Neznámí ozbrojenci zavraždili vůdce syrské buňky teroristů z Al-Káidy

ČTK ČTK
21. 1. 2016 6:26
Náčelník fronty An-Nusra byl zabit spolu s dalším členem radikálního hnutí, když cestovali autem u města Aríhá v provincii Idlib. Zabití islamistického bojovníka je poslední z řady podobných incidentů, ke kterým v Sýrii v uplynulých týdnech došlo. Od začátku prosince jich tam bylo zabito už 20, poslední obětí byl 5. ledna abú Rátib Homsí, který velel homským oddílům radikální organizace Ahrár aš-Šám. Oběťmi předchozích útoků bylo sedm velitelů fronty An-Nusra.
Foto: Reuters

Damašek - Neznámí ozbrojenci zastřelili ve středu na severozápadě Sýrie místního vůdce syrské odnože teroristické sítě Al-Káida. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na opoziční aktivisty ze Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v zemi monitoruje z Londýna.

Vůdce fronty An-Nusra byl zabit spolu s dalším členem radikálního hnutí, když cestovali autem u města Aríhá v provincii Idlib.

Zabití islamistického bojovníka je poslední z řady podobných incidentů, ke kterým v Sýrii v uplynulých týdnech došlo. SOHR již na začátku ledna informovala, že v syrské provincii Homs přibývá cílených útoků na velitele místních povstaleckých skupin. Od začátku prosince jich tam bylo zabito už 20, poslední obětí byl 5. ledna abú Rátib Homsí, který velel homským oddílům radikální organizace Ahrár aš-Šám.

Oběťmi předchozích útoků bylo sedm velitelů fronty An-Nusra. Ahrár aš-Šám patří k velkým hráčům v Sýrii, podporují ji země Perského zálivu a také Turecko. Podle SOHR není zcela jasné, kdo za těmito likvidačními akcemi stojí. Analytici se domnívají, že může jít o práci syrského režimu nebo ozbrojenců z hnutí Islámský stát, který An-Nusru považuje za své rivaly.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy