Nizozemský poslanec půjde k soudu za urážku islámu

Pavel Vondra
21. 1. 2009 16:50
"Je to černý den pro mě i pro svobodu slova," říká Geert Wilders

Amsterdam - Pravicový poslanec nizozemského parlamentu Geert Wilders, který proslul jako nesmlouvavý kritik islámu, se bude za některé ze svých výroků zodpovídat před soudem.

Rozhodl o tom odvolací soud v Amsterdamu, který odmítl předchozí námitky státního zastupitelství, podle nichž Wilders nemůže být obžalován, neboť je chráněn svobodou slova.

Podle názoru soudce se Wilders řadou svých výroků na adresu muslimů dopustil podněcování k nenávisti a diskriminaci.

"Soud rovněž považuje za vhodné zahájit trestní stíhání Wilderse za to, že přirovnáním islámu k nacismu urazil muslimské věřící," píše se v rozhodnutí odvolacího soudu.

"Jsem otřesen"

Nizozemská prokuratura obdržela desítky podnětů k zahájení vyšetřování v souvislosti s Wildersovým filmem Fitna, kde klade rovnítko mezi islám a násilí.

Stížnosti přišly i na některé jeho rozhovory pro média, kde například Korán přirovnával k Hitlerově knize Mein Kampf.

"Jsem otřesen. Naprosto jsem to nečekal," svěřil se Wilders nizozemské tiskové agentuře ANP. "Dnešek je černým dnem nejen pro mě, ale i pro svobodu slova."

V rozhovoru pro agenturu Reuters nicméně vyjádřil přesvědčení, že soudní proces nemůže skončit jinak než jeho osvobozením.

Když Wildersův patnáctiminutový snímek odmítly nizozemské televize odvysílat, umístil jej loni v březnu na internet. Film, v němž se záběry teroristických útoků z New Yorku, Madridu a Londýna prolínají s pohledy na Korán, uzavírá výzva: "Zastavte islamizaci. Braňte naši svobodu."

Nizozemský premiér Jan Peter Balkenende byl mezi těmi, kdo Wildersovo dílo odmítl s tím, že "nemá jiný účel než urážet".

Wildersova politická geneze

Wilders má policejní ochranu už od chvíle, co v roce 2004 mladý radikální islamista zavraždil filmového režiséra a publicistu Theo van Goga.

Wildersova Fitna se loni promítala i v Brně. Projekci uspořádala zdejší muslimská obec
Wildersova Fitna se loni promítala i v Brně. Projekci uspořádala zdejší muslimská obec | Foto: Jan Langer

Ten předtím natočil podobně kontroverzní krátký film Submission pojednávající o násilí na ženách v islámské společnosti, i když šlo o podstatně subtilnější pohled na věc, než jaký nabízí Wildersův filmový pamflet.

Wilders zasedá v nizozemském parlamentu od roku 1998, zpočátku jako člen liberálně zaměřené Lidové strany pro svobodu a demokracii (VVD).

Když se s ní v roce 2004 rozešel (mimo jiné proto, že odmítal akceptovat vstřícný postoj strany k zahájení přístupových rozhovorů mezi EU a Tureckem), založil vlastní uskupení Wildersova skupina, které se později přejmenovalo na Stranu pro svobodu (PVV).

Ta v posledních volbách v srpnu 2006 získala devět mandátů a je v současnosti pátou nejsilnější stranou v zemi (a třetí největší v opozici).

 

Právě se děje

před 2 minutami

Basketbalisté v generálce před kvalifikací na OH porazili Tunisko

Čeští basketbalisté završili generálku před olympijskou kvalifikací vítězně, když porazili v posledním utkání na turnaji v Hamburku Tunisko 85:55, a obsadili konečné třetí místo. Nejlepším střelcem zápasu byl Martin Peterka s 18 body, dalších 14 přidal Patrik Auda. Svěřence Ronena Ginzburga čeká v příštích dnech závěrečné soustředění v Praze a do dějiště kvalifikace v kanadské Victorii odcestují 25. června. První duel s Tureckem tam absolvují 1. července.

Češi, kteří se na turnaji představili bez hlavních hvězd Tomáše Satoranského, Jana Veselého, Jaromíra Bohačíka nebo Vojtěcha Hrubana, se snažili proti Tunisku napravit porážky s Německem (62:95) a Itálií (71:83). V úvodní čtvrtině se dostali díky 11 bodům Martina Peterky do šestibodového náskoku, soupeř ale ještě v závěru hracího období srovnal na 20:20.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé části, kdy Češi měli sice dál vysokou úspěšnost střel za tři body, soupeř ale s nimi stále držel krok. Klíčovou sekvenci proto Ginzburgův výběr zaznamenal hned po přestávce, kdy se po 13 bodech v řadě dostal do vedení 57:38. K Peterkovi se střelecky přidal Auda nebo Ondřej Sehnal.

V tuniském týmu byl následně vyloučen po pěti faulech osmibodový Salah Medžri, nicméně hvězda afrického celku se s verdiktem rozhodčích nehodlala smířit a v dalším průběhu zápasu se neustále vracela z kabiny na palubovku. Medžrimu musel nakonec domluvit i trenér Dirk Bauermann. Třetí čtvrtinu Češi vyhráli 27:6 a náskok do závěrečného klaksonu navýšili na rozdíl 30 bodů. Na turnaji skončili s jednou výhrou třetí, Tunisané pořadí uzavřeli. O vítězství se od 20:30 utkají domácí Němci s Itálií.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Bruce Springsteena na Broadwayi neuslyší lidé naočkovaní AstraZenecou

Slavný americký písničkář Bruce Springsteen bude od příští soboty 26. června opět vystupovat na newyorské Broadwayi se svou komorní show Springsteen on Broadway, kde hraje na kytaru i klavír, vypráví nebo čte úryvky z autobiografie. Jak ale informoval britský deník Guardian, do sálu smí jen lidé naočkovaní dvěma dávkami vakcíny Pfizer-BioNTech a Moderna nebo jednou dávkou Johnson & Johnson. Ti, kdo dostali vakcínu AstraZeneca, rozšířenou ve Velké Británii a Kanadě, pořadatelé dovnitř nevpustí. AstraZenecu pro použití v USA dosud neschválil tamní Úřad pro kontrolu potravin a léčiv.

Opatření kritizuje třeba kanadský deník Toronto Star. "Show must go on. Ale vás, co jste dostali AstraZenecu, nikdo nezval," napsal list, podle nějž tak Springsteenovu show nemohou vidět Kanaďané či Britové, kteří byli naočkovaní doma, ale pohybují se v USA.

Posluchači budou smět zaplnit všech 1710 míst v sále divadla St. James Theatre, respirátory uvnitř nejsou povinné.

Zdroj: Guardian
Další zprávy