Nezávislé Skotsko? Šéf vlády Salmond odkryl smělé plány

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
26. 11. 2013 14:05
Odpůrci nezávislosti zveřejněný dokument kritizují. Jde o fantazii, říkají.
První ministr Alex Salmond je přesvědčen, že bez Anglie se Skotsku povede lépe. Ale libra či královna se hodí. (26. listopadu 2013)
První ministr Alex Salmond je přesvědčen, že bez Anglie se Skotsku povede lépe. Ale libra či královna se hodí. (26. listopadu 2013) | Foto: Reuters

Glasgow - "Nastal čas uchopit vlastní budoucnost do obou rukou," prohlásil šéf Skotské národní strany (SNP) a první ministr Alex Salmond. A odkryl smělou vizi nezávislého Skotska.

Ta počítá například s britskou librou jako platidlem či královnou ve funkci hlavy státu. Zároveň ale slibuje vyšší penze či členství v EU a NATO. Odpůrci odtržení to ale podle serveru The Scotsman tak růžově nevidí.

Skoti budou o případném konci více než 300 let trvající unie s Anglií hlasovat v referendu 18. září 2014.

Unie ano, euro ne

Plány separatistů jsou detailně popsány v 670stránkovém dokumentu "Budoucnost Skotska: Váš průvodce k nezávislosti Skotska", který Salmond představil v úterý ve vědeckém centru v Glasgow.

Současná vláda počítá například s tím, že nově vzniklý stát s pěti miliony obyvateli by se stal členem nejen Evropské unie, ale i Severoatlantické aliance. "V NATO bychom byli díky naší strategické poloze vítáni," je přesvědčen Salmond.

Pro a proti

Poslední průzkumy ukazují, že konec politické unie s Anglií podporuje 38 procent obyvatel Skotska, naproti tomu 47 procent je proti.

Co se partají týče, jsou proti tři hlavní celostátní politické strany - konzervativci, labouristé i liberální demokraté. Skotské politice ale v posledních několika letech dominuje SNP.

Dokument zahrnuje mimo jiné i plány na vlastní armádu, která by měla během deseti let čítat 15 000 aktivních vojáků a 5000 záložníků, tedy dvojnásobek současného stavu.

Chce se rovněž do roku 2020 zbavit jaderných raket Trident, které se nacházejí na námořní základně Clyde. Podle prvního ministra by to přineslo úsporu 100 miliard liber.

 

Vše bude lepší

Salmond nechce zvyšovat daně obyvatel a zároveň hodlá snížit zdanění korporací. V plánu je i vyšší minimální mzda či rozšíření bezplatné péče o děti.

Minulostí by měla být i takzvaná "ložnicová daň", která ve Velké Británii platí od letošního roku a krátí příspěvek na bydlení pro sociálně slabé.

Stoupenci odtržení mají nemalé plány, pokud jde o důchodový systém. Lidem slibují, že si polepší o 1,1 libry týdně oproti současnému stavu.

Není se čemu divit. SNP dlouho tvrdí, že by se Skotům bez Anglie dařilo lépe. Vždyť 95 procent zásob britské ropy a 58 procent zásob plynu se nachází ve vodách, které využívá skotská námořní flotila.

Ropná plošina Thistle Alpha
Ropná plošina Thistle Alpha | Foto: www.patrix.dk

Skotové počítají s tím, že v příštích třiceti letech by zisky z "černého zlata" naplnily 28miliardový rozpočet ze třetiny.

Plán? Spíš jen fantazie

Zatímco Salmond líčí vše v zářivých barvách, odjinud zaznívají skeptické hlasy.

"Nacionalisté promarnili příležitost zodpovědět velké otázky o skotské budoucnosti," prohlásil britský exministr financí Alistair Darling, šéf hnutí Better Together (Lépe společně), jež usiluje o zachování politického svazku. "Čekali jsme na to měsíce, ale nedostali odpovědi."

Materiál neváhal označit za fikci. "Je fantazie říci, že můžeme opustit Spojené království, ale ponechat si všechny výhody, které ze členství plynou. (...) Namísto věrohodného plánu jsme dostali pouhý seznam politických slibů, aniž by nám bylo řečeno, jak by za ně Alex Salmond zaplatil."

 

Právě se děje

Další zprávy