Neznámí útočníci v Grozném napadli ochránce lidských práv

ČTK ČTK
14. 12. 2014 23:19
Neznámí pachatelé vypálili v čečenské metropoli sídlo místní organizace na ochranu lidských práv a přítomné pracovníky odvlekli muži v maskovacích uniformách. Později je zase propustili.
Čečenec Ramzan Kadyrov na oslavě ingušské nezávislosti.
Čečenec Ramzan Kadyrov na oslavě ingušské nezávislosti. | Foto: Jiří Just

Moskva - Neznámí pachatelé v čečenské metropoli Grozném vypálili sídlo hlavní a prakticky jediné místní organizace pro ochranu lidských práv. Oznámila to v neděli rozhlasová stanice Echo Moskvy.

Přítomné pracovníky čečenského Výboru proti mučení odvlekli muži v maskovacích uniformách a později propustili. Policie se od incidentu distancovala.

Pracovníci čečenského výboru prý byli po žhářském útoku předvedeni k výslechu, ale policisté jejich tvrzení popírají a označují za provokaci. Vedení Výboru proti mučení oznámilo, že ve své činnosti bude pokračovat, najde nové prostory a posílí bezpečnostní opatření.

Na čečenskou metropoli Groznyj minulý týden zaútočilo komando islamistů a obsadilo dvě budovy v centru města. Několikahodinová přestřelka si vyžádala 25 mrtvých, z nich 15 policistů. Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov slíbil útočníkům tvrdou odvetu a pohrozil, že rodiny džihádistů budou z autonomní republiky vyhnány a jejich obydlí srovnána se zemí.

Krátce nato začaly z Čečenska přicházet zprávy o žhářských útocích na domy, v nichž příbuzní útočníků žijí. Podle ruských médií jde pravděpodobně o přímou reakci na Kadyrovovu výzvu. Na kritiku ochránců lidských práv Kadyrov reagoval slovy, že na podobných stížnostech mu "absolutně nezáleží".

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Zdráhalová byla na 1500 metrů patnáctá, další titul má Wüstová

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová si vylepšila na mistrovství světa v Salt Lake City osobní rekord na 1500 metrů a obsadila 15. místo. Pátý titul na této distanci vybojovala favorizovaná Ireen Wüstová z Nizozemska. Martina Sáblíková se po zisku zlata na trojce a stříbra na pětce rozhodla nestartovat.

Sáblíková se po dohodě s trenérem Petrem Novákem odhlásila a šetří síly na závěr sezony. Čeká ji ještě MS ve víceboji v Hamaru a finále Světového poháru v Heerenveenu.

Bilanci Sáblíkové 21 zlatých medailí z MS na jednotlivých tratích i ve víceboji se dnes na jediný titul přiblížila nizozemská rivalka Wüstová. Patnáctistovku vyhrála o 21 setin před ruskou dvojicí Jevgenija Lalenkovová, Jelizaveta Kazelinová.

Zdráhalová si na olympijském oválu v Salt Lake City posunula osobní maximum na 1:54,241 minuty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy