Armáda osvobodila další zajatce Boko Haram, z toho sto dětí

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 8. 2015 10:56
Kromě toho Nigerijci informovali, že se jim podařilo zničit několik táborů extremistů.
Vojáci nigerijské armády. Ilustrační foto
Vojáci nigerijské armády. Ilustrační foto | Foto: Reuters

Lagos - Nigerijská armáda zničila několik táborů islamistů a ze zajetí radikální organizace Boko Haram osvobodila 178 lidí, z toho 101 dětí a 67 žen.

Podle agentury AFP o tom v neděli informovala přímo armáda.

Letectvo rovněž informovalo, že bylo zabito "velké množství" radikálů při odrážení útoku na vesnici Bitta, která leží asi pět kilometrů jihozápadně od armádních operací kolem města Bama. To je vzdáleno přibližně 70 kilometrů na jihovýchod od Maiduguri, správního střediska svazového státu Borno. Nedělní prohlášení neobsahují informace o tom, kdy se útoky odehrály.

Nigerijská armáda často oznamuje úspěšné akce proti islamistům. Například ve čtvrtek vojáci sdělili, že se jim podařilo ve státě Borno osvobodit další desítky unesených žen a zabít přitom neupřesněný počet členů Boko Haram.

Ze zajetí Boko Haram byly letos osvobozeny stovky lidí, ale nebyla mezi nimi žádná z 219 dívek, které byly uneseny loni v dubnu ze školy v Chiboku.

Islámští teroristé ze skupiny Boko Haram, kteří působí v Nigérii a okolních státech, o sobě dali znovu vědět. Oznámili, že poráží nigerijskou armádu, kde se jim zachce. Tady jsou údajné důkazy. | Video: Reuters, Radan Šprongl
 

Právě se děje

před 19 minutami

Někdo nastražil výbušninu do vozu severoirské policistky, podezřelá je Nová IRA

V Severním Irsku někdo nastražil bombu do automobilu policistky ve městě Dungiven nedaleko Londonderry. Policejní služba Severního Irska (PSNI) dnes uvedla, že bomba byla ve voze před domem policistky pracující na částečný úvazek objevena v pondělí a v noci na dnešek byla zneškodněna. Policie z činu podezírá radikály ze skupiny Nová IRA.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Volný má zaplatit pokutu za lednovou potyčku na plénu, potvrdila sněmovna

Nezařazený poslanec Lubomír Volný (Volný blok) má zaplatit pokutu, kterou mu uložil mandátový a imunitní výbor kvůli lednové potyčce přímo na plénu. Postih v úterý potvrdila sněmovna hlasy 89 ze 105 přítomných členů, poslancovo odvolání tak odmítla. Volný má uhradit podle verdiktu výboru z poloviny února jeden měsíční poslanecký plat, tedy zhruba 90 800 korun.

Volný uvedl, že disciplinární řízení proti němu bylo politicky motivované a nezákonné. Sněmovnu nařkl z toho, že poruší zákon, pokud odvolání odmítne. Nezařazený poslanec přečetl na plénu zdůvodnění odvolání, jak je zpracovala jeho právní zástupkyně. Volného návrh, aby sněmovna konstatovala nulitu rozhodnutí imunitního výboru, dolní komora odmítla.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zelení jsou v průzkumu nejsilnější německou stranou, strana Merkelové ztrácí

Zelení se po nominaci spolupředsedkyně Annaleny Baerbockové kandidátkou na kancléřku stali jasně nejsilnější politickou stranou v Německu. Hlas by jim podle aktuálního průzkumu Trendbarometer televize RTL dalo 28 procent voličů. Vládní konzervativní unie CDU/CSU dosluhující kancléřky Angely Merkelové, která byla dosud vůdčí parlamentní silou, se propadla na druhé místo s 21 procenty hlasů.

Ještě před týdnem unie v tomto průzkumu vedla, nyní si ale pohoršila o sedm procentních bodů. Koalici CDU/CSU tak po rozhodnutí, že kancléřským kandidátem bude předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) Armin Laschet, čeká úkol získat zpět důvěru voličů. Čas mají do 26. září, kdy Němci vyberou nové složení Spolkového sněmu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy