Nigerijská armáda je zodpovědná za smrt 8000 civilistů

ČTK ČTK
3. 6. 2015 18:10
Mezi oběti patří především lidé, kteří byli drženi v provizorních věznicích kvůli podezření ze spolupráce s Boko Haram.
Nigerijská armáda
Nigerijská armáda | Foto: Reuters

Abuja - Přes osm tisíc civilistů padlo za oběť násilnostem páchaným nigerijskou armádou během téměř šestiletého boje proti islámským radikálům ze skupiny Boko Haram. Ve své zprávě to uvedla organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI).

Nově zveřejněný údaj znamená podle agentury AP mimo jiné výrazný nárůst celkového odhadovaného počtu lidí, kteří během povstání islamistů od roku 2009 zahynuli. Dosud se hovořilo o 13 tisíc až 15 tisíc.

Amnesty International věří, že shromáždila dostatek důkazů na to, aby mohl Mezinárodní trestní soud v Haagu zahájit proti velení nigerijské armády řízení kvůli páchání válečných zločinů.

Zástupci organizace vyzvali nového prezidenta země Muhammadua Buhariho, aby se vážnými obviněními vznesenými ve zprávě především vůči nejvyšším velitelům místní armády zabýval.

Neposkytnutí lékařské péče nebo smrt hladem

Velitelé se prý násilí páchaného na civilistech na severovýchodě Nigérie přímo účastnili, schvalovali ho nebo mu svou nečinností nezabránili.

Osm tisíc Nigerijců vinou armády podle zprávy AI zahynulo násilnou smrtí, v důsledku neposkytnutí lékařské péče či hladem.

Většina zmiňovaných civilních obětí pochází podle zprávy z řad 20 tisíc mužů a chlapců, které vojáci zadržovali kvůli často nepodloženému podezření ze spolupráce s Boko Haram v nelidských podmínkách provizorních věznic.

Některým chlapcům prý v době zadržení nebylo ani deset let. Řada vězňů zemřela v důsledku krutého mučení.

Nigerijská armáda ani vláda na závažná obvinění zatím nereagovaly. Prezident Buhari je v současnosti na první zahraniční návštěvě od nástupu do funkce minulý pátek. Ve středu navštívil Niger, ve čtvrtek zamíří do Čadu.

Buhari slíbil, že obvinění proti armádě prošetří

Obě země se ve spolupráci s Nigérií, Kamerunem a Beninem v rámci regionální mise výrazně podílejí na boji proti islamistům na severu Nigérie. Už ve své páteční inaugurační řeči Buhari nicméně přislíbil, že se obviněními proti armádě bude zabývat.

Radikálové z Boko Haram se snaží na severovýchodě Nigérie a v přilehlých hraničních oblastech sousedních států vytvořit stát s přísným islámským právem šaría. Mimo své domovy se v důsledku bojů ocitly asi tři miliony lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy