Soud usvědčil ze sestřelení letu MH17 dva Rusy a jednoho Ukrajince. Dostali doživotí

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 11. 2022 20:50
Soud v nizozemském Haagu ve čtvrtek v nepřítomnosti odsoudil na doživotí dva Rusy a jednoho ukrajinského občana, které shledal vinnými z vraždy všech 298 cestujících a členů posádky letu MH17. Čtvrtého obžalovaného, ruského občana, zprostil viny pro nedostatek důkazů. Informovala o tom agentura Reuters.
Trosky letu MH17, které bylo sestřeleno nad Ukrajinou v červenci 2014.
Trosky letu MH17, které bylo sestřeleno nad Ukrajinou v červenci 2014. | Foto: Reuters

Soud za vraždu všech 298 cestujících a členů posádky letu MH17 odsoudil na doživotí dva Rusy - Igora Girkina a Sergeje Dubinského - a ukrajinského občana Leonida Charčenka. Nařídil jim také zaplatit nejméně 16 milionů eur (390 milionů korun) odškodného.

Soud naopak zprostil viny Olega Pulatova, který měl u soudu jako jediný z obžalovaných právní zastoupení. Na videozáznamu, který byl během procesu přehrán, Pulatov trval na své nevině. "Záleží mi na tom, aby vyšla najevo pravda. Je pro mě důležité, aby z této tragédie nebyla obviněna moje země," řekl soudcům.

Dopravní letadlo společnosti Malaysia Airlines bylo podle soudu 17. července 2014 sestřeleno raketou ruské výroby odpálenou z pole na východě Ukrajiny. Oblast byla v té době dějištěm bojů mezi proruskými separatisty a ukrajinskými silami.

"Soud je toho názoru, že let MH17 byl sestřelen odpálením rakety Buk ze zemědělského pole poblíž Pervomajsku, přičemž zahynulo 283 cestujících a 15 členů posádky," uvedl předsedající soudce Hendrik Steenhuis.

"Od poloviny května 2014 mělo Rusko takzvanou celkovou kontrolu nad Doněckou lidovou republikou," dodal Steenhuis podle agentury Reuters. Doněcká lidová republika je samozvaný útvar vyhlášený na východě Ukrajiny proruskými separatisty spolu s takzvanou Luhanskou lidovou republikou.

Podle zástupců obětí je rozsudek důležitým mezníkem, ačkoliv odsouzení zůstávají na útěku a je nepravděpodobné, že si trest odpykají. Na odvolání mají dva týdny, stejně jako prokuratura. Ruský senátor Andrej Klišas ve čtvrtek agentuře TASS sdělil, že Moskva Girkina ani Dubinského nevydá. Předpokládá se, že proruský separatista Charčenko se také ukrývá v Rusku.

Představitel ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak v reakci na verdikt uvedl, že jde o silný signál, že "každý válečný zločin spáchaný Rusy" bude vyšetřen a uzavřen. Řekl to agentuře Reuters.

Rozsudek přivítal kromě ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského také nizozemský premiér Mark Rutte či šéf americké diplomacie Antony Blinken.

Podle Zelenského je nyní klíčové rovněž pohnat před spravedlnost ty, kteří útok nařídili. Blinken uvítal rozsudek jako "solidní krok směrem ke spravedlnosti" a dodal, že je třeba další práce, aby byly zodpovědné osoby pohnány k odpovědnosti. Podobně se vyjádřil i Rutte.

Rusko rozsudek odsoudilo a obvinilo soud, že podlehl tlaku nizozemských politiků, prokurátorů a médií. "Proces v Nizozemsku se pravděpodobně stane jedním z nejskandálnějších v historii soudních řízení," uvedla ruská diplomacie.

Steenhuis četl rozsudek před soudní síní zaplněnou pozůstalými. "Pravda na stole - to je to nejdůležitější," řekl agentuře AP Anton Kotte, který při sestřelení MH17 přišel o syna, snachu a šestiletého vnuka. Slyšení je podle něj pro příbuzné "dnem D".

Robbert van Heijningen, který přišel o bratra, švagrovou a synovce, označil sestřelení letadla za "barbarský čin", který bez ohledu na rozsudek nemůže nikdy hodit za hlavu. "Říkám tomu kámen v srdci a kameny… nemizí," dodal.

Soudní proces, který se konal v přísně střežené soudní síni poblíž letiště Schiphol, začal 9. března 2020 tím, že prokurátor přečetl jména všech obětí. Konal se v Nizozemsku, protože právě z této země pocházela většina obětí.

Rozsudek byl vynesen na pozadí pokračující ruské invaze na Ukrajinu. Případ by se tak podle pozorovatelů mohl stát příkladem pro stíhání zločinů spáchaných během války.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy