Nizozemský princ Friso zemřel, po roce a půl v kómatu

Zahraničí Zahraničí
12. 8. 2013 15:45
Loni v únoru ho v rakouských Alpách zavalila lavina.
Johan Friso
Johan Friso | Foto: Reuters

Amsterdam - Nizozemský princ Johan Friso, jehož loni zasypala v rakouských Alpách lavina, po roce a půl v kómatu zemřel.

"Princ Friso zemřel na komplikace v důsledku poškození mozku, jež způsobil nedostatek kyslíku po jeho nehodě na lyžích," citovala agentura Reuters z prohlášení královského paláce.

Neštěstí se stalo loni v únoru, když se princ vydal na lyžích mimo sjezdovku. Uvolnila se pod ním 30 metrů široká a 40 metrů dlouhá vrstva sněhu.

V oblasti luxusního lyžařského střediska Lech am Arlberg přitom v té době platil druhý nejvyšší stupeň lavinového nebezpečí.

Záchranářům se ho totiž zpod sněhové masy podařilo vyprostit zhruba až po 20 minutách, dalších 50 minut se ho pokoušeli přivést zpátky k životu.

A lékaři od počátku upozorňovali, že prostřední syn královny Beatrix se z bezvědomí zřejmě nikdy neprobere.

Kontroverzní manželka

Tiskové agentury bratra současného krále Willema-Alexandera popisovaly jako přátelského a inteligentního, ovšem plachého člověka.

Po absolvování ekonomie pracoval jako investiční bankéř u Goldman Sachs. Po svatbě v roce 2004 byl v několika dozorčích radách a pracoval pro charitativní organizace.

Předloni opustil post ředitele investiční společnosti Wolfensohn & Company, aby se stal hlavním finančním ředitelem uranového konsorcia Urenco.

Následnického práva se v minulosti vzdal kvůli kontroverzím, které vyvolala volba jeho životní partnerky. Pojal za manželku Mabel Wisseovou Smitovou, která v minulosti udržovala kontakty s jistým nizozemským narkobaronem Klaasem Bruinsmou, jenž byl později zavražděn.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že opustí Bílý dům, pokud sbor volitelů zvolí novým prezidentem demokrata Joea Bidena

Zdroj: ČTK
Další zprávy