Nigerijský atentátník komplice neměl, řekl prokurátor

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
5. 1. 2010 19:49
Tvrzení cestujících o dalším teroristovi na palubě letadla se nepotvrdilo
Umar Farouk Abdulmutallab
Umar Farouk Abdulmutallab | Foto: Reuters

Amsterodam - Nigerijský atentátník, který se o Vánocích neúspěšně pokusil odpálit v letadle z Amsterodamu do Detroitu, neměl žádného spojence a pravděpodobně propašoval výbušninu do Nizozemí z Nigérie.

Uvedl to dnes nizozemský státní prokurátor, který zároveň popřel, že by atentátník Umar Farouk Abdulmutallab měl komplice na letišti Schiphol v Amsterodamu.

O spolupachateli byli totiž přesvědčení někteří cestující letu do Detroitu. Viděli prý atentátníka před vstupem do letadla se starším, dobře oblečeným Indem nebo Pákistáncem.

To ale podle prokurátora vyvrátily záběry bezpečnostní kamery, na kterých byl muž před nástupem do letadla sám.

Třiadvacetiletý Abdulmutallab, který je synem prominentního bankéře, přiletěl do Amsterodamu letadlem společnosti KLM na Štědrý den, řekl prokurátor.

Atentátník v Amsterodamu prošel před vstupem do letadla jak pohovorem, tak i bezpečnostní kontrolou, uvedl dále prokurátor.

Policie už Abdulmutallaba obvinila z pokusu vyhodit do povětří letadlo pomocí vysoce explozivní látky, kterou měl skrytou ve svém spodním prádle.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy