Neznámý klub z Běloruska zachránil tajemný podnikatel. Teď angažoval Maradonu a miss jako mluvčí

Ondřej Soukup Ondřej Soukup
16. 5. 2018 14:22
Běloruský fotbalový klub Dynamo Brest byl blízko bankrotu. Po letech na post prezidenta najal Diega Maradonu.
Diego Maradona.
Diego Maradona. | Foto: Reuters

Minsk - Ještě před třemi lety byl fotbalový klub Dynamo Brest na hranici bankrotu a fanoušci se skládali na dresy pro hráče. Nyní mají peněz dost - tiskovou mluvčí jim dělá běloruská miss, do mládežnické akademie přišel španělský trenér. A nejen to.

V úterý se dosud neznámý klub z města na bělorusko-polských hranicích dostal do řady světových médií. Dynamo na post prezidenta klubu angažovalo jednoho z nejlepších hráčů všech dob, Argentince Diega Maradonu.

Ačkoliv je Dynamo Brest jedním z mála běloruských klubů, které nikdy nespadly do druhé ligy, před čtyřmi lety tomu bylo skutečně blízko. "Vůbec neměli peníze. Pamatuji, jak měli na webových stránkách výzvu pro fanoušky, jestli by někdo na zápas nemohl přinést svůj 3G modem, aby mohli vést on-line přenos," vzpomíná pro Aktuálně.cz na těžké časy klubu běloruský sportovní novinář Maxim Berezinskij.

Pak ale přišel nový majitel, společnost Sohra Overseas ze Spojených arabských emirátů. Dynamo nyní poskytuje fanouškům autobusy na výjezdy a děti trénuje bývalý sportovní ředitel španělské fotbalové federace David Deogarcía. Podle Berezinského má Brest roční rozpočet mezi třemi a čtyřmi miliony dolarů, což je na běloruské poměry velmi solidní. Jen pravidelný účastník Ligy mistrů BATE Borisov má rozpočet zhruba o milion vyšší.

Za vzestupem stojí Alexandr Zajcev, člověk zcela neveřejný, který nedal od svého vstupu do klubu jediný rozhovor. Bývalý pracovník ministerstva vnitra je podle serveru Ježedněvnik 69. nejbohatším Bělorusem.

Mluvčí klubu Olga Chižinková:

Foto: Instagram/Olgy Chižinková

"Sohra Overseas je společnost, která prodává běloruskou techniku do Emirátů a dalších zemí v Asii. Není to úplně klasický soukromý byznys, spíš takový polostátní projekt. V Bělorusku se prezentují, že za ním jsou šejkové, které měl přesvědčit investovat do běloruského fotbalu, ale podle našich informací to jsou jenom Zajcevovy peníze," říká Maxim Berezinskij. Mluví se také o tom, že Alexandr Zajcev se přátelí se syny prezidenta Alexandra Lukašenka.

Kontakty s šejky 

V běloruských podmínkách je klub nebývale mezinárodní. "Oni zvou hodně odborníků ze zahraničí, aby tak klub posunuli na novou úroveň. V zákulisí se mluví o tom, že Zajcev má kontakty s šejky, kterým patří Manchester City. Údajně se pracuje na tom, aby Dynamo Brest za pár let bylo pro Manchester partnerským klubem. Ale zjevně to bude nějakou dobu trvat," myslí si Berezinskij.

Po sportovní stránce se Dynamu letos až tolik nedaří. Klub je v lize na šestém místě, ale dostal se do finále běloruského poháru. "Odvrácenou stranou je to, že majitel podle našich informací mluví trenérům do práce," vysvětluje Berezinskij. Klub v minulosti trénoval bývalý český reprezentant Radek Látal. Ten ale odešel, protože mu majitel říkal, koho má stavět do zápasů.

"Další trenér odešel ze stejného důvodu. Takže majitel klub jednoznačně pozvedl, ale současně ho poškozuje svými zásahy," hodnotí běloruský novinář.

Diego Maradona se toho ale obávat nemusí. Všechna běloruská média se shodují, že funkce "prezidenta pro strategický rozvoj", kterou bude bývalý argentinský reprezentant zastávat, je ryze symbolická a reprezentativní.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy