Nigérie porazila ebolu. V zemi se už 42 dní nikdo nenakazil

Zahraničí Zahraničí
20. 10. 2014 13:39
Nejlidnatější africká země je tak po Senegalu druhým státem na kontinentu, kterému se podle WHO podařilo s epidemií vyrovnat.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Abuja - Nigérie zvítězila nad epidemií eboly.

V pondělí to oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) poté, co se v zemi už 42 dní neobjevil žádný nový případ nakažení smrtícím virem. Inkubační období eboly je přitom až 21 dní.

"Nigérie je nyní bez eboly," prohlásil podle agentury Reuters zástupce organizace Rui Gama Vaz.

"Je to velkolepý úspěch. (...) Ukazuje to, že ebola může být zkrocena, ale musíme si uvědomit, že jsme vyhráli pouze bitvu. Válka skončí jedině tak, že bude od eboly oproštěna západní Afrika,“ uvedl v nigerijské metropoli Abuja.

Boj s ebolou vyhrál i Senegal

Nejlidnatější africká země je tak už druhým státem na kontinentu, kterému se podle WHO podařilo s epidemií vyrovnat. O primát ji před třemi dny připravil Senegal.

V Nigérii se ebolou nakazilo dvacet lidí, z nichž osm zemřelo. Patří tak ke státům, kde se podařilo vyléčit nejvíce případů eboly.

Přežilo tam 60 procent nakažených, zatímco v Sieře Leone a Libérii ani ne 30 procent.

S nákazou se Nigérii navíc podařilo vyrovnat i přes to, že její zdravotnictví je ve špatném stavu. V mnoha státních nemocnicích není údajně k dispozici tekoucí voda a někdy ani lékaři, protože stávkují za zlepšení pracovních podmínek, připomněla ČTK.

Rychlá kampaň

První nigerijskou obětí byl liberijský úředník Patrick Sawyer, který přicestoval do dvacetimilionového Lagosu v druhé polovině července. Hned po příletu byl nicméně nasměřován do nemocnice, čímž se vyhnul zalidněným místům. Nakazil ale několik lidí, včetně zdravotnického personálu v nemocnici, která nebyla na boj s nákazou připravena.

Úřady zároveň spustily velmi účinnou a rychlou kampaň. Veřejnost se o nebezpečí dozvídala prostřednictvím rozhlasu, televize i SMS. V každém nigerijském státě byla zřízena izolační jednotka pro případné nemocné a testy na ebolu provádí šest laboratoří.

Nigerijské úřady zároveň rychle nechaly prověřit stav všech osob, které přišly do styku s nakaženými. V Lagosu a také Port Harcourtu se tak dostalo pod dohled na 900 lidí. K této práci bylo vyčleněno 1800 zdravotníků.

V celé západní Africe ebola usmrtila přes 4550 lidí a nakažen jí je více než dvojnásobek.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Kanonýr Werner z Lipska je prý na odchodu do Chelsea

Útočník Timo Werner je údajně blízko odchodu z Lipska do Chelsea. Londýnský klub už podle médií souhlasil s tím, že využije výstupní klauzuli ve smlouvě čtyřiadvacetiletého fotbalisty a zaplatí za něj 60 milionů eur (asi 1,6 miliardy korun).

Werner v minulosti působil ve Stuttgartu a do Lipska přišel před čtyřmi lety. V probíhající sezoně dal za saský celek ve všech soutěžích 31 branek a pomohl mu do čtvrtfinále Ligy mistrů. V bundeslize je Werner s 25 góly druhým nejlepším střelcem a Lipsku, za které nastupuje i český reprezentant Patrik Schick, patří třetí místo.

Právě Schickovu budoucnost by mohl Wernerův odchod ovlivnit. Český útočník je v Lipsku na hostování z AS Řím a součástí dohody je i možnost přestupu za 29 milionů eur. Trenér Julian Nagelsmann ale prohlásil, že o přestupu by uvažoval v případě, že cena klesne na 20 milionů. Schick zatím v 18 bundesligových zápasech dal devět branek.

Další zprávy