Newyorská prokurátorka žaluje Trumpovu nadaci kvůli ovlivňování voleb

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 14. 6. 2018 18:21
Trump Foundation se měla zapojit do "rozsáhlého a trvalého porušování státního a federálního práva".
Americký prezident Donald Trump.
Americký prezident Donald Trump. | Foto: Reuters

Washington - Generální prokurátorka státu New York ve čtvrtek podala žalobu na prezidenta Donalda Trumpa, jeho tři potomky a nadaci Trump Foundation. Oznámila to agentura Reuters. Jsou obviněni, že po dobu víc než deseti let porušovali americké zákony, a to i během prezidentské kampaně v roce 2016. Nadace by podle prokurátorky Barbary Underwoodové měla být rozpuštěna. Prezident její stanovisko označil za směšné.

Pasáž žaloby o prohřešcích během prezidentské kampaně hovoří o "rozsáhlé nezákonné politické koordinaci" mezi nadací a členy Trumpova volebního štábu. Docházelo prý k "opakovanému a záměrnému" vzájemnému obchodování ve prospěch osobních a komerčních zájmů budoucího prezidenta.

"Trump Foundation byla bezmála jen šekovou knížkou pro platby pana Trumpa nebo jeho podniků bez ohledu na účel a zákonnost," uvádí se v prohlášení prokurátorky. "Takto by privátní nadace fungovat neměla," dodává Underwoodová, která byla do funkce jmenována za vlády prezidenta Baracka Obamy.

Trump podle sdělení prokurátorky zneužíval nadační fondy k financování kampaně a jiných osobních závazků a k podpoře svého realitního a hotelového byznysu. V rozporu s americkými zákony měla organizace Trump Foundation poukázat volebnímu štábu přes 2,8 milionu dolarů (62 milionů Kč).

Prezident v bezprostřední reakci na twitteru žalobu označil za dílo "hnusných demokratů," kteří stojí v čele státu New York. Oznámil, že nestojí o mimosoudní urovnání případu, jak to v podobných situacích udělal už dříve. Nadace prý vybrala 18,8 milionu dolarů (přes 415 milionů Kč), ale na charitu vydala 19,2 milionu. USD

Žaloba u nejvyššího soudu státu New York, které předcházelo téměř dvouleté vyšetřování, byla podána i na Trumpovy děti Donalda mladšího, Erika a Ivanku. Kromě pokuty žádá prokurátorka splacení 2,8 milionu dolarů poukázaných nezákonně na kampaň a pro Trumpa zákaz řízení jeho nadace po dobu deseti let a pro tři jeho děti po dobu jednoho roku.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy