Kyjev omylem deportoval kritika Janukovyče do Ruska

Alexandra Malachovská Alexandra Malachovská
7. 11. 2014 18:56
Člen vedení respektované organizace Memorial, která kritizuje represe v Rusku, byl ze Lvova vyhoštěn bez udání důvodu. Omylem, jak se později ukázalo.
Ukrajinský voják. Ilustrační foto.
Ukrajinský voják. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Kyjev – "Nežádoucí". Takovou nálepku dostal na Ukrajině ruský obránce lidských práv Vitalij Ponomarjov. Ukrajinské úřady ho následně nechaly deportovat do Ruska.

Člen vedení respektované moskevské organizace Memorial byl ze Lvova vyhoštěn bez udání důvodu před několika dny. Omylem, jak se později ukázalo.

Podle Ukrajinské bezpečnostní služby (SBU) šlo o "politováníhodný omyl".

Sovětští disidenti

"Za více než dvacetiletou praxi v oblasti obrany lidských práv jsem se několikrát setkal se zákazem vstupu. Šlo hlavně o zákazy diktátorských režimů ze Střední Asie. Je politováníhodné, že podobný problém teď vznikl ze strany Ukrajiny,“ řekl Ponomarjov podle serveru grani.ru.

Organizaci Memorial, pro kterou pracuje, založili v 80. letech minulého století sovětští disidenti, mimo jiné akademik Andrej Sacharov. A ruské úřady se ji teď pokoušejí zrušit.

V poslední době se zastala mimo jiné ukrajinské pilotky Nadiji Savčenkové, která je v ruském vězení. Teď byl Vitalij Ponomarjov v ukrajinském Lvově proto, aby se zúčastnil soudního procesu s ruskými politickými azylanty.

Na seznamu

"Řekli mi, že jsem na seznamu nežádoucích osob. Žádný důvod neuvedli. Po dvou hodinách mne deportovali letadlem, kterým jsem do Lvova přiletěl," řekl Ponomarjov novinářům.

Až dva dny poté ukrajinské úřady označily zákaz vstupu pro ruského aktivistu za "omyl".

Že se na seznam nežádoucích dostal, může mít několik příčin.

Jako vysvětlení se nabízí třeba fakt, že je jmenovcem jiného Ponomarjova - Vjačeslava Ponomarjova, bývalého vůdce proruských separatistů ve východoukrajinském Slavjansku.

Mluvčí ukrajinského ministerstva vnitra Natalija Stativková ale zmínila ještě jiný důvod: uvedla, že Ponomarjov byl na seznamu už za exprezidenta Viktora Janukovyče a možná na něm - omylem - zůstal. Kyjev ho z něj nechal vyškrtnout až teď.

"Může kritizovat i počasí"

"Ponomarjov může volně jezdit na Ukrajinu a kritizovat Janukovyče, Porošenka, Jaceňuka, Avakova, (tajnou policii) SBU, ministerstvo vnitra a třeba i počasí,“ uvedla na svém Facebooku Stativková.

Na indexu se podle ní kdysi ocitl "za ostrou kritiku porušování lidských práv a politických represí, kterých se dopouštělo ukrajinské vedení". Jeho výroky se ovšem týkaly Janukovyčova režimu, nikoli současné ukrajinské vlády.

Seznamy lidí, kteří nesmí na Ukrajinu, však od pádu režimu ve Lvově nikdo neupravoval, a Ponomarjov tak fakticky doplatil na to, že se v ukrajinských záležitostech angažoval.

Nejde ostatně o první podobný omyl.

Záměna jmen

Před časem ukrajinští pohraničníci odmítli pustit do země známého ruského novináře Jevgenije Kiseljova, který na Ukrajině působí dlouhodobě a patří mezi zastánce proevropských změn.

Když se z Londýna vracel do Kyjeva, byl zadržen, a měl být dokonce deportován do Ruska. Oficiální ukrajinští představitelé ovšem později přiznali, že si ho pohraničníci spletli s jiným ruským žurnalistou, který má stejné příjmení, současný vývoj na Ukrajině ale ostře kritizuje.

Na rozdíl od Jevgenije Kiseljova, který moderuje pořad v ukrajinské televizi Inter, působí Dmitrij Kiseljov na kanálu Rossija a je považován za jednoho z hlavních kremelských propagandistů. Případ řešil osobně prezident Porošenko.

 

Právě se děje

Další zprávy