Nizozemsko odsoudilo devět teroristů

vid, Reuters
10. 3. 2006 19:20
Amsterdam – Až patnáct let vězení. Takové tresty dostalo devět muslimů za teroristické činy a navádění k nábožensky motivovanému násilí.

Odsouzení mladíci byli součástí teroristické skupině Hofstadt. Soud je uznal vinnými za navádění k nábožensky motivovanému násilí a jeho provádění. Čtyři obžalovaní byli zproštěni viny. Jeden mladík byl propuštěn už dříve.

Jedni z prvních odsouzených teroristů

Na základě nových protiteroristických zákonů požadovala prokuratura pro obžalované až dvacetileté tresty. Podobné procesy s lidmi příšlušnímy k teroristické organizaci doposud téměř vždy dopadly osvobozujícími rozsudky.

Nová legislativa umožňuje odsoudit podezřelé teroristy, kteří zamýšlejí nějaký útok, ještě než jej skutečně vykonají.

"Skupina rozšiřovala texty podňecující k násilí a vyhrožovala teroristickými útoky," pronesl dnes soudce Allard de Boer. Soudce ve zdůvodnění rozsudku uvedl, že ti, kdo rozšiřují nenávist a kážou násilí, jsou základem zločinů zaměřených na nastolení strachu a zničení vlády práva v Nizozemsku.

Odsouzen i vrah režiséra van Gogha,
hlava teoristické party

Muži byli zadrženi v listopadu 2004 po vraždě nizozemského filmaře Thea van Gogha. Sám jeho vrah je také jedním z odsouzených v dnešním procesu.

Jason Walters byl odsouzen k patnácti a Ismail Akhnikh ke třinácti rokům žaláře celkem za pět pokusů zabít policisty. Oba dva mezi příšlušníky policie, kteří se snažili zadržet, hodili ruční granát.

Ostatní odešli od soudu s rokem až pěti lety odnětí svobody.

Hlavou celé organizace byl podle soudce sedmadvacetiletý Mohammad Bouyeri. Ten však už žádný trest nedostal, protože si už odpykává doživotní trest za vraždu Thea van Gogha.

Dosud jediným odsouzeným za účast na terorismu podle nových přísnějších zákonů byl v únoru muž, kterého soud odsoudil za najímání dobrovolníků a plánování násilného džihádu.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Slovinský premiér odstoupil, vláda nedokázala prosadit své zákony

Předseda slovinské vlády Marjan Šarec v pondělí oznámil, že z funkce odstupuje. Důvodem je neschopnost menšinové vládní koalice prosazovat schválení potřebných reformních zákonů. Premiér v dopise zaslaném parlamentu s oznámením demise zároveň vyzval k vypsání předčasných voleb.

Rezignovat se Šarec rozhodl poté, co se veřejnost dozvěděla, že odstupuje vicepremiér a ministr financí Andrej Bertoncelj. Ten nesouhlasil s premiérovým návrhem zákona, na jehož základě by se finanční ztráty zdravotnictví kryly ze státního rozpočtu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy