New York zakáže prodej cigaret osobám mladším 21 let

ČTK ČTK
19. 11. 2013 22:40
Starosta Bloomberg podepsal nový protikuřácký zákon.
Foto: Reuters

New York - Osoby mladší jednadvaceti let si už zanedlouho v New Yorku cigarety nekoupí. Rozhodl o tom starosta Michael Bloomberg, který v úterý podepsal nový zákon upravující pravidla prodeje tabákových výrobků. New York se tak stal prvním velkým americkým městem, které věkovou hranici pro nákup kuřiva posunulo z 18 na 21 let.

Bloomberg chce přístup k tabáku ztížit mladým lidem ve věku, kdy si velká většina kuřáků vypěstuje návyk. Podle městské zdravotní správy propadne 80 procent kuřáků definitivně svému zlozvyku právě před dosažením jednadvaceti let. Tabákové společnosti a někteří trafikanti protestují: vyšší věková hranice podle nich jen kuřáky nasměruje na černý trh.

Zákon, který nabude účinnosti za šest měsíců, má teenagerům především znemožnit, aby své starší kamarády používali jako nastrčené kupce cigaret. "Napříště se budou muset obracet na dospělé, což jim snad kouření zkomplikuje," doufá městský radní Thomas Farley.

Bloomberg má podle agentury AP v úmyslu podniknout i další protikuřácké kroky. Zakáže například, aby se v maloobchodní síti cigarety prodávaly s jakoukoli slevou. Výrobci cigaret často podněcují prodejce ke slevovým akcím, aby nalákali nové zákazníky.

Bloomberg hodlá zároveň prosadit, aby cena za krabičku cigaret nebyla v žádném případě nižší než 10,5 dolaru (asi 210 Kč). I tyto kroky ale podle kritiků přivedou nové zákazníky k pokoutním prodejcům, jichž je v New Yorku stále víc než dost.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Na Floridě identifikovali poslední 98. oběť zřícení výškové budovy

Pozůstatky poslední osoby, která se pohřešovala po zřícení 12patrové budovy v městečku Surfside v americkém státu Florida, se našly a byly identifikovány, oznámila podle agentury Reuters starostka okresu Miami-Dade Daniella Levineová Cavaová. Neštěstí si tak podle konečné bilance vyžádalo 98 životů. Budova se zhroutila 24. června.

Minulý pátek hasiči oficiálně ukončili pátrání po pohřešovaných v troskách. Na místě ale ještě zůstávali forenzní technici. Úřady tehdy podle agentury AP odmítly potvrdit, zda již našly nejspíš poslední chybějící ostatky, nebo ještě stále pátrají po těle pohřešované Estelle Hedayaové. Dnes agentura AP uvedla, že mladší bratr čtyřiapadesátileté Hedayaové potvrdil, že poslední oběť byla identifikována.

Příčina zřícení budovy zatím stále není jasná, přestože podle odborného posudku z roku 2018 měla vážné závady. V budově bylo 135 bytových jednotek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy