Nizozemský princ bojuje po zasypání lavinou o život

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
17. 2. 2012 23:00
Princ Johan Friso lyžoval v rakouských Alpách mimo sjezdovku
Foto: Reuters

Haag - Syn nizozemské královny Beatrix Johan Friso je v ohrožení života poté, co ho zasypala lavina, když v rakouských Alpách lyžoval mimo sjezdovku. Uvedla to nizozemská agentura ANP s odvoláním na tiskové oddělení nizozemské vlády.

Podle agentury DPA utrpěl poranění lebky a mozku. "Jeho stav je stabilní, ale není mimo ohrožení života," uvedlo tiskové oddělení nizozemské vlády.

Podle lékařů z univerzitní kliniky v Innsbrucku, kde je zraněný hospitalizován, bude o jeho další prognóze možné mluvit teprve za několik dnů. Za 43letým princem do nemocnice přijela jeho matka a manželka. Do Rakouska se za ním vydali také oba bratři s manželkami.

Záchranářům trvalo 15 minut, než se jim podařilo 43letého Johana Frisa ze sněžného závalu v oblasti luxusního lyžařského střediska Lech am Arlberg vytáhnout. Na místě zasahoval vrtulník. Princ byl převezen do univerzitní kliniky v Innsbrucku, kde ho lékaři oživovali.

Členové nizozemské královské rodiny se v těchto dnech vydali lyžovat do rakouských Alp, které zasypaly obrovské přívaly sněhu. Po příchodu oteplení v horách padají laviny. Přispívají k tomu i neopatrní lyžaři, kteří jezdí mimo sjezdovky.

Vzdal se následnictví

Princ Johan Friso.
Princ Johan Friso. | Foto: Reuters

Prince Johana Frisa v okamžiku neštěstí doprovázeli tři další lidé. Uvolnila se pod ním 30 metrů široká a 40 metrů dlouhá vrstva sněhu. V době, kdy se vydal lyžovat do volného terénu, v okolí Lechu platil druhý nejvyšší stupeň lavinového nebezpečí.

Princ Johan Friso, o kterém agentura DPA píše jako o přátelském a inteligentním, ale plachém člověku, je druhým nejstarším synem nizozemské královny, následnického práva se ale vzdal.

V roce 2004 si tento vystudovaný ekonom vzal za ženu Mabel Wisseovou Smitovou, která v minulosti udržovala kontakty s jistým nizozemským narkobaronem. Princova volba tehdy vyvolala v Nizozemsku značné spory. Mají spolu dvě malé dcery.

Nizozemská královská rodina v Lechu tráví zimní dovolenou už dlouhá léta. Podle agentury APA je královna Beatrix hostem v tomto horském středisku už po sedmačtyřicáté. Tradicí je také to, že bydlí v pětihvězdičkovém hotelu jménem Gasthof Post.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy