Nizozemsko čeká menšinová vláda opřená o bijce islámu

Simona Holecová
8. 10. 2010 7:20
Královna Beatrix ve čtvrtek pořádala o sestavení kabinetu Marka Rutteho
Nizozemská královna Beatrix při každoročním projevu k poslancům, který pronáší na sklonku září.
Nizozemská královna Beatrix při každoročním projevu k poslancům, který pronáší na sklonku září. | Foto: Reuters

Amsterdam - Nizozemská královna Beatrix požádala ve čtvrtek v noci lídra liberálů Marka Rutteho, aby sestavil novou vládu.

Informovala o tom nizozemská agentura ANP s dovětkem, že Rutte bude vůbec prvním liberálním premiérem Nizozemska od roku 1918 a vůbec poprvé od první světové války bude mít země menšinový kabinet.

Rutte je totiž připraven postavit středopravou koalici s křesťanskými demokraty, obě strany však nejsou dostatečně silné, aby získaly u poslanců důvěru. V parlamentu se proto hodlají opřít o podporu Strany pro svobodu (PVV) pravicového populisty Geerta Wilderse.

Jde o mírnější variantu, než Wilderse rovnou přizvat do vlády, což královna odmítá - obává se dalšího rozdmýchávání protimuslimských nálad.

Wilders je znám jako bijec islámu. Právě v těchto dnech je ostatně souzen pro své výroky, v nichž islám přirovnal k fašismu a Korán k Hitlerově Mein Kampfu. Šéf PVV, jemuž hrozí až rok vězení a pokuta sedm tisíc eur, zatím soudu využil k tomu, aby ještě hlasitěji propagoval své hnutí.

A vychází mu to, popularita jeho strany roste. Preference drží na úrovni třiceti procent a pokud by se dnes v zemi konaly volby, PVV by je pravděpodobně vyhrála.

Nově jmenovaný premiér Rutte slíbil sérii úsporných opatření, chce, aby jeho vláda snížila schodek rozpoču o 18 miliard eur. Pak by deficit státního rozpočtu, jež má letos dosáhnout 6,3 procenta HDP, činil v roce 2013 pouhá tři procenta

To, zda Rutteho kabinet získá v úterý důvěru parlamentu, není ovšem vůbec jisté. I s hlasy Wildersových spolustraníků má v parlamentu jen těsnou většinu jednoho poslance.

Političtí analytici proto kabinetu, který ještě nevznikl, dávají jen malé šance přežít celé čtyřleté funkční období.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 22 minutami

Sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una uvedla, že KLDR zváží účast na summitu s Jižní Koreou, pokud bude ve vzájemných vztazích panovat úcta.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, římský klan Casamonica. Její boss dostal u soudu 30 let vězení

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, kterou je římský klan Casamonica. Soud jej tento týden postavil na roveň známějším uskupením jako jsou sicilská Cosa Nostra, neapolská Camorra či původně kalábrijská 'Ndrangheta. Dlouhými tresty vězení potrestal soudce čtyři desítky členů římské mafie, jeden z bossů má strávit za mřížemi 30 let.

"Je to velice důležitý verdikt zejména proto, že ničí iluzi o tom, že v Římě žádná mafie není," řekl agentuře AFP Nando Dalla Chiesa, který o organizovaném zločinu přednáší na milánské univerzitě. "Město nedokázalo přijmout fakt, že v něm operují nejen některé elementy zločineckých skupin Camorra a 'Ndrangheta, ale že má i svou vlastní, domácí mafii," dodal.

Proces se členy mafie Casamonica trval dva roky a obžalovaní mají podle rozsudku kvůli obchodování s drogami, vydírání a držení zbraní strávit ve vězení celkem 400 let. Boss Domenico Casamonica dostal trest 30 let odnětí svobody, rozsudek ale není pravomocný.

První členové rodiny Casamonica, kteří patří k romské menšině, se do Říma přistěhovali v první polovině 20. století a policie je dlouho sledovala zejména kvůli lichvářským půjčkám. Klan na sebe upozornil v roce 2015, kdy se v Římě konal pompézní pohřeb jeho bosse Vittoria Casamoniky. Rakev tehdy ulicemi vezl kočár tažený koňmi, z helikoptéry se na něj sypaly okvětní lístky růží a truchlícím hrála hudba z filmu Kmotr. Policie i vedení města pak musely čelit kritice, že konání okázalé akce nedokázaly zabránit.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 46 minutami

Při útoku v Somálsku zemřelo nejméně osm lidí, je mezi nimi premiérova poradkyně pro ženská práva

Nejméně osm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentského paláce v somálské metropoli Mogadišo, informovaly tiskové agentury s odvoláním na policii. Další jsou zraněni. K zodpovědnosti za explozi se přihlásilo radikální islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Automobil napěchovaný výbušninami najel do osobních a nákladních vozů u kontrolního stanoviště, odkud vede cesta ke vstupu do prezidentského paláce, popsala agentura AP.

Přes toto kontrolní stanoviště jezdí prezident a premiér při cestách na letiště nebo z něj, podotkla AP. Mluvčí hnutí Šabáb později uvedl, že sebevražedný útočník cílil na konvoj aut, jenž mířil do paláce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Vládní mluvčí Mohamed Ibrahim Moalimuu oznámil, že mezi oběťmi je poradkyně premiéra pro záležitosti žen a lidských práv Hibaq Abukarová. "Byla jedním z pilířů premiérovy kanceláře v otázkách týkajících se žen," sdělil na Facebooku. Podle Reuters není jasné, zda Abukarová byla v době výbuchu v konvoji, nebo se ocitla poblíž exploze.

Podle policejního mluvčího Abdifataha Adama Hassana dalších devět lidí utrpělo zranění. Počet obětí by však mohl být vyšší, jelikož některé mrtvé a zraněné odnesli jejich příbuzní, uvedl Hassan. "Za výbuchem stojí Šabáb. Zabili osm lidí, včetně vojáka, matky a dvou dětí. Šabáb masakruje civilisty," dodal Hassan.

Radikální hnutí Šabáb, jenž chce svrhnout vládu a prosadit v Somálsku svůj přísný výklad islámského práva, provádí podobné útoky často.

Zdroj: ČTK
Další zprávy