New York rozšiřuje vyšetřování Trumpovy firmy. Zjišťuje, zda nekrátil daně

ČTK ČTK
20. 11. 2020 12:57
Prokuratura ve státu New York rozšířila vyšetřování podnikání společnosti amerického prezidenta Donalda Trumpa. Generální prokurátorka státu New York a státní zástupce z Manhattanu požádali o zaslání finančních záznamů v souvislosti s prostředky, které firma zaplatila za konzultační činnost a které použila na snížení daňových odvodů v hodnotě několika milionů dolarů.
Donald Trump, prezident USA
Donald Trump, prezident USA | Foto: Reuters

Žádosti jsou zatím posledním z kroků, které úřady podnikly při vyšetřování činnosti The Trump Organization. Prezident postup vyšetřovatelů opakovaně označuje za politicky motivovaný. Jak Letitia Jamesová ze státu New York, tak manhattanský prokurátor Cyrus Vance jsou totiž demokraté.

Trumpovy firmy se v New Yorku týkají dvě vyšetřování. To Vanceovo se původně točilo kolem podezření, že Trump za své kampaně zaplatil pornografické herečce, aby mlčela o jejich údajně milostné aféře. Vance však následně prohlásil, že žádá o vydání osmi let finančních záznamů firmy, protože vyšetřuje rovněž údajné rozsáhlé a dlouhodobé kriminální počínání v prezidentově společnosti.

Jamesová se zabývá tvrzením bývalého prezidentova právníka Michaela Cohena, podle nějž prezident významně nadhodnocoval svoje jmění, aby dosáhl na půjčky.

V posledních týdnech podle zdrojů New York Times (NYT) požádali oba vyšetřovatelé o záznamy týkající se daňových odpisů za konzultační činnost. Trump si tímto způsobem odečetl z daní asi 26 milionů dolarů (577,3 milionu korun) mezi roky 2010 a 2018. Některé z plateb přitom přesně odpovídají částkám, které podle svých přiznání obdržela Ivanka Trumpová od konzultační firmy, kterou částečně vlastní. Samotná Trumpová však podle NYT zřejmě není předmětem vyšetřování.

"Toto je čisté a jasné obtěžování," napsala na twitteru v reakci na článek NYT Trumpová. "Toto ‚vyšetřování‘ newyorskými demokraty je na 100 procent motivováno politikou, publicitou a vztekem," dodala.

NYT přišel ke konci září s odhalením, že prezident neplatil v posledních 15 letech téměř žádné daně z příjmu. Podle listu toho přitom dosáhl tím, že vždy vykázal při podnikání ztráty. Prezident informace odmítl a poznamenal, že na daních zaplatil miliony dolarů. V rozporu s tradicemi nastolenými jeho předchůdci ovšem Trump dosud nezveřejnil svoje daňová přiznání, jako důvod uvádí, že je kontroluje federální finanční úřad.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 minutami

Boeing kvůli závadě odložil plánovaný start zkušebního letu kosmické lodi Starliner

Společnost Boeing kvůli závadě odložila plánovaný start druhého zkušebního letu kosmické lodi CST-100 Starliner k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Plavidlo bez posádky mělo vzlétnout ve 13:20 východoamerického času (19:20 SELČ). Informovala o tom agentura Reuters

Inženýři Boeingu odhalili během příprav "známky neočekávané polohy ventilů" v pohonném systému lodi, uvedla společnost v prohlášení. Podle Boeingu byl problém objeven při kontrolách systémů lodi po několika bouřích, které region zasáhly.

"Jsme zklamáni dnešním výsledkem a potřebou odložit start Starlineru," uvedl šéf kosmického programu společnosti Boeing John Vollmer. Dodal, že týmy Boeingu a americké vesmírné agentury NASA zajistí bezpečný průběh mise, i kdyby jim to mělo trvat delší dobu.

NASA později informovala, že start zkušebního letu bude pravděpodobně přesunut na středu 4. srpna ve 12:57 východoamerického času (18:57 SELČ).

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Centrum afghánského Kábulu zasáhla silná exploze. K výbuchu došlo poblíž diplomatické čtvrti a rušného náměstí s tržištěm, kde jsou vládní budovy

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

K volbám se letos přihlásilo 22 volebních seskupení, méně než v minulých letech

K letošním volbám do sněmovny předložilo kandidátní listiny 22 volebních seskupení. Je jich zhruba o třetinu méně než při minulých volbách před čtyřmi roky. Tehdy dodalo kandidátky 31 stran a hnutí. Vyplývá to ze zjištění ČTK na krajských úřadech a pražském magistrátu. Lhůta pro nominace dnes v 16:00 skončila. Podobně jako v minulých letech ne všechna seskupení přihlásila své adepty na poslance ve všech krajích.

Největší výběr by mohli mít voliči v Praze a v Jihomoravském kraji, kde bylo podáno 21 kandidátek. Naopak v Karlovarském, Ústeckém, Libereckém a Královéhradeckém kraji se sešlo po 17 kandidátkách.

Kandidátní listiny podle očekávání podaly všechny sněmovní strany, které podle průzkumů mají šanci znovu obsadit poslanecká křesla. ANO, SPD, ČSSD a KSČM kandidují samostatně, ODS, KDU-ČSL a TOP 09 vytvořily koalici Spolu, koaliční kandidátku sestavili také Piráti se Starosty.

Zástupci Trikolóry se propojili se Soukromníky a Svobodnými jako jedna volební strana. Místa ve Sněmovně by si chtěl udržet rovněž Volný blok. Favorizovanější je ale podle průzkumů nové hnutí Přísaha bývalého policisty Roberta Šlachty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy