Ničivý Pabuk zeslabuje.Tropická bouře v Thajsku se mění na tlakovou níži

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 1. 2019 16:59
Tropická bouře Pabuk, která zasáhla v pátek jižní pobřeží Thajska, ztratila na rychlosti a zeslábla na tlakovou níži. Nyní míří do Andamanského moře. První tropická bouře v zemi za 30 let za sebou nechala domy poškozené padlými stromy nebo bez střech a narušila elektrické vedení. I tak jsou ale škody výrazně menší, než se úřady obávaly. V oblasti se postupně obnovuje letecký a trajektový provoz.
Řidiči projíždějící ulicemi Koh Samui v Thajsku musí překonat vodu, kterou přinesla tropická bouře Pabuk
Řidiči projíždějící ulicemi Koh Samui v Thajsku musí překonat vodu, kterou přinesla tropická bouře Pabuk | Foto: Reuters

Bouře spolu s tím, jak míří z pobřeží, ztratila podle meteorologů na rychlosti. Stále je však v platnosti varování před přívalovými dešti a možnými bleskovými povodněmi v devíti provinciích. Je také nadále nutné počítat se silným větrem a vlnami do výše tři až pět metrů. Dnes dopoledne ale thajské úřady varování před bouří odvolaly.

Než bouře v pátek zasáhla provincii Nakchon Sítchammarát byla uzavřena letiště v této provincii, ale i v provincii Suráttchání a na prázdninovém ostrově Samui, a všechny lety byly zrušeny.

Extrémní bouře udeřila na Thajsko. Vichr poráží stromy, deště způsobily záplavy | Video: Reuters

Aerolinky Bangkok Airways, které mají monopol pro lety na Samui, v sobotu ráno obnovily normální provoz a přidaly další lety kvůli velkému množství uvízlých turistů v oblasti. Ke stejnému kroku postupně přistoupila další letiště. Provoz obnovila také většina trajektů na jižní prázdninové ostrovy.

V posledních několika dnech bylo v sedmi provinciích evakuováno do přístřešků více než 28 000 osob, uvedlo oddělení pro prevenci a zmírňování následků katastrof. Úřady mají zatím hlášenou pouze jednu oběť, člena posádky rybářského člunu, který se převrhl blízko pobřeží provincie Pattání. Jeden z členů posádky se stále pohřešuje, další čtyři jsou v bezpečí.

Portál BBC informoval ještě o nepotvrzené oběti z provincie Nakchon Sítchammarát. Zde podle práv médií, které ale úřady nepotvrdily, zahynul muž, na jehož dům spadl strom.

Hlavní turistické ostrovy ale bouře ušetřila. "Nemáme žádné oběti, vysvitlo i slunce," uvedly úřady na ostrově Samui. Právě v jeho případě se přitom počítalo s nejhorším. Němka Bärbel Schäferová, která na ostrově žije několik let, agentuře DPA řekla, že bouře svou razancí nijak nevybočovala z normálu. "Neulétl ani kousek střechy," řekla.

Mnozí Thajci přitom mají stále v paměti tropickou bouři Harriet, při které v roce 1962 přišly v zemi o život tisíce lidí.

V Thajsku se podle odhadů cestovních kanceláří nachází více než 2500 českých turistů. Na blížící se tropickou bouřilo upozornilo na internetu i české ministerstvo zahraničí, které turistům doporučuje zaregistrovat se v databázi cestovatelů DROZD, sledovat místní média a pokyny místních úřadů.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Exministr spravedlnosti USA Sessions prohrál senátní primárky v Alabamě

Někdejší americký ministr spravedlnosti v administrativě prezidenta Donalda Trumpa a dlouholetý senátor Jeff Sessions prohrál v úterních senátních republikánských primárních volbách ve státu Alabama se svým protikandidátem, politickým nováčkem Tommy Tubervillem.

Za Sessionsovým neúspěchem stojí podle listu The New York Times (NYT) především fakt, že upadl do nelibosti Trumpa, ačkoliv byl v začátcích jeho prezidentské kampaně v roce 2016 jedním z jeho prvních politicky významných spojenců. 

Podle NYT je prohra pro Sessionse zřejmě koncem jeho třicetileté politické kariéry. Alabamský rodák sloužil čtyři roční období ve federálním Senátu a měl téměř jisté, že by mohl v této kariéře dále úspěšně pokračovat. V únoru roku 2017 jej Trump jmenoval svým ministrem spravedlnosti tak Sessions Senát opustil. Brzy poté se však vztahy obou politiků začaly horšit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy