reklama
 
 

Velké požáry v Kalifornii mají první oběť. S plameny bojuje přes 8 500 hasičů

Aktualizováno 9. 12. 2017 19:49
Prosincové požáry v Kalifornii mají první oběť. Je jí 70letá žena, která havarovala, když se snažila před ničivým ohněm zachránit.

Los Angeles - Ničivé požáry v Kalifornii mají první potvrzenou oběť. Je jí 70letá žena, která přišla o život ve středu v noci při autonehodě, když se snažila před ohněm utéct. Jižní Kalifornii trápí šest velkých požárů, s nimiž zatím neúspěšně bojuje na 8700 hasičů.

Oheň už zničil 70 000 hektarů porostů, shořelo více než 750 budov, zraněno je deset lidí včetně čtyř hasičů. Nová ohniska, jež se v pátek objevila v San Diegu a Santa Barbaře, si vynutila další rozsáhlou evakuaci. Celkově už muselo domovy opustit 210 000 lidí a tisíce osob zůstaly bez proudu.

Virginie Pesolaová ze Santa Paula je první mrtvou, která je spojená s nynějšími požáry. Její tělo bylo nalezeno v autě, které havarovalo na evakuační trase v okrese Ventura ve středu večer. Podle lékaře byl příčinou její smrti náraz a nadýchání kouře.

Hasičům nyní pomáhá zpomalit šíření požárů mírnější počasí, podle předpovědí však počasí zůstává nepříznivé. Teploty budou nad normálem a vítr se sice zmírňuje, ale stále má rychlost až 80 kilometrů v hodině a mění prudce směr. Podmínky na jihu státu jsou označeny za "mimořádně nebezpečné" - půda je velmi suchá a teploty vysoké. Dva z nejnebezpečnějších požárů se zatím podařilo potlačit nejvýše z deseti procent.

V oblasti požárů je mnoho rančů, takže evakuovat je třeba také koně, ale ne všude se to podařilo. V jezdeckém centru v San Luis Rey uhořelo 25 koní.

Nejničivější je prozatím oheň, který hoří od pondělka severně od Los Angeles. Zničil téměř 60 000 hektarů porostů a přes 500 staveb, další desítky budov silně poškodil a na 15 000 domů stále ohrožuje. Na sociálních sítích se množí výzvy k poskytnutí pomoci. Jedna střední škola ve Ventuře požádala o základní potřeby a hygienické přípravky.

Požáry se šíří severozápadním směrem a ohrožují i Santa Barbaru. Kalifornský guvernér Jerry Brown tam proto vyhlásil mimořádný stav. Prezident Donald Trump v pátek vyhlásil celou Kalifornii za oblast katastrofy, což umožní rychlé odblokování federálních peněz.

Jih Kalifornie sužují požáry. Spálily už na 200 domů | Video: Reuters |  00:49

Šest ohnisek dostalo svá jména. Nejničivější je Thomas, který pokrývá oblast od Santa Pauly v okrese Ventura po pacifické pobřeží. Vytváří hustý kouř, který redukuje viditelnost na půl kilometru.

V době největšího vrcholu požárů bylo nuceno opustit domov 212 000 lidí. V některých oblastech již byly příkazy k evakuaci zrušeny, což přivítalo mnoho lidí, kteří v provizorních úkrytech čekají na to, aby zjistili, zda jejich domy přežily. Desítky tisíc domů jsou však v některých oblastech stále v ohrožení.

Současné požáry jsou již druhým devastujícím náporem ohně v Kalifornii od října, kdy zemřelo v severokalifornské vinařské oblasti přes 40 lidí. Plameny zničily 10 000 domů a spálily 73 000 hektarů. 

Video: Požáry v Kalifornii rozdmýchává  silný vítr, zkrotit ho pomáhají i letadla

Kalifornské požáry se rychle šíří. Neustále je rozdmýchává silný vítr | Video: Reuters |  00:46

autor: ČTK | 9. 12. 2017 7:20

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama