reklama
 
 

Nic jsme nepotopili, odmítla KLDR žádost jihu o omluvu

24. 3. 2015 12:09
Spor ohledně potopené jihokorejské korvety trvá již pět let. Soul požaduje omluvu, Pchjongjang to kategoricky odmítá.

Soul - KLDR odmítla výzvy Jižní Koreje, aby se omluvila za potopení jihokorejské korvety Čchonan se 46 námořníky na palubě, které podle mezinárodního vyšetřování způsobilo v roce 2010 severokorejské torpédo.

Pchjongjang žádost Soulu o omluvu označil za "nepřijatelný výsměch". V úterý o tom informoval zpravodajský server BBC News.

Odmítnutí KLDR přichází v době, kdy se Jižní Korea připravuje na připomínku pátého výročí neštěstí válečné lodi, která šla ke dnu 26. března 2010 poblíž sporné západní námořní hranice mezi oběma znepřátelenými státy. Severní Korea svůj podíl na útoku na jihokorejské plavidlo vytrvale popírá.

Pět let politických a ekonomických sankcí

Po potopení lodi Jižní Korea přerušila většinu politických a obchodních styků se svým severním komunistickým sousedem a tato omezení přetrvávají převážnou většinou dodnes.

Opatření blokují všechny mezikorejské projekty spolupráce kromě činnosti společné průmyslové zóny Kesong.

Soul opakovaně uvádí, že sankce budou zrušeny teprve poté, co se KLDR omluví.

"Jih by měl pochopit, že jeho mylný argument, že 'omluva' a 'vyjádření lítosti' musejí předcházet zrušení sankcí, nemůže nikdy fungovat," konstatoval ve svém prohlášení nejvyšší severokorejský vojenský orgán. Teorii, že plavidlo potopila Severní Korea, označil za "fiktivní".

Napětí na Korejském poloostrově v současné době zvyšuje rovněž každoroční americko-jihokorejské vojenské cvičení, které je trnem v oku KLDR.

Pchjongjang také pohrozil útokem jihokorejským aktivistům, kteří plánují použít balony k tomu, aby vyslali přes korejskou hranici propagandistické letáky a DVD s filmem The Interview, který se točí kolem atentátu na severokorejského vůdce Kim Čong-una. V pondělí aktivisté oznámili, že svůj plán na poslání videa odkládají.

autor: ČTK | 24. 3. 2015 12:09

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama