Nizozemský princ Friso zemřel, po roce a půl v kómatu

Zahraničí Zahraničí
12. 8. 2013 15:45
Loni v únoru ho v rakouských Alpách zavalila lavina.
Johan Friso
Johan Friso | Foto: Reuters

Amsterdam - Nizozemský princ Johan Friso, jehož loni zasypala v rakouských Alpách lavina, po roce a půl v kómatu zemřel.

"Princ Friso zemřel na komplikace v důsledku poškození mozku, jež způsobil nedostatek kyslíku po jeho nehodě na lyžích," citovala agentura Reuters z prohlášení královského paláce.

Neštěstí se stalo loni v únoru, když se princ vydal na lyžích mimo sjezdovku. Uvolnila se pod ním 30 metrů široká a 40 metrů dlouhá vrstva sněhu.

V oblasti luxusního lyžařského střediska Lech am Arlberg přitom v té době platil druhý nejvyšší stupeň lavinového nebezpečí.

Záchranářům se ho totiž zpod sněhové masy podařilo vyprostit zhruba až po 20 minutách, dalších 50 minut se ho pokoušeli přivést zpátky k životu.

A lékaři od počátku upozorňovali, že prostřední syn královny Beatrix se z bezvědomí zřejmě nikdy neprobere.

Kontroverzní manželka

Tiskové agentury bratra současného krále Willema-Alexandera popisovaly jako přátelského a inteligentního, ovšem plachého člověka.

Po absolvování ekonomie pracoval jako investiční bankéř u Goldman Sachs. Po svatbě v roce 2004 byl v několika dozorčích radách a pracoval pro charitativní organizace.

Předloni opustil post ředitele investiční společnosti Wolfensohn & Company, aby se stal hlavním finančním ředitelem uranového konsorcia Urenco.

Následnického práva se v minulosti vzdal kvůli kontroverzím, které vyvolala volba jeho životní partnerky. Pojal za manželku Mabel Wisseovou Smitovou, která v minulosti udržovala kontakty s jistým nizozemským narkobaronem Klaasem Bruinsmou, jenž byl později zavražděn.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Bývalý šéf Interpolu dostal 13,5 roku vězení, Čína ho viní z braní úplatků

Bývalý šéf mezinárodní policejní organizace Interpol Meng Chung-wej byl v Číně odsouzen k trestu 13,5 roku vězení za úplatkářství a zneužití moci. Verdikt vynesl soud v severočínském městě Tchien-ťin, který Mengovi rovněž udělil pokutu ve výši dvou milionů jüanů (6,55 milionu korun), informovala agentura Reuters.

Podle vyjádření soudu přijal Meng na úplatcích více než 14,46 milionu jüanů (47,4 milionu korun) a zneužíval svého postavení, když mezi roky 2005 a 2017 působil jako náměstek čínského ministra pro vnitřní bezpečnost a šéf námořní policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
Další zprávy