Twitter pozastavil Trumpův účet, prezident neodsoudil násilí a chaos v Kongresu

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 7. 1. 2021 6:01
Americký Senát znovu zahájil jednání k potvrzení výsledků prezidentských voleb. Učinil tak šest hodin poté, co bylo jednání přerušeno kvůli příznivcům prezidenta Donalda Trumpa, kteří obsadili budovu Kongresu. Při vpádů demonstrantů do Kapitolu zemřeli čtyři lidé, jednu ženu zastřelila policie.
Podporovatelé Donalda Trumpa vtrhli do budovy Kapitolu.
Podporovatelé Donalda Trumpa vtrhli do budovy Kapitolu. | Foto: Reuters

Snažili se narušit naší demokracii. Nepodařilo se jim to," uvedl na začátek obnoveného setkání šéf senátní republikánské většiny Mitch McConnell.

Předmětem schůze, která začala ve středu odpoledne, je sčítání hlasů volitelů z jednotlivých amerických států. Od poloviny prosince je přitom známé, že v celkovém součtu zvítězil Biden nad Trumpem poměrem 306 ku 232 hlasům.

Republikáni hned zkraje jednání podle očekávání vznesli první námitku, a to proti výsledkům v Arizoně. Obě komory se následně odebraly do svých jednacích sálů, kde měli kongresmani o věci debatovat. Stížnost, jež by v případě schválení vedla k vyřazení hlasů volitelů z daného státu, musí potvrdit obě komory Kongresu, přičemž Sněmovnu reprezentantů ovládají demokraté.

Námitku horní komora odmítla poměrem 93 hlasu ku třem. Část republikánských senátorů, kteří plánovali námitku podpořit, změnila názor poté, co Kapitol obsadili Trumpovi příznivci. "To, co se v těchto komorách stalo, je neomluvitelné," uvedla republikánská senátorka Kelly Loefflerová, která chystala námitku na výsledek prezidentských voleb ve svém domovském státě Georgia. Stížnosti nepřednesou ani senátoři za Montanu a Indianu.

Dramatická evakuace

Poté, co protestující vtrhli do budovy Kapitolu, byly zákonodárcům rozdány plynové masky a ochranka je evakuovala z jednacího sálu do přilehlé rotundy. Policie musela uvnitř zasahovat slzným plynem. Při střetech s policií byla postřelena jedna žena, na následky zranění však zemřela, potvrdila washingtonská policie. Další tři lidé zemřeli podle úřadů v okolí protestů, šlo o dva muže a další ženu.

V reakci na protesty byl ve Washingtonu vyhlášen zákaz vycházení, i přesto se však před Kapitolem v noci srocovali Trumpovi příznivci, policie nejméně 50 z nich zatkla.

Protestující se odpoledne dostali do sálů obou komor Kongresu, jeden z nich přitom usedl na místo předsedy Senátu, další obsadili kanceláře několika zákonodárců včetně Pelosiové. Podle reportéra serveru HuffPost jeden z protestujících u stolu předsedajícího křičel "Trump vyhrál volby!".

Podle nově zvoleného prezidenta Joa Bidena se jedná o bezprecedentní útok extremistů na posvátnost amerického Kapitolu a na demokracii. "Toto není mírumilovný protest, je to povstání. Apeluji na tento dav, aby se stáhl," uvedl a vyzval také končícího prezidenta Trumpa, aby splnil svou povinnost, vystoupil ve státní televizi a vyzval své příznivce, aby přestali Kapitol obléhat a odešli.

Twitter pozastavil Trumpův účet

Trump vyzval demonstranty, aby se chovali mírumilovně a nepáchali žádné násilí. "Jsme strana práva a pořádku. Respektujte zákony a naše skvělé muže a ženy v modrém," napsal na svém Twitteru Trump. Poté vystoupil také s televizním projevem, kde vyzval své příznivce, aby šli domů, znovu ale mluvil i o ukradených volbách. "Milujeme vás, jste výjimeční, ale běžte domů," vzkázal. Sociální síť Twitter následně vůbec poprvé na 12 hodin pozastavila prezidentův účet právě kvůli příspěvkům, ve kterých odmítal odsoudit násilí. Jeho video smazala i sociální síť Facebook.

Zhruba stovka demonstrantů se shromáždila také před budovou Kapitolu v Atlantě, která je hlavním městem amerického státu Georgia. Někteří z nich byli ozbrojení, informovala agentura AP. Státní tajemník Brad Raffensperger, který je v Georgii nejvyšším dohlížitelem nad konáním voleb, a jeho spolupracovníci byli z preventivních důvodů z budovy evakuováni.

Většina světových lídrů násilné protesty odsoudila. "Ostudné výjevy v americkém Kongresu. Spojené státy po celém světě platí za demokracii a nyní je zásadní, aby došlo k mírumilovnému a spořádanému předání moci," napsal na Twitteru britský premiér Boris Johnson.

Německý ministr zahraničí Heiko Mass Trumpovi vzkázal, aby přijal rozhodnutí amerických voličů, kteří v prezidentských volbách zvolili jeho soupeře Joea Bidena. Odcházející hlava státu hlasování dlouhodobě a bez důkazů označuje za podvod. Násilí podle Maase způsobila právě Trumpova štvavá rétorika.

Také český ministr zahraničí Tomáš Petříček dění v USA odsoudil. "Rabování a násilnosti v americkém Senátu nejsou dobrým příkladem pro země, kde demokracie tvrdě bojuje o své místo na slunci," napsal.

Policie také v sídle Celostátního výboru Republikánské strany ve Washingtonu objevila výbušné zařízení a pomocí řízené exploze ho bezpečně zneškodnila. Informoval o tom deník The New York Times. Další zařízení bylo zajištěno v areálu Kapitolu, uvádí stanice CNN. Evakuováno bylo dříve také sídlo Celostátního výboru Demokratické strany (DNC), kde byl podle listu nalezen podezřelý balíček. Sídla obou výborů se v hlavním městě nachází jen několik bloků od budovy Kapitolu.

Protest rozdmýchala Trumpova řeč

Protestující pravděpodobně povzbudila řeč, kterou ve středu ve Washingtonu pronesl Trump. "Nikdy se nevzdáme, nikdy neuznáme porážku," řekl a opět znovu bez předložení důkazů hovořil o podvodu, který jej připravil o údajné vítězství v listopadových volbách.

"Naše země toho měla už dost," řekl Trump tisícům svých podporovatelů, mezi nimiž byla podle amerických médií řada příznivců krajně pravicových skupin.

"Nemůžete uznat porážku, když jde o krádež," dodal prezident a znovu opakoval svá nepodložená tvrzení o volebních podvodech. Všechny stížnosti jeho týmu však odmítly soudy a nepodpořili je ani volební činitelé v jednotlivých státech.

Trump také naléhal na Pence, který bude jednání kongresu předsedat, aby při dnešní schůzi odmítl oficiálně prohlásit Bidena příštím prezidentem po sečtení hlasů volitelů, což je povinnost, kterou mu ukládá ústava. Podle expertů však viceprezident nemá právo v tento moment do voleb zasahovat.

Trump znovu útočil na média a technologické společnosti provozující sociální sítě, které označil za nepřátele státu a označil je za největší nebezpečí pro americkou demokracii. Kritice neušli ani někteří republikáni, kteří v posledních týdnech odmítli prezidenta dále podporovat ve snaze podrýt výsledek voleb, které federální úřady označily za bezpečné a spravedlivé.

Video: Chci najít volební hlasy v Georgii, žádal Trump po telefonu

Chci najít volební hlasy v Georgii, žádal po telefonu Trump. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy