Nizozemsko zakáže zahalování celé tváře. Platí i pro helmy

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 5. 2015 10:30
Politici se dušují, že nařízení nesouvisí s náboženstvím. Platí to prý i pro nošení helem v MHD či ve škole, pokouší se argumentovat.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Amsterodam - Nizozemská vláda se chystá zakázat zahalování celé tváře ve veřejných prostorech. Návrh zákona, který v pátek schválil kabinet, se týká například i lyžařských masek a podle vlády nemá nic společného s náboženstvím.

Navrhovaný zákaz, který ještě musí schválit parlament, má zahrnovat nošení jakéhokoli oblečení, které zahaluje celý obličej včetně lyžařských masek a helem, a to v prostředcích veřejné dopravy, ve školách, nemocnicích a vládních úřadech.

Opatření tedy "nemá nic společného s náboženstvím", ujišťoval novináře premiér Mark Rutte. Podobné zákony však mají podle Rutteho "prosazovat hodnoty" nizozemské společnosti.

"Ve svobodné zemi, jakou je Nizozemsko, má každý právo oblékat se podle libosti, bez ohledu na názor ostatních. Tato svoboda je omezena pouze v situacích, kdy je nezbytné, aby na sebe lidé viděli," uvedlo v prohlášení nizozemské ministerstvo vnitra.

Známý opoziční krajně pravicový politik Geert Wilders dlouho usiloval o výslovný zákaz muslimských závojů a burek. Vládní návrh v televizi označil za "slabý".

Podle agentury Reuters se v Nizozemsku zcela zahaluje několik stovek žen. V roce 2010 zakázala nošení muslimských ženských oděvů zahalujících celou tvář, tedy burek a nikábů, Francie.

 

Právě se děje

Další zprávy