvilo i na unijním summitu.

V České republice platí moratorium na průzkum tohoto plynu. Nečas dal najevo, že jeho těžba není zatím na pořadu dne. Zdůraznil, že předpokladem pro případný průzkum a těžbu je přijetí vhodné legislativy. Podle něj také není možné, aby se šlo v tomto směru proti místním samosprávám.

Nečas jako úspěch označil fakt, že se podařilo do závěrů prosadit zmínku o problému s přetěžováním přenosových sítí elektřinou z jiných zemí. V případě ČR jde o elektřinu z větrných elektráren na severu Německa, která jde přes českou soustavu na jih Německa a mohla by v ČR podle energetiků způsobit i blackout.

Pro ČR bylo důležité i to, že v závěrech zůstalo znění respektující otevřenost veřejné podpory pro všechny nízkoemisní zdroje, tedy i pro jaderné elektrárny.

Nečas se kriticky vyjádřil k jednostrannému stanovování evropských cílů na nižší emise skleníkových plynů po roce 2020. Takové cíle musejí být stanoveny na základě globální dohody, řekl. Jednostranné závazky jsou politicky neprozíravé a ekonomicky hloupé, Evropa by v této sebevražedné politice neměla pokračovat, prohlásil.

 

Právě se děje

Další zprávy