Neznámí muži napadli v Moskvě diplomata Nizozemska

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
16. 10. 2013 13:12
Falešní opraváři zástupce velvyslance zbili a zničili mu byt.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jiří Just

Moskva - Neznámí útočníci napadli radu nizozemského velvyslanectví v Rusku, a to přímo v jeho moskevském bytě.

Oznámila to agentura Interfax. Útok je podle ruských médií kopií incidentu, při němž podobný osud potkal před deseti dny radu ruské ambasády v Haagu. Rusové

Nizozemsko předalo Rusku oficiální protest, stejně jako ruské ministerstvo zahraničí bezprostředně po útoku v Haagu.

Onno Elderenbosch, druhý muž nizozemského velvyslanectví v Moskvě, se stal obětí útoku dvou mužů, kteří se vydávali za opraváře elektrických rozvodů. Když je Elderenbosch do svého bytu pustil, zbili ho a zařízení bytu poničili.

Na zrcadle po nich zůstal obrázek srdce namalovaný rtěnkou a nápis LGBT, což je zkratka hnutí leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů. Šedesátiletý diplomat útok přestál bez větších zranění, lékařskou pomoc nevyhledal.

Moskva přispěchala s omluvou

Ruské ministerstvo zahraničí dnes "s politováním" označilo napadení Elderenbosche za nešťastné. Mluvčí ministerstva Alexandr Lukaščevič nizozemským úřadům tlumočil příslib moskevské policie, že vynaloží veškeré úsilí k dopadení viníků.

"Jsme připraveni k těsné spolupráci s nizozemskými partnery v zájmu vyčerpávajícího objasnění okolností tohoto incidentu," řekl Lukaševič.

Útok v Haagu

Rozdíl tu ale je. Radu ruské ambasády v Haagu Dmitrije Borodina odvedli policisté, nikoliv neznámí útočníci. Byť tvrdil, že ho v jeho bytě napadli neznámí muži a odvedli ho na policejní stanici.

Podle verze nizozemské policie Borodin fyzicky napaden nebyl. Policisté se prý do jeho bytu dostavili proto, aby prověřili informace sousedů o údajném týrání Borodinových dětí. Diplomat zůstal na policejní služebně přes noc, ráno byl propuštěn.

Nizozemsko se pak Rusku za incident omluvilo, protože policisté porušili Borodinovu diplomatickou imunitu. K nynějšímu incidentu se zatím Moskva nevyjádřila. Nizozemský ministr zahraničí Frans Timmermans na svém twitterovém účtu napsal, že ruskému velvyslanci v Haagu byla kvůli Elderenboschově napadení předána protestní nóta.

Napětí kvůli Greenpeace

Vztahy mezi Ruskem a Nizozemskem jsou napjaté po nedávném incidentu na severu Ruska, kde ruská policie zadržela 30 členů ekologické organizace Greenpeace za útok na mořskou vrtnou plošinu.

Aktivisté byli zatčeni a obviněni z pirátství, hrozí jim až 15 let vězení. Dva z obviněných mají nizozemský pas. Haag už podnikl proti Rusku právní kroky, aby dosáhl jejich osvobození.

Nizozemsko se rovněž zařadilo mezi evropské státy, které ostře kritizují ruský zákon o zákazu propagace homosexuality mezi mládeží. Když letos prezident Vladimir Putin navštívil Amsterodam, uvítal ho pochod gayů a leseb, jehož účastníci proti kontroverznímu ruskému zákonu hlasitě protestovali.

 

Právě se děje

Další zprávy