Nizozemci náhodou narazili na 500 let starý vrak. Loď v 16. století patrně vozila měď

ČTK ČTK
4. 4. 2019 8:14
Nizozemští odborníci na vyprošťování objevili na dně Severního moře vrak obchodní lodi starý skoro 500 let. Po plavidle přitom cíleně nepátrali. Jejich úkolem bylo hledat kontejnery, které počátkem tohoto roku za nepříznivého počasí ztratila obří nákladní loď, informovala s odvoláním na nizozemské ministerstvo kultury agentura DPA.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Rodrigo Pacheco-Ruiz

Zbytky lodi z 16. století jsou podle ministerstva nejstarším vrakem, jaký se kdy v nizozemských vodách našel. Plavidlo bylo původně 30 metrů dlouhé a postaveno bylo zhruba v roce 1540 ze dřeva stromů pokácených v roce 1536.

Měděné destičky, které byly na lodi, naznačují, že plavidlo bylo používáno právě k převozu tohoto barevného kovu, na nějž měla v 16. století monopol německá rodina Fuggerů. Značky této bohaté rodiny z Augsburgu, která půjčovala peníze i císařům a králům, nesou právě i některé destičky.

Nizozemští odborníci na vyprošťování potopených objektů vrak objevili náhodou u Západofríských ostrovů, kde pátrali po 340 kontejnerech, které na počátku ledna v bouři ztratila nákladní loď MSC Zoe. Část z nich moře vyplavilo už dříve na pláže, většina kontejnerů ale skončila na dně.

"Tento nález je štěstím v neštěstí," uvedla nizozemská ministryně kultury Ingrid van Engelshovenová, podle které je vrak "obohacením nizozemského kulturního dědictví". Zda se úřady pokusí loď ze dna Severního moře vyzdvihnout, zatím není jasné.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Po protestech na Kubě poslalo Rusko do Karibiku humanitární pomoc

Rusko po masivních protestech na Kubě poslalo do karibské země více než 88 tun humanitární pomoci. Dva letouny Antonov An-124 dopravily do země potraviny a zboží pro ochranu obyvatel, včetně milionu roušek. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo obrany.

Kvůli koronavirové krizi se na Kubě v poslední době výrazně zhoršila hospodářská situace. To vyvolalo tento měsíc masivní protesty, největší za 30 let.

Další zprávy