New York Times zpoplatní zprávy na svém webu

Roman Gazdík
20. 1. 2010 17:20
Nejprestižnější newyorský deník zpoplatní přístup na své stránky se zprávami
Foto: Aktuálně.cz

New York - Jste pravidelným čtenářem internetové stránky nejprestižnějšího amerického deníku New York Times? Pak si od počátku roku 2011 připlatíte.

Jako první z velkých amerických deníků se tento list rozhodl jít do rizika a pokusit se získat zpět část ztracených zisků zpoplatněním přístupu do své internetové edice.

Jestli jste jen občasným návštěvníkem, změna se vás nedotkne, protože jistý - zatím neznámý - počet článků bude i nadále zdarma. Pokud však kvótu překročíte, budete muset pro další brouzdání uhradit plošný poplatek. Předplatitelé tištěné verze mají mít do databáze přístup automaticky.

O podobném kroku se v amerických denících dlouhodobě zasažených padajícími náklady a propouštěním stovek zaměstnanců debatuje už léta. Vydavatelé se však zpoplatňování internetu obávají, protože může odradit zadavatele internetové reklamy. Úspěch či neúspěch NYT tak budou ostatní noviny bedlivě sledovat.

Strmý pád

„Toto oznámení nám umožňuje, abychom začali přemýšlet a debatovat o mnoha otázkách, které se toho týkají," citovala internetová stránka NYT předsedu společnosti Arthura Sulzbergera mladšího. „Nemůžeme to udělat polovičatě, ani tříčtvrtinově, musíme to udělat zcela správně."

New York Times z 11.března 2009: samá ekonomická krize... a debata o kastraci v Evropě
New York Times z 11.března 2009: samá ekonomická krize... a debata o kastraci v Evropě | Foto: NYT

Zatím není jasné, kolik budou muset návštěvníci stránek platit, ani kolik článků bude zdarma.

Statistiky americké Rady pro audit novinového nákladu (ABC) ze září minulého roku ukázaly, že za předchozích dvanáct měsíců přišly noviny v USA o desetinu zákazníků (NYT o 7,28 procent).

Vydavatele však může uspokojovat, že ztráta čtenářstva se automaticky nerovná nižším ziskům. Příkladem může být list San Francisco Chronicle, který přes rekordní propad (čtvrtina nákladu) podle jeho ředitele Marka Adkinse zisky naopak zvýšil, a to díky nárůstu cen předplatného tištěné edice.

Ve stopách Financial Times

Zpoplatnění svých internetových médií plánuje také News Corporation Ruperta Murdocha, která je druhou největší mediální společností na světě. V USA vlastní například televizní kanál Fox News a deníky New York Post a Wall Street Journal.

Mezinárodní měnový fond vyzývá východní Evropu k přijetí eura. Vypuštění severokorejské rakety se setkalo s odsouzením. Na amerického prezidenta čekají doma problémy - pokud nezvýší daně, nebude mít na státní výdaje, konstatuje na titulní stránce deník Financial Times. Po Obamově pražském projevu jako by se slehla zem.
Mezinárodní měnový fond vyzývá východní Evropu k přijetí eura. Vypuštění severokorejské rakety se setkalo s odsouzením. Na amerického prezidenta čekají doma problémy - pokud nezvýší daně, nebude mít na státní výdaje, konstatuje na titulní stránce deník Financial Times. Po Obamově pražském projevu jako by se slehla zem. | Foto: Aktuálně.cz

Stránka NYTimes.com je nejnavštěvovanější americkou zpravodajskou internetovou stránkou. Každý měsíc registruje 17 milionů čtenářů. Přístup na ni byl v devadesátých letech zpoplatněn pro zámořské uživatele a mezi lety 2005 až 2007 museli čtenáři platit za čtení komentářů a redakčních úvodníků.

V současné době zpoplatňují část svých webů dva velké finanční deníky. Pouze platící čtenáři mají přístup na některé články Murdochova Wall Street Journal. Model NYT se však bude více blížit britským Financial Times, kde mají neplatící čtenáři měsíčně k dispozici zdarma 10 článků.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy