Ničivý Pabuk zeslabuje.Tropická bouře v Thajsku se mění na tlakovou níži

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 1. 2019 16:59
Tropická bouře Pabuk, která zasáhla v pátek jižní pobřeží Thajska, ztratila na rychlosti a zeslábla na tlakovou níži. Nyní míří do Andamanského moře. První tropická bouře v zemi za 30 let za sebou nechala domy poškozené padlými stromy nebo bez střech a narušila elektrické vedení. I tak jsou ale škody výrazně menší, než se úřady obávaly. V oblasti se postupně obnovuje letecký a trajektový provoz.
Řidiči projíždějící ulicemi Koh Samui v Thajsku musí překonat vodu, kterou přinesla tropická bouře Pabuk
Řidiči projíždějící ulicemi Koh Samui v Thajsku musí překonat vodu, kterou přinesla tropická bouře Pabuk | Foto: Reuters

Bouře spolu s tím, jak míří z pobřeží, ztratila podle meteorologů na rychlosti. Stále je však v platnosti varování před přívalovými dešti a možnými bleskovými povodněmi v devíti provinciích. Je také nadále nutné počítat se silným větrem a vlnami do výše tři až pět metrů. Dnes dopoledne ale thajské úřady varování před bouří odvolaly.

Než bouře v pátek zasáhla provincii Nakchon Sítchammarát byla uzavřena letiště v této provincii, ale i v provincii Suráttchání a na prázdninovém ostrově Samui, a všechny lety byly zrušeny.

Extrémní bouře udeřila na Thajsko. Vichr poráží stromy, deště způsobily záplavy | Video: Reuters

Aerolinky Bangkok Airways, které mají monopol pro lety na Samui, v sobotu ráno obnovily normální provoz a přidaly další lety kvůli velkému množství uvízlých turistů v oblasti. Ke stejnému kroku postupně přistoupila další letiště. Provoz obnovila také většina trajektů na jižní prázdninové ostrovy.

V posledních několika dnech bylo v sedmi provinciích evakuováno do přístřešků více než 28 000 osob, uvedlo oddělení pro prevenci a zmírňování následků katastrof. Úřady mají zatím hlášenou pouze jednu oběť, člena posádky rybářského člunu, který se převrhl blízko pobřeží provincie Pattání. Jeden z členů posádky se stále pohřešuje, další čtyři jsou v bezpečí.

Portál BBC informoval ještě o nepotvrzené oběti z provincie Nakchon Sítchammarát. Zde podle práv médií, které ale úřady nepotvrdily, zahynul muž, na jehož dům spadl strom.

Hlavní turistické ostrovy ale bouře ušetřila. "Nemáme žádné oběti, vysvitlo i slunce," uvedly úřady na ostrově Samui. Právě v jeho případě se přitom počítalo s nejhorším. Němka Bärbel Schäferová, která na ostrově žije několik let, agentuře DPA řekla, že bouře svou razancí nijak nevybočovala z normálu. "Neulétl ani kousek střechy," řekla.

Mnozí Thajci přitom mají stále v paměti tropickou bouři Harriet, při které v roce 1962 přišly v zemi o život tisíce lidí.

V Thajsku se podle odhadů cestovních kanceláří nachází více než 2500 českých turistů. Na blížící se tropickou bouřilo upozornilo na internetu i české ministerstvo zahraničí, které turistům doporučuje zaregistrovat se v databázi cestovatelů DROZD, sledovat místní média a pokyny místních úřadů.

 

Právě se děje

Další zprávy