Nizozemskou pláž zaplavily odpadky z nákladní lodě, uklízí ji dobrovolníci

ČTK ČTK
3. 1. 2019 19:18
Množství dobrovolníků ve čtvrtek přišlo pomoci s úklidem pláží na ostrovech na severu Nizozemska, kde Severní moře od středy vyplavuje zboží z obří nákladní lodi MSC Zoe. Plavidlo za špatného počasí ztratilo u německého ostrova Borkum asi 270 kontejnerů s nákladem a voda pak předměty začala odnášet na jihozápad. Přepravce MSC angažoval specializovanou firmu, aby koordinovala pátrání po zbloudilých kontejnerech i úklidové práce.
Pláž v Nizozemí zaplavily odpadky z obří nákladní lodě, uklízí ji dobrovolníci | Video: Reuters

Hračky, oblečení, nábytek či komponenty do automobilů už více než 24 hodin vyhazují vlny na nizozemské ostrovy Schiermonnikoog, Ameland, Terschelling, Vlieland a Texel, zboží se údajně dostalo i k pevninské části severu Nizozemska. Podle agentury AP bylo několik kontejnerů z MSC Zoe spatřeno i v německých vodách.

V pátrání po nákladu pokračuje i nizozemská pobřežní stráž, která dnes také zveřejnila letecké snímky MSC Zoe, na nichž jsou vidět popadané sloupce kovových kontejnerů. Přesné číslo boxů, které ve vichru z lodě spadly, zatím není jasné a incident se dále vyšetřuje poté, co dnes plavidlo zakotvilo v přístavu v německých Brémách.

Na ostrově Terschelling dnes podle webu dutchnews.nl přišly s úklidem na plážích pomoci stovky dobrovolníků, práce však údajně komplikoval silný vítr, který plastové obaly, polystyren a další odpad odfoukával od moře do písečných dun. Starosta ostrova Bert Wassink se podle zpravodajského webu BBC obává, že úklid se může táhnout dlouho.

"Něco takového jsme nikdy neviděli. Je to čím dál tím běžnější, že kontejnery padají do vody, ale nikdy v takto velkém počtu," řekl Wassink. "Tohle je skutečná katastrofa. Jak tohle uklidíme? Byli jsme připraveni na ropnou nehodu, ale ne na tohle," uvedla místní ochránkyně životního prostředí Cynthia Borrasová, která na facebook nahrála video z pláže na ostrově Schiermonnikoog.

Lodní společnost MSC v prohlášení uvedla, že incident v Severním moři bere velmi vážně, "jak z hlediska dopadu takovýchto nehod na přírodní prostředí, tak z hlediska ztrát na nákladu zákazníků". Již ve středu údajně přepravce pověřil nejmenovanou firmu organizací úklidu na plážích, společnost také nasazuje speciální lodě se sonary na hledání ztraceného nákladu.

Mezi hledanými kontejnery jsou údajně také tři s nákladem nebezpečného organického peroxidu v prášku, který se používá při výrobě plastů. Jeden 25kilogramový pytel s vysoce hořlavou sloučeninou se dnes našel na Schiermonnikoogu, napsala BBC. Úřady kvůli látce varovaly veřejnost před prozkoumáváním dalších kontejnerů.

Video: Student vymyslel způsob, jak vyčistit oceány

Nápad studenta, jak vyčistit oceány od plastů, se stal skutečností | Video: The Ocean Cleanup
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 42 minutami

Kateřina Šimáčková odchází z Ústavního soudu, bude novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva

Parlamentní shromáždění Rady Evropy v úterý zvolilo Kateřinu Šimáčkovou novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Šimáčková nahradí jiného českého soudce Aleše Pejchala, devítileté funkční období jí začne 1. listopadu. Dosud působila na Ústavním soudu.

Šimáčková získala 204 z 222 odevzdaných platných hlasů. Členové parlamentního shromáždění tak dali na doporučení poradního orgánu, jenž její kandidaturu podpořil minulý týden. Kromě Šimáčkové se o post soudce Evropského soudu pro lidská práva ucházeli za Česko také další dva nominovaní: soudce Nejvyššího soudu Pavel Simon a člen Nejvyššího správního soudu Tomáš Langášek.

Evropský soud pro lidská práva sídlí ve Štrasburku a zabývá se stížnostmi států, nevládních organizací či jednotlivců na porušení Evropské úmluvy o lidských právech. Zasedá v něm 47 soudců, jeden za každý členský stát Rady Evropy. Soud není institucí Evropské unie.

Zdroj: ČTK , Domácí
před 1 hodinou

Fotbaloví mistři Evropy budou hrát s vítězi Copy América

Evropská fotbalová unie UEFA se domluvila s jihoamerickou federací CONMEBOL na uspořádání zápasu mezi vítězi mistrovství Evropy a Copy América. Oznámila to dnes UEFA, dohoda zatím platí na tři ročníky akce.

Současní šampioni Itálie a Argentina se utkají příští rok v červnové reprezentační pauze, o místu konání se teprve rozhodne. Kromě toho UEFA a CONMEBOL otevřou společnou kancelář v Londýně.

Obě nejsilnější konfederace patří k největším odpůrcům návrhu na zkrácení čtyřletého intervalu mistrovství světa na polovinu, s nímž nedávno přišel předseda Mezinárodní fotbalové federace Gianni Infantino. FIFA kvůli kritice pozvala na 30. září zástupce klubů, ligových soutěží, národních federací i hráčských unií k on-line konferenci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy