Ničí je koaliční vládnutí a exodus voličů. ČSSD i německá SPD padají ke dnu

Martin Novák Martin Novák
4. 6. 2019 7:55
Trendu mít více než jednoho předsedu nebo předsedkyni strany se v Německu podřizují i sociální demokraté.
Andrea Nahlesová, která v neděli rezignovala na post předsedkyně SPD.
Andrea Nahlesová, která v neděli rezignovala na post předsedkyně SPD. | Foto: Reuters

Zatímco Zelení nebo krajně pravicová Alternativa pro Německo mají dva lídry, sociální demokracie si po rezignaci Andrey Nahlesové zvolila dokonce tři dočasné šéfy.

Premiérku Porýní-Falce Malu Dreyerovou, premiérku Meklenburska-Předního Pomořanska Manuelu Schwesigovou a poslance Bundestagu Thorstena Schäfera-Gümbela. Nové vedení má před sebou jeden hlavní úkol: Zastavit hrozivý pád tradiční strany.

Osudy německé sociální demokracie (SPD) trochu připomínají v posledních letech to, čím procházejí i jejich čeští kolegové: Účast ČSSD v koaliční vládě, ale zároveň klesající podpora ve volbách a průzkumech veřejného mínění. V těch posledních - eurovolbách - čeští sociální demokraté nezískali ani jeden mandát.

V roce 2017 dostala SPD v parlamentních volbách jen 20 procent hlasů. Nedávno ve volbách do Evropského parlamentu jen necelých 16 procent a ztrácí také v jednotlivých spolkových zemích. V nadcházejících volbách v Sasku jí dokonce hrozí jednociferný zisk.

Pomalá politická sebevražda?

Ve straně se proto znovu přetřásá otázka, zda setrvávání ve vládě velké koalice s křesťanskými demokraty (CDU) kancléřky Angely Merkelové není pomalou politickou sebevraždou.

Podle kritiků strana ztrácí tvář, neumí voličům "prodat" své návrhy ve vládě a stále více lidí se od sociální demokracie přiklání k Zeleným. To dokazují jak výsledky voleb do Evropského parlamentu, tak průzkum agentury Forsa z minulého týdne.

Naopak němečtí Zelení ve volbách dostali přes 20 procent hlasů a podle čerstvého průzkumu by dokonce vyhráli parlamentní volby s 28 procenty hlasů. Naopak SPD v průzkumu klesá na dno: Podpora strany činí pouhých 12 procent.

Někteří členové sociální demokracie proto tlačí na odchod z velké koalice a ukončení vládní spolupráce s Merkelovou. Ta trvá už od roku 2013. Strana podle nich ztratila svoji tvář a nedokáže jako menší partner koalice přesvědčit voliče, že prosazuje svůj program nebo alespoň jeho část.

"Koalice přežije jen léto"

"Věřím, že konec velké koalice musí nastat. Otázkou je načasování, kdy to bude," prohlásila členka SPD a starostka města Flensburg na severu země Simone Langeová. Pokud by sociální demokraté koalici opustili, Německo by zřejmě čekaly předčasné volby. "Vypadá to na zemětřesení v německé politice," řekl agentuře Reuters analytik banky ING Carsten Brzezski.

"Velká koalice ještě přežije jedno léto, ale pak skončí. V zimě budou předčasné volby," píše ve svém komentáři list Süddeutstche Zeitung.

"Mnozí jsou velkou koalicí unaveni a považují ji za hlavní problém strany," uvedl náměstek ministra zahraničí a člen vedení SPD Michael Roth.

Angela Merkelová by tak pravděpodobně po čtrnácti letech skončila v úřadu kancléřky dříve než v plánovaném roce 2021. Uvedla totiž, že volby před dvěma roky byly její poslední a znovu kandidovat nechce.

Sociální demokracie vyhrála volby naposledy v roce 2002 pod vedením kancléře Gerharda Schrödera. Nejslavnější časy ale měla v sedmdesátých letech. V roce 1972 pro ni v tehdejším západním Německu hlasovalo 46 procent voličů. Výsledek, který se v současnosti jeví jako z jiného světa.

Video: Sociální demokracie není mrtvá, tvrdí předseda ČSSD Jan Hamáček

Už to není rozhádaná sociální demokracie, je to stabilizovaná strana, diskuzi vedeme na stranické půdě a ne přes média, říká předseda ČSSD | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 3 minutami

V indické nemocnici podlehla zraněním mladá žena, kterou před dvěma dny přepadla a zapálila skupina útočníků. K soudu vypovídat jako oběť znásilnění.

před 5 minutami

Česko má před sebou první lyžařský víkend nové sezony

Jako první spustily vleky v pátek skiareály v Branné a v Karlově v Jeseníkách, dnes se rozjedou na Černé hoře u Janských Lázní a v Malé Úpě v Krkonoších, na šumavské Kvildě, beskydském středisku Bílá a ve Stupavě na Uherskohradišťsku. V porovnání s loňským rokem ale většinou zahajují sezonu o něco později. Ostatní areály pokračují v přípravě na sezonu a zasněžují, přírodního sněhu totiž mají minimum.

Na otevření se teprve připravuje i největší krkonošské středisko Špindlerův Mlýn. Na dnešek a neděli má sice naplánovaný program SkiOpening, sezonu zahájí ale až v pátek 13. prosince.

Zdroj: ČTK
před 8 minutami

Bílý dům oznámil, že se nehodlá účastnit řízení v Kongresu, které se týká možné ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa

Trump čelí snaze demokratů zbavit ho funkce kvůli červencovému telefonátu, v němž vyzýval nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby spolupracoval na vyšetřování jeho demokratického politického rivala Joea Bidena. Demokraté to označují za nepřípustné zatahování cizího státu do kampaně před prezidentskými volbami, které Američany čekají příští rok v listopadu.

Právní poradce Bílého domu Pat Cipollone označil vyšetřování prezidenta Trumpa kvůli ukrajinské aféře za "naprosto neopodstatněné" a nespravedlivé. 

Podle stanice CNN by členové právního výboru měli o žalobě hlasovat v týdnu od 9. prosince. Celá Sněmovna reprezentantů by pak mohla o ústavní žalobě rozhodovat v předvánočním týdnu po 16. prosinci. Poté se obžaloba dostane k projednání Senátu, kde však Trumpovi republikáni mají většinu a je krajně nepravděpodobné, že by návrh zbavit prezidenta úřadu podpořili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy