Niger a Čad zahájily obří útoky proti islamistům Boko Haram

ČTK ČTK
8. 3. 2015 16:26
Tisíce vojáků čadské a nigerské armády překročily nigerijské hranice a načaly ofenzivu proti radikálům.
Foto: Reuters

Niamey - Čadská a nigerská armáda v neděli zahájily rozsáhlou pozemní i vzdušnou ofenzivu proti pozicím islamistů ze skupiny Boko Haram v severonigerijském státě Borno. Informují o tom světové tiskové agentury. Vojáci prý vnikli do Nigérie ze sousedního Nigeru a otevřeli dvě fronty.

"Od dnešních 08:30 SEČ jsme viděli, jak nigerské a čadské jednotky směřují k hranici s Nigérií. Asi 30 minut nato jsme slyšeli hlasitou palbu, především z těžkých zbraní," řekl agentuře AFP jeden z novinářů z nigerského města Diffa. Detonace byly pak podle něj stále méně slyšitelné, což je prý neklamné znamení, že vojáci postupují do nitra Nigérie.

Tisíce nigerských a čadských vojáků jsou již rozmístěny kolem Diffy, na kterou radikálové z Boko Haram často útočí. Regionální ofenzivu proti Boko Haram podnikly už v lednu kromě Nigeru též Čad a Kamerun, jejichž území extremisté také ohrožují. Podle agentury AFP se jim podařilo dobýt několik důležitých pozic Boko Haram na severu Nigérie.

V sobotu slíbili extremisté věrnost Islámskému státu, který obsadil rozsáhlá území v Iráku a Sýrii.

Boko Haram se na severu Nigérie snaží vytvořit vlastní stát s přísnými islámskými pravidly podobně jako to dělá IS v Sýrii a v Iráku. Při útocích islamistů za posledních šest let zahynulo v Nigérii asi 13.000 lidí. Jejich násilí už vážně ohrožuje i politickou stabilitu této africké země.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Cizinci, kteří v Praze brutálně napadli číšníka, si odsedí pět let ve vězení

Bratři Nahviovi z Nizozemska si odpykají 5,5 roku a pět let za napadení číšníka. Podle vrchního soudu spáchali ublížení na zdraví, ne pokus o vraždu.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Pietní místo na Betramce popeláři uklidili, vzkazy a dárky si rodina ponechá

Svíce a květiny, které lidé v uplynulých dnech přinesli před dům zesnulého zpěváka Karla Gotta v pražské ulici Nad Bertramkou, byly v noci na pondělí uklizeny. Úklid veřejné komunikace měl původně začít v pondělí, na přání rodiny byl ale termín odložen. Gottova rodina večer informovala, že vzkazy a dárky z pietního místa před vilou si ponechá, další využití svící a květin zvažovala.

"Vzkazy a dárky si rodina ponechá jako památku, stejně jako svíce a část květin, a zvažuje několik možností, jak je ještě využít, aby nesly vzpomínku na odchod Karla Gotta," napsala v pondělí na oficiálních stránkách zpěváka jeho mluvčí Aneta Stolzová.

V pondělí bylo již uklizeno i pietní místo v Kinského zahradě, které magistrát zřídil po dohodě s rodinou a bylo otevřeno do nedělní půlnoci.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Czech Point bude od 25. října mimo provoz, odstávka potrvá tři dny

Informační systém Czech Point, ze kterého lze získat například výpis z katastru nemovitostí či rejstříku trestů, bude kvůli přechodu na nové technické vybavení od příštího pátku tři dny mimo provoz. Na jeho kontaktních místech si lidé nebudou moci pořídit žádný výpis ani využít žádnou jinou službu od 25. října 20:00 do 29. října 06:00. Na webu systému to uvedlo ministerstvo vnitra, které projekt řídí. Lidem doporučuje, aby si potřebné výpisy obstarali mimo uvedenou dobu.

Podle vnitra v době odstávky Czech Point nebude v provozu ani úřednický [email protected] a nebude možné se prostřednictvím služby JIP/KAAS přihlásit do řady agendových informačních systémů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy