Foto: Hlasovalo se v barech, autech i mešitách. Přišli čtyři z pěti nizozemských voličů

Foto: Hlasovalo se v barech, autech i mešitách. Přišli čtyři z pěti nizozemských voličů
Celou středu žilo Nizozemsko parlamentními volbami. Favoritem byl šéf krajně pravicové Strany pro svobodu (PVV) Geert Wilders.
Wilders, který si za svůj účes vysloužil přezdívku "Peroxidový kapitán", vhodil hlasovací lístek do urny v Haagu těsně před devátou hodinou ranní.
Očekával se souboj mezi Wildersem a současným premiérem Markem Ruttem (vpravo). Ti byli spolustraníky ještě do roku 2004, kdy Wilders opustil Rutteho liberální stranu.
Také Rutte ve středu odvolil v časném dopoledni. Jeho návštěva volební místnosti v Haagu byla plná úsměvů - vzhledem k upadající popularitě Wilderse v průzkumech pomýšlel na vítězství.
Foto: Reuters
František Typovský
16. 3. 2017 16:54
Nizozemsko žilo ve středu parlamentními volbami. K hlasovacím urnám dorazili čtyři z pěti voličů, což je nejvíce během deseti let. Na prvním místě skončil současný premiér Mark Rutte, který za sebe odsunul favorita předvolebních průzkumů Geerta Wilderse, proslulého svými radikálními názory. Lidé hlasovali v obytných vozech, mešitách i v barech.
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy