Niger a Čad udeřily na radikály a osvobodily město v Nigérii

ČTK ČTK
9. 3. 2015 22:15
Milice Boko Haram město Damasak ovládly na konci loňského listopadu, když se jejich bojovníci do města nepozorovaně dostali v přestrojení za obchodníky. Nyní je jednotky mezinárodní mise vyhnaly.
Čadští vojáci v boji proti Boko Haram.
Čadští vojáci v boji proti Boko Haram. | Foto: Reuters

Abuja - Mezi dvěma a třemi sty radikály z islamistických milic Boko Haram údajně zahynulo při bojích o severonigerijské město Damasak.

Jednotkám nigerské a čadské armády, které v rámci mezinárodní mise zaútočily na pozice islamistů v neděli, se město prý podařilo osvobodit. Informovala o tom místní média.

Při bojích zahynulo údajně také deset čadských vojáků. Desítky islamistů se prý dostaly do zajetí. Čadští a nigerští vojáci i nadále v okolí města pátrají po uprchlých islamistech.

Radikálové z islamistických nigerijských milic Boko Haram slíbili věrnost Islámskému státu. Dochází tak ke spojení dvou nejradikálnějších teroristických organizací na světě. Jaké to může mít důsledky?
4:32
Radikálové z islamistických nigerijských milic Boko Haram slíbili věrnost Islámskému státu. Dochází tak ke spojení dvou nejradikálnějších teroristických organizací na světě. Jaké to může mít důsledky? | Video:

Milice Boko Haram Damasak ovládly na konci loňského listopadu, když se jejich bojovníci do města nepozorovaně dostali v přestrojení za obchodníky. Část obyvatel, včetně nigerijských vojáků, kteří měli město bránit, prý tehdy prchla za nedaleké hranice s Nigerem.

Africká unie v pátek odsouhlasila vytvoření mezinárodní mise proti islamistům o síle téměř 9000 vojáků, které se kromě Nigérie, Nigeru a Čadu účastní také Kamerun a Benin.

V sobotu slíbili extremisté věrnost Islámskému státu (IS), který ovládá rozsáhlá území v Iráku a Sýrii. Nigerijské úřady krok označily za "známku slabosti".

Boko Haram se na severu Nigérie snaží vytvořit vlastní stát s přísnými islámskými pravidly podobně, jako to dělá IS v Sýrii a v Iráku. Při útocích radikálů za posledních šest let zahynulo v Nigérii asi 13 000 lidí. Jejich násilí už vážně ohrožuje i politickou stabilitu této africké země.

 

Právě se děje

Další zprávy