Ze spojence se stává uzurpátor. Nejlidnatější africká země mění pohled na Čínu

Jana Václavíková Jana Václavíková
2. 9. 2020 6:37
"Nigerijské násilnické manželství s Čínou a souhlas s otroctvím", "Barbarské hordy z Asie" - to jsou jen některé z titulků, jež se v posledních týdnech v narážce na chování Pekingu objevují v nigerijských médiích. Přestože ještě před pár měsíci Nigerijci povětšinou čínské investice a projekty vítali, v poslední době se situace mění.
Čínský prezident Si Ťin-pching
Čínský prezident Si Ťin-pching | Foto: Reuters

Debaty o chování Číny začaly letos v červenci kvůli doložce ve smlouvě o půjčce, kterou chtěl Peking této západoafrické zemi poskytnout. Někteří politici si ji vykládali jako potvrzení toho, že Nigérie se vzdá své suverenity, pokud nebude schopna své dluhy splácet. Jako příklad uváděli Zambii, další africký stát, který nedokázal čínské půjčky splácet, a část jejího majetku tak připadla Číně. 

Čína a Nigérie mezi sebou podepsaly jedenáct smluv a africká země se zadlužila 3,1 miliardy dolarů (v přepočtu 68,8 miliardy korun). To představuje více než jedenáct procent celkového zahraničního dluhu Nigérie, vypočítává server Quartz Africa.

Ten ale zároveň dodává, že příklad se Zambií není přesný a doložka byla politiky špatně interpretovaná. "Jde o standardní doložku, ať smlouvu podepíšete s Amerikou, Británií nebo jakoukoliv jinou zemí, protože chtějí vědět, že získají své peníze zpět," vysvětloval nigerijský ministr dopravy Rotimi Amaechi. Přesto se nyní o počínání Číny v Nigérii, nejlidnatější zemi kontinentu, vede hlasitá diskuse.

Negativní pozornost Čína získala například po investigativní reportáži, která odhalila, že čínské doly znečišťují místní řeky. Později se také ukázalo, že Číňané, kteří zde pracovali, neměli povolení k těžbě, ale jen k průzkumu. Po zveřejnění článku se policie na místo vydala a zatkla desítky lidí, mezi nimi i Číňany. 

Negativní odezvu měla také opatření, kterým byli Afričané vystaveni v jihočínském městě Kuang-čou v dubnu. Přestože dlouhodobě ve městě pracují a v předcházejících týdnech necestovali do zahraničí ani neměli příznaky nákazy koronavirem, dostali nařízenou striktní karanténu, která přesahovala doporučené dva týdny.

Tisíce Afričanů, mezi nimiž byli i Nigerijci, tak kromě domácí karantény často doplněné o elektronický zámek na dveřích zabraňující odchodu, nesměli ani vstoupit do obchodů nebo restaurací. "Byli jsme informováni, že od nynějška nesmí černoši vstoupit do restaurace," stálo například ve vzkazu, který měla na výloze místní pobočka rychlého občerstvení McDonald's, píše britská stanice BBC.

Místní africká komunita tak začala mluvit o rasismu a podobná debata se vedla i v Nigérii. Jak upozorňuje časopis Time, opatření v Kuang-čou přišla poté, co si na diskriminaci etnických Číňanů spojenou s onemocněním covid-19 stěžovala Čína. 

Bez čínské odezvy

Ze všech témat, která se v Nigérii nyní probírají, se Čína vyjádřila jen ke smlouvě o půjčce. Obvinění, že podepsáním ztratí Nigérie svou suverenitu, čínská ambasáda v Nigérii odmítla. "Díváme se na to spíš jako na vnitřní záležitost Nigérie," řekl podle nigerijského deníku The Nation mluvčí ambasády Sun Saj-siung. 

"Zajímavé je, že od dubna se vyskytuje neustálý s nepřerušovaný proud špatných zpráv o Číně. A od začátku jsme neslyšeli téměř žádnou reakci od čínské ambasády nebo ministerstva zahraničí v Pekingu. Čas od času vypustí tweet nebo prohlášení, ale nic, co by vyvažovalo prohřešky posledních měsíců," podivuje se v podcastu projektu The China Africa Project, zaměřeném na čínské aktivity v Africe, jeho zakladatel a novinář Eric Olander. "Takže v tomto vakuu se zdá, že má negativní mediální pokrytí zásadní vliv na pohled na Čínu, který se stává čím dál více negativnějším," dodává. 

Nedávné události a negativní pozornost médií podle Paula Nantulyi z Centra afrických studií ve Washingtonu nenahrávají ani čínskému modelu sebeprezentace. Ten například říká, že Čína nabízí něco speciálního a unikátního, její smlouvy jsou výhodné pro obě strany a také že neovlivňují vnitřní politiku jiných zemí. "Postupně se ale stává složitějším toto tvrzení na africkém kontinentu prosadit," vysvětluje v podcastu Nantulya.

Video: Čína se snaží získat vliv ve střední Evropě. Daří se ale jen někde, říká expert

Blíží se další schůzka středoevropských zemí s Čínou, tzv. skupiny 16 + 1 | Video: Martin Ehl
 

Právě se děje

před 12 minutami

Ve věku 69 let zemřel francouzský herec a scenárista Jean-Pierre Bacri. Držitel několika francouzských filmových cen podlehl rakovině

Ve věku 69 let zemřel francouzský herec a scenárista Jean-Pierre Bacri. Stanici BFM TV to oznámil umělcův agent. Držitel několika francouzských filmových cen César Bacri podlehl rakovině.

Bacri se narodil v roce 1951 na severu Alžírska. Na začátku 60. let se s rodinou přestěhoval do Francie, na stříbrném plátně i na divadelních prknech se poprvé objevil v 80. letech. V této době se setkal také se svou pozdější partnerkou, režisérkou a scenáristkou Agnès Jaouiovou, s níž spolupracoval na řadě divadelních her a filmů. Jejich poslední snímek - komedie Place publique (Veřejné místo) - byla do francouzských kin uvedena v roce 2018.

V 90. letech získal společně s Jaouiovou první divadelní Moliérovu cenu a za scénář ke komedii režiséra Alaina Resnaise Smoking/No Smoking (Kouření/Zákaz Kouření) také Césara. Tuto cenu za scénář získal ještě několikrát, jednoho Césara dostal za nejlepšího herce ve vedlejší roli.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Šest členů rady vlády pro Romy kritizuje ombudsmana za postoj ke strategii integrace. Křeček cíleně podkopává důstojnost Romů i svého úřadu, uvedli

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Svět knihy bude v červnu, pořadatelé jsou připraveni testovat návštěvníky

Po loňském zrušeném ročníku veletrhu Svět knihy Praha jej pořadatelé chtějí letos uspořádat od 10. do 13. června, tedy o měsíc později, než bývá zvykem. Akce by se měla konat jako tradičně v Průmyslovém paláci na Výstavišti v pražských Holešovicích. Maximum literárního programu však organizátoři plánují přesunout mimo palác, aby eliminovali úzký kontakt mezi návštěvníky. Pořadatelé jsou také připraveni provádět na místě antigenní testy.

Čestným hostem má být Francie. Zvláštní pozornost má být dopřána i Polsku, které se mělo zúčastnit loňského zrušeného ročníku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy