Nigerijští ozbrojenci vtrhli do vesnic, zemřelo sto lidí

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
16. 3. 2014 17:44
Sektářské střety v nábožensky smíšené oblasti Nigérie si v posledních letech vyžádaly tři tisíce mrtvých.
Útoky islamistické skupiny Boko Haram v Nigérii.
Útoky islamistické skupiny Boko Haram v Nigérii. | Foto: Reuters

Kaduna - Více než sto lidí zabili ozbrojenci při pátečním nočním útoku na tři vesnice ve střední Nigérii. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na vládní zdroje.

Policie potvrdila, že bojovníci z kmene Fulani přepadli v pátek večer vesnice ve státě Kaduna, nepotvrdila ale počet obětí jejich útoku. V dané oblasti dlouhodobě zuří etnické a náboženské střety a spory o půdu.

Stovky lidí byly loni zabity při srážkách mezi většinově muslimskými příslušníky kočovných chovatelů dobytka z kmene Fulani a většinou křesťanskými usedlými obyvateli rolnických osad ležících v regionu, kde se stýká většinově křesťanský jih a muslimský sever Nigérie.

Organizace Human Rights Watch (HRW) v prosinci oznámila, že sektářské střety v této nábožensky smíšené centrální oblasti Nigérie si od roku 2010 vyžádaly už tři tisíce mrtvých.

Letos v únoru se odehrálo několik útoků islamistické sekty Boko Haram na severu Nigérie. Vyžádaly si téměř tři sta obětí. Útočníci si vybírají křesťanské vesnice i školy. Své oběti střílejí, upalují či podřezávají. Sekta by v severní Nigéri ráda zavedla přísné islámské právo šária.

Nigerijské úřady podle HRW tyto násilnosti veskrze přehlížejí, vláda ale toto obvinění odmítla.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Ruský ledoborec se dostal do silné bouře a vypověděly mu motory, vyslal signál SOS

Ruský ledoborec, který se nachází s 33 lidmi na palubě u západních břehů Norska, za bouřlivého počasí vyslal tísňové volání. K plavidlu zamířily dva vlečné čluny a záchranný vrtulník. Ruský úřad pro námořní dopravu nicméně vzápětí uvedl, že signál SOS byl vyslán omylem a že loď není v problémech.

Ledoborci Tor západně od norského města Aalesund vypověděly motory, činnost dvou ze čtyř se ale později podařilo obnovit, takže bezprostřední nebezpečí teď ledoborci nehrozí, napsal norský deník Verdens Gang. Situace je ale stále vážná, protože v oblasti je velmi silná bouře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy