New York rozšiřuje vyšetřování Trumpovy firmy. Zjišťuje, zda nekrátil daně

ČTK ČTK
20. 11. 2020 12:57
Prokuratura ve státu New York rozšířila vyšetřování podnikání společnosti amerického prezidenta Donalda Trumpa. Generální prokurátorka státu New York a státní zástupce z Manhattanu požádali o zaslání finančních záznamů v souvislosti s prostředky, které firma zaplatila za konzultační činnost a které použila na snížení daňových odvodů v hodnotě několika milionů dolarů.
Donald Trump, prezident USA
Donald Trump, prezident USA | Foto: Reuters

Žádosti jsou zatím posledním z kroků, které úřady podnikly při vyšetřování činnosti The Trump Organization. Prezident postup vyšetřovatelů opakovaně označuje za politicky motivovaný. Jak Letitia Jamesová ze státu New York, tak manhattanský prokurátor Cyrus Vance jsou totiž demokraté.

Trumpovy firmy se v New Yorku týkají dvě vyšetřování. To Vanceovo se původně točilo kolem podezření, že Trump za své kampaně zaplatil pornografické herečce, aby mlčela o jejich údajně milostné aféře. Vance však následně prohlásil, že žádá o vydání osmi let finančních záznamů firmy, protože vyšetřuje rovněž údajné rozsáhlé a dlouhodobé kriminální počínání v prezidentově společnosti.

Jamesová se zabývá tvrzením bývalého prezidentova právníka Michaela Cohena, podle nějž prezident významně nadhodnocoval svoje jmění, aby dosáhl na půjčky.

V posledních týdnech podle zdrojů New York Times (NYT) požádali oba vyšetřovatelé o záznamy týkající se daňových odpisů za konzultační činnost. Trump si tímto způsobem odečetl z daní asi 26 milionů dolarů (577,3 milionu korun) mezi roky 2010 a 2018. Některé z plateb přitom přesně odpovídají částkám, které podle svých přiznání obdržela Ivanka Trumpová od konzultační firmy, kterou částečně vlastní. Samotná Trumpová však podle NYT zřejmě není předmětem vyšetřování.

"Toto je čisté a jasné obtěžování," napsala na twitteru v reakci na článek NYT Trumpová. "Toto ‚vyšetřování‘ newyorskými demokraty je na 100 procent motivováno politikou, publicitou a vztekem," dodala.

NYT přišel ke konci září s odhalením, že prezident neplatil v posledních 15 letech téměř žádné daně z příjmu. Podle listu toho přitom dosáhl tím, že vždy vykázal při podnikání ztráty. Prezident informace odmítl a poznamenal, že na daních zaplatil miliony dolarů. V rozporu s tradicemi nastolenými jeho předchůdci ovšem Trump dosud nezveřejnil svoje daňová přiznání, jako důvod uvádí, že je kontroluje federální finanční úřad.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Prezident Zeman se příští týden setká s polským protějškem Dudou

Prezident Miloš Zeman se příští týden na Pražském hradě setká s polským prezidentem Andrzejem Dudou. Budou jednat o tématech Evropské unie či o visegrádské spolupráci. Na webu Pražského hradu to dnes uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák řekl, že se setkání uskuteční na žádost Polska. "Polská strana chce konzultovat aktuální věci kolem Evropské unie a polského předsednictví Visegrádu," uvedl. Konkrétní témata se podle něj teprve dojednávají, předpokládá ale projednávání právě evropské a visegrádské agendy, mohla by být i příležitost probrat bilaterální témata.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Za zbití a upálení bezdomovce uložil soud útočníkovi 13 let vězení

Za zbití a následné upálení bezdomovce v pražském Trojmezí potrestal soud Jiřího Málka 13 lety vězení. Uznal ho vinným z vraždy, z pokusu o těžké ublížení na zdraví a také z výtržnictví. Vyšetřovatelé činu uváděli, že muž vraždil, protože nesnáší sociálně vyloučené skupiny lidí. To se však nepodařilo prokázat a Málek to výslovně popřel. Uvedl také, že na útok si nepamatuje. Verdikt není pravomocný.

Třiapadesátiletý bezdomovec uhořel loni 6. července v přístřešku, který stál v lesnatém porostu mezi ulicemi Sady zahradnické mládeže a Doupovská. Příčinou úmrtí byla podle pitvy kombinace otravy oxidem uhelnatým a otravy alkoholem.

Málek připustil, že na místě činu byl, protože přišel na Trojmezí popíjet se svým známým z ubytovny. Podle rozsudku pak v opilosti napadl tamního bezdomovce, kterého předtím neznal, a to po sporu o víno. Zaútočil na něj údery pěstí do obličeje a kopy. Ležícímu, silně opilému muži také údajně skočil snožmo na hlavu. Poté odešel, za několik desítek minut se ale vrátil a zapalovačem na místě založil požár, který se rychle rozšířil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy