Neznámý klub z Běloruska zachránil tajemný podnikatel. Teď angažoval Maradonu a miss jako mluvčí

Ondřej Soukup Ondřej Soukup
16. 5. 2018 14:22
Běloruský fotbalový klub Dynamo Brest byl blízko bankrotu. Po letech na post prezidenta najal Diega Maradonu.
Diego Maradona.
Diego Maradona. | Foto: Reuters

Minsk - Ještě před třemi lety byl fotbalový klub Dynamo Brest na hranici bankrotu a fanoušci se skládali na dresy pro hráče. Nyní mají peněz dost - tiskovou mluvčí jim dělá běloruská miss, do mládežnické akademie přišel španělský trenér. A nejen to.

V úterý se dosud neznámý klub z města na bělorusko-polských hranicích dostal do řady světových médií. Dynamo na post prezidenta klubu angažovalo jednoho z nejlepších hráčů všech dob, Argentince Diega Maradonu.

Ačkoliv je Dynamo Brest jedním z mála běloruských klubů, které nikdy nespadly do druhé ligy, před čtyřmi lety tomu bylo skutečně blízko. "Vůbec neměli peníze. Pamatuji, jak měli na webových stránkách výzvu pro fanoušky, jestli by někdo na zápas nemohl přinést svůj 3G modem, aby mohli vést on-line přenos," vzpomíná pro Aktuálně.cz na těžké časy klubu běloruský sportovní novinář Maxim Berezinskij.

Pak ale přišel nový majitel, společnost Sohra Overseas ze Spojených arabských emirátů. Dynamo nyní poskytuje fanouškům autobusy na výjezdy a děti trénuje bývalý sportovní ředitel španělské fotbalové federace David Deogarcía. Podle Berezinského má Brest roční rozpočet mezi třemi a čtyřmi miliony dolarů, což je na běloruské poměry velmi solidní. Jen pravidelný účastník Ligy mistrů BATE Borisov má rozpočet zhruba o milion vyšší.

Za vzestupem stojí Alexandr Zajcev, člověk zcela neveřejný, který nedal od svého vstupu do klubu jediný rozhovor. Bývalý pracovník ministerstva vnitra je podle serveru Ježedněvnik 69. nejbohatším Bělorusem.

Mluvčí klubu Olga Chižinková:

Foto: Instagram/Olgy Chižinková

"Sohra Overseas je společnost, která prodává běloruskou techniku do Emirátů a dalších zemí v Asii. Není to úplně klasický soukromý byznys, spíš takový polostátní projekt. V Bělorusku se prezentují, že za ním jsou šejkové, které měl přesvědčit investovat do běloruského fotbalu, ale podle našich informací to jsou jenom Zajcevovy peníze," říká Maxim Berezinskij. Mluví se také o tom, že Alexandr Zajcev se přátelí se syny prezidenta Alexandra Lukašenka.

Kontakty s šejky 

V běloruských podmínkách je klub nebývale mezinárodní. "Oni zvou hodně odborníků ze zahraničí, aby tak klub posunuli na novou úroveň. V zákulisí se mluví o tom, že Zajcev má kontakty s šejky, kterým patří Manchester City. Údajně se pracuje na tom, aby Dynamo Brest za pár let bylo pro Manchester partnerským klubem. Ale zjevně to bude nějakou dobu trvat," myslí si Berezinskij.

Po sportovní stránce se Dynamu letos až tolik nedaří. Klub je v lize na šestém místě, ale dostal se do finále běloruského poháru. "Odvrácenou stranou je to, že majitel podle našich informací mluví trenérům do práce," vysvětluje Berezinskij. Klub v minulosti trénoval bývalý český reprezentant Radek Látal. Ten ale odešel, protože mu majitel říkal, koho má stavět do zápasů.

"Další trenér odešel ze stejného důvodu. Takže majitel klub jednoznačně pozvedl, ale současně ho poškozuje svými zásahy," hodnotí běloruský novinář.

Diego Maradona se toho ale obávat nemusí. Všechna běloruská média se shodují, že funkce "prezidenta pro strategický rozvoj", kterou bude bývalý argentinský reprezentant zastávat, je ryze symbolická a reprezentativní.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy