Nizozemcům navzdory. Evropská komise prý nabídne Ukrajincům zrušení víz

ČTK ČTK
10. 4. 2016 21:45
Ukrajině jsme to slíbili, řekl agentuře Reuters vysoce postavený zdroj z EU. S plánem nesouhlasili hlavně nizozemští voliči, kteří jej odmítli v referendu. Evropská komise ale hodlá do smlouvy zařadit podmínku, která v případě zvýšení migrace z Ukrajiny znovuobnoví bezvízový styk.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Brusel - Evropská komise předloží tento měsíc návrh na bezvízové cestování Ukrajinců do Evropské unie, a to i přes odmítavý postoj Nizozemců v referendu vůči asociační dohodě s touto zemí. Agentuře Reuters to dnes řekl vysoce postavený zdroj z EU. Brusel to chce udělat proto, že to už Kyjevu slíbil, uvedl zdroj.

Šéf komise Jean-Claude Juncker v březnu ukrajinskému prezidentovi Petru Porošenkovi veřejně slíbil, že na Ukrajině toužebně očekávaný návrh na bezvízový styk předloží v dubnu.

"Může to vypadat, že ignorujeme nizozemské voliče, musíme ale držet slovo, které jsme Ukrajině dali," řekl zdroj. Návrh vstoupí v platnost, pokud jej schválí kvalifikovaná většina členských států EU a Evropský parlament.

Zdroj sdělil, že komise do návrhu zahrne článek, který umožní zemím EU dočasné znovuzavedení víz v případě prudkého nárůstu migrace z Ukrajiny. Dialog s Ukrajinou o vízové liberalizaci vede EU od roku 2008.

Nizozemci ve středečním referendu asociační dohodu s Ukrajinou jasnou většinou odmítli a výsledek je platný, protože hlasování se zúčastnilo více než 30 procent voličů. Verdikt Nizozemců sice pro vládu není závazný, premiér Mark Rutte už ale přislíbil, že dřívější souhlas s dohodou vláda přehodnotí.

 

Právě se děje

Další zprávy