Ze spojence se stává uzurpátor. Nejlidnatější africká země mění pohled na Čínu

Jana Václavíková Jana Václavíková
2. 9. 2020 6:37
"Nigerijské násilnické manželství s Čínou a souhlas s otroctvím", "Barbarské hordy z Asie" - to jsou jen některé z titulků, jež se v posledních týdnech v narážce na chování Pekingu objevují v nigerijských médiích. Přestože ještě před pár měsíci Nigerijci povětšinou čínské investice a projekty vítali, v poslední době se situace mění.
Čínský prezident Si Ťin-pching
Čínský prezident Si Ťin-pching | Foto: Reuters

Debaty o chování Číny začaly letos v červenci kvůli doložce ve smlouvě o půjčce, kterou chtěl Peking této západoafrické zemi poskytnout. Někteří politici si ji vykládali jako potvrzení toho, že Nigérie se vzdá své suverenity, pokud nebude schopna své dluhy splácet. Jako příklad uváděli Zambii, další africký stát, který nedokázal čínské půjčky splácet, a část jejího majetku tak připadla Číně. 

Čína a Nigérie mezi sebou podepsaly jedenáct smluv a africká země se zadlužila 3,1 miliardy dolarů (v přepočtu 68,8 miliardy korun). To představuje více než jedenáct procent celkového zahraničního dluhu Nigérie, vypočítává server Quartz Africa.

Ten ale zároveň dodává, že příklad se Zambií není přesný a doložka byla politiky špatně interpretovaná. "Jde o standardní doložku, ať smlouvu podepíšete s Amerikou, Británií nebo jakoukoliv jinou zemí, protože chtějí vědět, že získají své peníze zpět," vysvětloval nigerijský ministr dopravy Rotimi Amaechi. Přesto se nyní o počínání Číny v Nigérii, nejlidnatější zemi kontinentu, vede hlasitá diskuse.

Negativní pozornost Čína získala například po investigativní reportáži, která odhalila, že čínské doly znečišťují místní řeky. Později se také ukázalo, že Číňané, kteří zde pracovali, neměli povolení k těžbě, ale jen k průzkumu. Po zveřejnění článku se policie na místo vydala a zatkla desítky lidí, mezi nimi i Číňany. 

Negativní odezvu měla také opatření, kterým byli Afričané vystaveni v jihočínském městě Kuang-čou v dubnu. Přestože dlouhodobě ve městě pracují a v předcházejících týdnech necestovali do zahraničí ani neměli příznaky nákazy koronavirem, dostali nařízenou striktní karanténu, která přesahovala doporučené dva týdny.

Tisíce Afričanů, mezi nimiž byli i Nigerijci, tak kromě domácí karantény často doplněné o elektronický zámek na dveřích zabraňující odchodu, nesměli ani vstoupit do obchodů nebo restaurací. "Byli jsme informováni, že od nynějška nesmí černoši vstoupit do restaurace," stálo například ve vzkazu, který měla na výloze místní pobočka rychlého občerstvení McDonald's, píše britská stanice BBC.

Místní africká komunita tak začala mluvit o rasismu a podobná debata se vedla i v Nigérii. Jak upozorňuje časopis Time, opatření v Kuang-čou přišla poté, co si na diskriminaci etnických Číňanů spojenou s onemocněním covid-19 stěžovala Čína. 

Bez čínské odezvy

Ze všech témat, která se v Nigérii nyní probírají, se Čína vyjádřila jen ke smlouvě o půjčce. Obvinění, že podepsáním ztratí Nigérie svou suverenitu, čínská ambasáda v Nigérii odmítla. "Díváme se na to spíš jako na vnitřní záležitost Nigérie," řekl podle nigerijského deníku The Nation mluvčí ambasády Sun Saj-siung. 

"Zajímavé je, že od dubna se vyskytuje neustálý s nepřerušovaný proud špatných zpráv o Číně. A od začátku jsme neslyšeli téměř žádnou reakci od čínské ambasády nebo ministerstva zahraničí v Pekingu. Čas od času vypustí tweet nebo prohlášení, ale nic, co by vyvažovalo prohřešky posledních měsíců," podivuje se v podcastu projektu The China Africa Project, zaměřeném na čínské aktivity v Africe, jeho zakladatel a novinář Eric Olander. "Takže v tomto vakuu se zdá, že má negativní mediální pokrytí zásadní vliv na pohled na Čínu, který se stává čím dál více negativnějším," dodává. 

Nedávné události a negativní pozornost médií podle Paula Nantulyi z Centra afrických studií ve Washingtonu nenahrávají ani čínskému modelu sebeprezentace. Ten například říká, že Čína nabízí něco speciálního a unikátního, její smlouvy jsou výhodné pro obě strany a také že neovlivňují vnitřní politiku jiných zemí. "Postupně se ale stává složitějším toto tvrzení na africkém kontinentu prosadit," vysvětluje v podcastu Nantulya.

Video: Čína se snaží získat vliv ve střední Evropě. Daří se ale jen někde, říká expert

Blíží se další schůzka středoevropských zemí s Čínou, tzv. skupiny 16 + 1 | Video: Martin Ehl
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy