Foto: Hlasovalo se v barech, autech i mešitách. Přišli čtyři z pěti nizozemských voličů

Foto: Hlasovalo se v barech, autech i mešitách. Přišli čtyři z pěti nizozemských voličů
Celou středu žilo Nizozemsko parlamentními volbami. Favoritem byl šéf krajně pravicové Strany pro svobodu (PVV) Geert Wilders.
Wilders, který si za svůj účes vysloužil přezdívku "Peroxidový kapitán", vhodil hlasovací lístek do urny v Haagu těsně před devátou hodinou ranní.
Očekával se souboj mezi Wildersem a současným premiérem Markem Ruttem (vpravo). Ti byli spolustraníky ještě do roku 2004, kdy Wilders opustil Rutteho liberální stranu.
Také Rutte ve středu odvolil v časném dopoledni. Jeho návštěva volební místnosti v Haagu byla plná úsměvů - vzhledem k upadající popularitě Wilderse v průzkumech pomýšlel na vítězství.
Foto: Reuters
František Typovský
16. 3. 2017 16:54
Nizozemsko žilo ve středu parlamentními volbami. K hlasovacím urnám dorazili čtyři z pěti voličů, což je nejvíce během deseti let. Na prvním místě skončil současný premiér Mark Rutte, který za sebe odsunul favorita předvolebních průzkumů Geerta Wilderse, proslulého svými radikálními názory. Lidé hlasovali v obytných vozech, mešitách i v barech.
 

Právě se děje

před 2 hodinami

FBI považuje střelbu na floridské armádní základně za teroristický čin, útočník jednal sám

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) pracuje s předpokladem, že páteční střelba na armádní základně na Floridě byla teroristickým činem. Vyšetřovatelka FBI to oznámila na tiskové konferenci. Její úřad se rovněž domnívá, že saúdskoarabský vojenský student jednal sám, když v areálu v Pensacole zabil tři lidi.

Pachatel, který se na základně účastnil výcviku, začal střílet v jedné z místních učeben. Podle agentky FBI Rachel Rojasové 21letý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání použil legálně zakoupenou pistoli. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou zatím neznámé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy