Nizozemsko vydá "hororového zubaře", bude souzen ve Francii

ČTK ČTK
8. 11. 2014 0:11
Muž je podezřelý z týrání, podvodů i zpronevěry. Zubař se brání tvrzením, že trpí psychickými problémy.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Amsterodam – Nizozemský soud souhlasil s vydáním "hororového zubaře" Marka van Nieropa k trestnímu stíhání ve Francii. Podle agentury AFP je podezřelý, že za působení v této zemi zmrzačil desítky pacientů a mnoha dalším způsobil utrpení.

Ve zprávě vydané amsterodamským soudem se uvádí, že padesátiletý muž je kromě týrání podezřelý i z podvodů a zpronevěry. Skupina žalujících obětí uvádí, že někteří z 2800 pacientů po péči tohoto "dentisty řezníka", jak ho přezdívají média, trpí různými problémy, nejen se zuby, ale například i se srdcem.

Van Nierop se extradici brání tvrzením, že má psychické potíže - včetně problémů se sexuální identitou a sebevražedných sklonů -, které vyžadují zvláštní terapii dostupnou, podle něj, jen v Nizozemsku.

Nizozemec byl ve Francii obžalován loni v květnu poté, co na něj přišly desítky stížností. Soud mu zakázal výkon povolání a nařídil nad ním dohled. Van Nierop ale v prosinci 2013 odletěl do Kanady. Ta ho na základě francouzského mezinárodního zatykače letos v září zatkla, ale poté ho vydala Nizozemsku. Zadržený totiž tvrdil, že tam v roce 2006 zabil svou druhou ženu.

Podle nizozemské agentury ANP nizozemská justice tuto záležitost stále vyšetřuje a o případném trestním stíhání se zatím nerozhodlo.

Kvůli podobným pochybením ještě před příchodem do Francie byl přitom van Nierop stíhán i v Nizozemsku.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy