Vlezou do davu lidí, kočky je nechytají. V New Yorku nebezpečně vzrostl počet potkanů

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 22. 12. 2018 11:32
Když si Newyorčané vyjdou na vycházku americkým městem, je zcela běžné, že narazí na potkana. Hlodavec se nebojí ani proběhnout davem lidí, zatímco svírá kousek okraje pizzy. Potkanů v New Yorku v poslední době výrazně přibylo. Podle odborníků za to může i globální oteplování - mírnější zimy jim dělají dobře.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Teplejší zimní měsíce prodlužují období, ve kterém se potkani rozmnožují. Lidé také tráví více času venku, a tak se na ulicích hromadí větší množství odpadků, které potkanům slouží jako potrava. 

"V zimě se potkani kvůli chladu tolik nerozmnožují. Protože jsou ale zimy stále teplejší, mají teď potkani pravděpodobně o jeden vrh ročně více. V jednom vrhu potkan většinou porodí deset mláďat a to je už značný rozdíl," uvedl pro deník The Guardian americký vědec Bobby Corrigan, který se specializuje na hlodavce. 

New York trápí zvýšený výskyt potkanů poslední čtyři roky. Loni městské úřady obdržely celkem 19 152 telefonátů s žádostí o zahubení těchto škůdců, což je oproti roku 2016 desetiprocentní nárůst. 

Oficiální statistiky o počtu potkanů v New Yorku ale neexistují, odhady hovoří o 250 tisících až desítkách milionů.

Potkani jsou s městem tak spjatí, že vědci dokonce přišli na to, že se od sebe geneticky odlišují ti, kteří žijí v centru, a ti, kteří obývají předměstí. Ukázal to loňský výzkum Fordhamovy univerzity. 

Více potkanů ale souvisí i s jinými faktory než s globálním oteplováním. Vinu nese taky vysoký počet obyvatel, New York je s více než osmimilionovou populací nejlidnatějším městem Spojených států. To znamená i více odpadků.

Oprava

Vážení čtenáři,

v předchozí verzi textu jsme chybně uvedli, že se v New Yorku přemnožily krysy. Ve skutečnosti se jedná o potkany. Za vzniklou chybu se omlouváme.

Redakce Aktuálně.cz

"Odpadkové koše jsou všude v New Yorku a každou noc můžete vidět potkany, jak se odpadky cpou, protože je to pro ně zkrátka snadné. Potkani si říkají: ‘Díky, my se tím prokoušeme, jak je libo.’ Využívají naší slabosti," vysvětluje Corrigan, podle kterého potkanů jen těžko ubude, pokud z New Yorku nezmizí hory smetí. 

Přenašeči nemocí

S potkany jsou navíc spojená také zdravotní rizika. Například minulý rok vyvolala poplach zpráva, že úřady v newyorské čtvrti Bronx zaznamenaly jedno úmrtí na leptospirózu. Projevy této choroby se objevily ještě u dalších dvou lidí. Leptospiróza je bakteriální onemocnění, někdy nazývané "krysí žloutenka". Potkani ho přenášejí močí.

Vědci z americké Kolumbijské univerzity navíc už v roce 2014 zjistili, že potkani žijící v New Yorku mohou přenášet i salmonelu, střevní bakterii E.coli nebo dokonce hantavirus Seoul, který v některých případech vede k selhání ledvin.

Newyorský starosta Bill de Blasio už loni hovořil o potřebě masového vyhubení potkanů v nejvíce postižených oblastech, jakými jsou například Čínská čtvrť nebo East Village. 

Dokonce i u Bílého domu

Tito hlodavci ale trápí i další americká města - Houston, Washington, Boston nebo Filadelfii. Americká média v posledních dnech podotkla, že se nevyhýbají ani trávníkům Bílého domu, tedy u sídla amerického prezidenta. O zkušenost se nedávno podělil například reportér televize Fox News John Roberts, který na severním trávníku Bílého domu narazil na "velkého hnědého potkana". Původně si přitom myslel, že mu po noze leze veverka - živočich, který se v USA vyskytuje poměrně běžně. 

Právě ve Washingtonu, americké metropoli, jsou v posledních měsících deratizéři čím dál vytíženější. Starosta Muriel Bowser oznámil, že do boje s potkany město případně investuje až 900 tisíc dolarů (přes 20 milionů korun). 

Podle studie, kterou v září publikoval vědecký portál Frontiers in Ecology and Evolution, je také mylné domnívat se, že by s odchytem a hubením potkanů mohly pomoct kočky. Výzkum ukázal, že během 79 dnů zabily kočky v New Yorku jen dva potkany.

Video: Jed na krysy nebo rtuť. Chemikálie ve falešných lécích zabíjejí statisíce lidí, říká Hindráková, autorka knihy Smrtící byznys

Léky vyrábí čínská mafie a dováží je do Afriky, má z toho vyšší příjmy než z obchodu s drogami, líčí Hana Hindráková, autorka knihy Smrtící byznys. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy