Nizozemsko čeká menšinová vláda opřená o bijce islámu

Simona Holecová
8. 10. 2010 7:20
Královna Beatrix ve čtvrtek pořádala o sestavení kabinetu Marka Rutteho
Nizozemská královna Beatrix při každoročním projevu k poslancům, který pronáší na sklonku září.
Nizozemská královna Beatrix při každoročním projevu k poslancům, který pronáší na sklonku září. | Foto: Reuters

Amsterdam - Nizozemská královna Beatrix požádala ve čtvrtek v noci lídra liberálů Marka Rutteho, aby sestavil novou vládu.

Informovala o tom nizozemská agentura ANP s dovětkem, že Rutte bude vůbec prvním liberálním premiérem Nizozemska od roku 1918 a vůbec poprvé od první světové války bude mít země menšinový kabinet.

Rutte je totiž připraven postavit středopravou koalici s křesťanskými demokraty, obě strany však nejsou dostatečně silné, aby získaly u poslanců důvěru. V parlamentu se proto hodlají opřít o podporu Strany pro svobodu (PVV) pravicového populisty Geerta Wilderse.

Jde o mírnější variantu, než Wilderse rovnou přizvat do vlády, což královna odmítá - obává se dalšího rozdmýchávání protimuslimských nálad.

Wilders je znám jako bijec islámu. Právě v těchto dnech je ostatně souzen pro své výroky, v nichž islám přirovnal k fašismu a Korán k Hitlerově Mein Kampfu. Šéf PVV, jemuž hrozí až rok vězení a pokuta sedm tisíc eur, zatím soudu využil k tomu, aby ještě hlasitěji propagoval své hnutí.

A vychází mu to, popularita jeho strany roste. Preference drží na úrovni třiceti procent a pokud by se dnes v zemi konaly volby, PVV by je pravděpodobně vyhrála.

Nově jmenovaný premiér Rutte slíbil sérii úsporných opatření, chce, aby jeho vláda snížila schodek rozpoču o 18 miliard eur. Pak by deficit státního rozpočtu, jež má letos dosáhnout 6,3 procenta HDP, činil v roce 2013 pouhá tři procenta

To, zda Rutteho kabinet získá v úterý důvěru parlamentu, není ovšem vůbec jisté. I s hlasy Wildersových spolustraníků má v parlamentu jen těsnou většinu jednoho poslance.

Političtí analytici proto kabinetu, který ještě nevznikl, dávají jen malé šance přežít celé čtyřleté funkční období.

 

Právě se děje

Další zprávy