Neznámí útočníci v Grozném napadli ochránce lidských práv

ČTK ČTK
14. 12. 2014 23:19
Neznámí pachatelé vypálili v čečenské metropoli sídlo místní organizace na ochranu lidských práv a přítomné pracovníky odvlekli muži v maskovacích uniformách. Později je zase propustili.
Čečenec Ramzan Kadyrov na oslavě ingušské nezávislosti.
Čečenec Ramzan Kadyrov na oslavě ingušské nezávislosti. | Foto: Jiří Just

Moskva - Neznámí pachatelé v čečenské metropoli Grozném vypálili sídlo hlavní a prakticky jediné místní organizace pro ochranu lidských práv. Oznámila to v neděli rozhlasová stanice Echo Moskvy.

Přítomné pracovníky čečenského Výboru proti mučení odvlekli muži v maskovacích uniformách a později propustili. Policie se od incidentu distancovala.

Pracovníci čečenského výboru prý byli po žhářském útoku předvedeni k výslechu, ale policisté jejich tvrzení popírají a označují za provokaci. Vedení Výboru proti mučení oznámilo, že ve své činnosti bude pokračovat, najde nové prostory a posílí bezpečnostní opatření.

Na čečenskou metropoli Groznyj minulý týden zaútočilo komando islamistů a obsadilo dvě budovy v centru města. Několikahodinová přestřelka si vyžádala 25 mrtvých, z nich 15 policistů. Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov slíbil útočníkům tvrdou odvetu a pohrozil, že rodiny džihádistů budou z autonomní republiky vyhnány a jejich obydlí srovnána se zemí.

Krátce nato začaly z Čečenska přicházet zprávy o žhářských útocích na domy, v nichž příbuzní útočníků žijí. Podle ruských médií jde pravděpodobně o přímou reakci na Kadyrovovu výzvu. Na kritiku ochránců lidských práv Kadyrov reagoval slovy, že na podobných stížnostech mu "absolutně nezáleží".

 

Právě se děje

před 7 minutami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

před 43 minutami

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy