Nigérie se zbavuje olovnaté půdy. Zabila už 163 lidí

Zahraničí Zahraničí
7. 6. 2010 15:44
Zemřít na otravu olovem mohou stovky dětí, varují odborníci
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Abuja - Počet malých zlatokopů, kteří v posledních týdnech zemřeli v Nigérii na otravu olovem, se může výrazně zvýšit, varovali odborníci. Zemřít by podle nich mohly až stovky dětí, úřady ale takové obavy zlehčují.

Dosud na otravu olovem v Nigérii zemřelo 163 lidí, kteří se podíleli na nelegální těžbě zlata ve státě Zamfara na severu země. Více jak stovka obětí jsou děti.

V nejvíce postižené vesnici Yar´Gailma, ze které bylo v posledních týdnech odvezeno do nemocnice už 25 dětí a dalších 80 čeká odvoz v nejbližších dnech, odryjí těžké stroje ve snaze zabránit dalším otravám vrchní pěticentimetrovou vrstvu půdy, která je nejvíce kontaminována. Místo ní pak navezou novou, "čistou" hlínu.

Vymazání vesnice z mapy se tak obyvatelé bát nemusí, v domech totiž mají cementové podlahy, které lidi před otravou olovem ochrání, informovala tamější zpravodajka BBC.

Jak řekl BBC Richard Fuller z Blacksmithského institutu, který se snaží zamořenou vesnici vyčistit, u stovek dětí byl naměřen tak vysoký obsah olova v těle, že pravděpodobně nepřežijí. Právě děti jsou podle něj ohroženy otravou olovem více než dospělí.

Úřady ale takovou obavu odmítají. Za poslední tři týdny prý evidují jen jedno úmrtí na otravu olovem, řekl BBC Sa'adu Iris, ředitel státního úřadu pro veřejné zdraví. Zároveň také ujistil, že během následujícího měsíce budou všechny vesnice zcela vyčištěny.

Vedení státu Zamfara sklízí za pomalý postup v případu toxického znečištění velkou kritiku. V minulém týdnu dokonce mluvčí tamější vlády pro média uvedl, že se nikdo v zemi olovem neotrávil.

Strach z otravy olovem v regionu ale trvá dál. Právě zde totiž začíná období dešťů, a tak se lidé obávají, že by voda mohla olovo vyplavit a zamořit další místa v oblasti.

 

Právě se děje

Další zprávy