Nic jsme nepotopili, odmítla KLDR žádost jihu o omluvu

ČTK ČTK
24. 3. 2015 12:09
Spor ohledně potopené jihokorejské korvety trvá již pět let. Soul požaduje omluvu, Pchjongjang to kategoricky odmítá.
Kim Čong-un se severokorejskými generály.
Kim Čong-un se severokorejskými generály. | Foto: Reuters

Soul - KLDR odmítla výzvy Jižní Koreje, aby se omluvila za potopení jihokorejské korvety Čchonan se 46 námořníky na palubě, které podle mezinárodního vyšetřování způsobilo v roce 2010 severokorejské torpédo.

Pchjongjang žádost Soulu o omluvu označil za "nepřijatelný výsměch". V úterý o tom informoval zpravodajský server BBC News.

Odmítnutí KLDR přichází v době, kdy se Jižní Korea připravuje na připomínku pátého výročí neštěstí válečné lodi, která šla ke dnu 26. března 2010 poblíž sporné západní námořní hranice mezi oběma znepřátelenými státy. Severní Korea svůj podíl na útoku na jihokorejské plavidlo vytrvale popírá.

Pět let politických a ekonomických sankcí

Po potopení lodi Jižní Korea přerušila většinu politických a obchodních styků se svým severním komunistickým sousedem a tato omezení přetrvávají převážnou většinou dodnes.

Opatření blokují všechny mezikorejské projekty spolupráce kromě činnosti společné průmyslové zóny Kesong.

Soul opakovaně uvádí, že sankce budou zrušeny teprve poté, co se KLDR omluví.

"Jih by měl pochopit, že jeho mylný argument, že 'omluva' a 'vyjádření lítosti' musejí předcházet zrušení sankcí, nemůže nikdy fungovat," konstatoval ve svém prohlášení nejvyšší severokorejský vojenský orgán. Teorii, že plavidlo potopila Severní Korea, označil za "fiktivní".

Napětí na Korejském poloostrově v současné době zvyšuje rovněž každoroční americko-jihokorejské vojenské cvičení, které je trnem v oku KLDR.

Pchjongjang také pohrozil útokem jihokorejským aktivistům, kteří plánují použít balony k tomu, aby vyslali přes korejskou hranici propagandistické letáky a DVD s filmem The Interview, který se točí kolem atentátu na severokorejského vůdce Kim Čong-una. V pondělí aktivisté oznámili, že svůj plán na poslání videa odkládají.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 36 minutami

Policisté u Uherského Hradiště evakuují několik stovek lidí kvůli možnému nálezu letecké pumy

Policisté v Kunovicích u Uherského Hradiště evakuují několik stovek lidí kvůli možnému nálezu letecké pumy v průmyslovém areálu. Policie o tom informovala na Twitteru. Na místo míří pyrotechnik. Podle dostupných informací se evakuace týká areálu letecké továrny na západním okraji města. Sídlí v něm několik firem.

Koncem září si nález nevybuchlé letecké pumy z druhé světové války vyžádal v Liberci evakuaci asi 5000 lidí. Trvala zhruba šest hodin. Pyrotechnici pumu zajistili a odvezli do bezpečného prostoru k likvidaci.

Zdroj: Domácí , ČTK
Další zprávy