Církev připravila půdu, kají se nizozemští protestanti za pronásledování Židů

ČTK ČTK
8. 11. 2020 21:24
Pětasedmdesát let po skončení druhé světové války Nizozemská protestantská církev (PKN) uznala svoji spoluvinu na pronásledování Židů. Předseda PKN René de Reuven v neděli, den před výročím pogromu v Německu, známého jako Křišťálová noc, poprosil židovskou obec o odpuštění.
Foto: www.staraopava.cz

"PKN chce bez výhrad uznat, že církev připravila živnou půdu, v níž mohla růst semena antisemitismu a nenávisti," uvedl de Reuven v neděli při vzpomínkové akci, které se účastnil i rabín.

Přiznal, že protestantská církev v tomto svoji roli měla už staletí před tím, než se v Německu ujal moci nacistický vůdce Adolf Hitler.

"Po staletí se udržovalo rozdělení, díky kterému bylo možné později Židy společensky izolovat v takové míře, že mohli být odvezeni a zavražděni," řekl.

Antisemitismus je podle něho hříchem proti bohu a proti lidem. "Protestantská církev je také součástí těchto hříšných dějin," cituje ho agentura AP.

Protestanti uvedli, že během druhé světové války a německé okupace Nizozemska udělali málo pro to, aby pomohli Židům ve vlastní zemi. Jejich církev prý také selhala v přijetí Židů, kteří se vrátili z nacistických koncentračních táborů nebo úkrytů, kde přežili válku. Agentura DPA uvádí, že PKN prohlášení nejdříve předložila židovské obci a že obě komunity se chtějí zapojit do boje proti antisemitismu.

Nacistické Německo obsadilo Nizozemsko v květnu 1940. Z přibližně 140 000 Židů žijících v této západoevropské zemi jich během války byly vyvražděny asi tři čtvrtiny.

Během takzvané Křišťálové noci z 9. na 10. listopadu 1938 polovojenské jednotky SA, ale i běžní Němci zapalovali synagogy a rabovali obchody a byty židovských majitelů. Zabity při tom byly stovky lidí.

Tento pogrom, který se odehrál v Německu, k němu připojenému Rakousku a Sudetech, znamenal začátek systematického vyhánění a pronásledování Židů.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Navalnyj hlásí, že nemá cit v noze a ruce. Ukončí hladovku

Vězněný ruský oponent Kremlu Alexej Navalnyj oznámil, že ukončí protestní hladovku. Stále požaduje, aby ho prohlédl lékař, jehož si sám vybere. Nemá cit v noze a ruce.

Hladovku Navalnyj ohlásil 31. března ve snaze vynutit si náležitou lékařskou péči kvůli bolesti zad a ztráty citlivosti v nohou.

Lékaři ve čtvrtek projevili obavu o jeho život, pokud hladovku neukončí. Požádali rovněž o převoz Navalného z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy