Nizozemsko zakáže zahalování celé tváře. Platí i pro helmy

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 5. 2015 10:30
Politici se dušují, že nařízení nesouvisí s náboženstvím. Platí to prý i pro nošení helem v MHD či ve škole, pokouší se argumentovat.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Amsterodam - Nizozemská vláda se chystá zakázat zahalování celé tváře ve veřejných prostorech. Návrh zákona, který v pátek schválil kabinet, se týká například i lyžařských masek a podle vlády nemá nic společného s náboženstvím.

Navrhovaný zákaz, který ještě musí schválit parlament, má zahrnovat nošení jakéhokoli oblečení, které zahaluje celý obličej včetně lyžařských masek a helem, a to v prostředcích veřejné dopravy, ve školách, nemocnicích a vládních úřadech.

Opatření tedy "nemá nic společného s náboženstvím", ujišťoval novináře premiér Mark Rutte. Podobné zákony však mají podle Rutteho "prosazovat hodnoty" nizozemské společnosti.

"Ve svobodné zemi, jakou je Nizozemsko, má každý právo oblékat se podle libosti, bez ohledu na názor ostatních. Tato svoboda je omezena pouze v situacích, kdy je nezbytné, aby na sebe lidé viděli," uvedlo v prohlášení nizozemské ministerstvo vnitra.

Známý opoziční krajně pravicový politik Geert Wilders dlouho usiloval o výslovný zákaz muslimských závojů a burek. Vládní návrh v televizi označil za "slabý".

Podle agentury Reuters se v Nizozemsku zcela zahaluje několik stovek žen. V roce 2010 zakázala nošení muslimských ženských oděvů zahalujících celou tvář, tedy burek a nikábů, Francie.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Dvě jezera v Argentině náhlé zrůžověla, důvod zatím není známý

Dvě jezera v argentinském regionu Patagonie zrůžověla. Změna barvy zatím nebyla vysvětlena, ale místní ekologové se obávají, že by zbarvení mohlo být způsobené průmyslovou kontaminací, uvedla agentura Reuters.

Jezera se nacházejí blízko průmyslového parku na okraji argentinského města Trelew, na prašné planině podobné poušti, která je převážně opuštěná. Městští úředníci však nedávno podle zpráv na sociálních sítí města Trelew objevili v povodí nákladní auto, které tam vysypávalo odpad.

Úřady místním médiím poskytly zatím rozdílné názory na to, zda může být náhlá změna vody v jezerech škodlivá. Ekologové jsou však znepokojení. Místní aktivista Pablo Lada, člen argentinské národní ekologické sítě RENACE, řekl agentuře Reuters, že zrůžovění mohlo způsobit barvivo, které se obvykle používá k tomu, aby krevety, které se chovají nedaleko, získaly své typické růžové zbarvení.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Server: Policie začala s výslechy účastníků tajné schůzky k výbuchu munice ve Vrběticích

Policisté se podle Deníku N zabývají informací, zda ministr vnitra Jan Hamáček skutečně plánoval sdělit podrobnosti o výbuchu muničního skladu ve Vrběticích na Ostravsku politickým představitelům v Moskvě, a to výměnu za ruskou koronavirovou vakcínu Sputnik V. Do explozí byli zapojení nejméně dva ruští agenti, kteří jsou spojení také s pokusem o otravu někdejšího dvojitého agenta Sergeje Skripala v britském Salisbury. Podle informací serveru půjdou vypovídat jako poslední v řadě také šéf rezortu diplomacie Jakub Kulhánek a nakonec i sám ministr Hamáček (oba ČSSD). 

Zdroj: Domácí
před 21 minutami

Hradozámecké noci se účastní 76 památek, hlavní je hrad Pernštejn

Letošní ročník Hradozámecké noci, kdy je na památkách připraven večerní program, se uskuteční na 76 památkách po celé České republice. Hlavním centrem je letos jihomoravský hrad Pernštejn s nově rekonstruovanou osvícenskou vrchnostenskou zahradou.

Program na Pernštejně začíná v 18:00 a jeho první část je nazvaná Zahradní slavnost. Lidé mohou přicházet netypicky spodním vchodem do zahrady od hlavního parkoviště. Připraveny jsou přehlídky dobového oblečení, hudební i divadelní vystoupení. Od 21:00 se začne zahrada postupně rozsvěcet - ale pouze za využití loučí a svíček. Na hladinu hlavního bazénu budou vypuštěny svítící lampiony.

Hradozámecká noc se letos koná na 76 památkách, 14 z nich není ve správě Národního památkového ústavu. Podrobný seznam a program na jednotlivých památkách je k dispozici na stránkách NPÚ.

Zdroj: ČTK
Další zprávy