Vlezou do davu lidí, kočky je nechytají. V New Yorku nebezpečně vzrostl počet potkanů

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 22. 12. 2018 11:32
Když si Newyorčané vyjdou na vycházku americkým městem, je zcela běžné, že narazí na potkana. Hlodavec se nebojí ani proběhnout davem lidí, zatímco svírá kousek okraje pizzy. Potkanů v New Yorku v poslední době výrazně přibylo. Podle odborníků za to může i globální oteplování - mírnější zimy jim dělají dobře.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Teplejší zimní měsíce prodlužují období, ve kterém se potkani rozmnožují. Lidé také tráví více času venku, a tak se na ulicích hromadí větší množství odpadků, které potkanům slouží jako potrava. 

"V zimě se potkani kvůli chladu tolik nerozmnožují. Protože jsou ale zimy stále teplejší, mají teď potkani pravděpodobně o jeden vrh ročně více. V jednom vrhu potkan většinou porodí deset mláďat a to je už značný rozdíl," uvedl pro deník The Guardian americký vědec Bobby Corrigan, který se specializuje na hlodavce. 

New York trápí zvýšený výskyt potkanů poslední čtyři roky. Loni městské úřady obdržely celkem 19 152 telefonátů s žádostí o zahubení těchto škůdců, což je oproti roku 2016 desetiprocentní nárůst. 

Oficiální statistiky o počtu potkanů v New Yorku ale neexistují, odhady hovoří o 250 tisících až desítkách milionů.

Potkani jsou s městem tak spjatí, že vědci dokonce přišli na to, že se od sebe geneticky odlišují ti, kteří žijí v centru, a ti, kteří obývají předměstí. Ukázal to loňský výzkum Fordhamovy univerzity. 

Více potkanů ale souvisí i s jinými faktory než s globálním oteplováním. Vinu nese taky vysoký počet obyvatel, New York je s více než osmimilionovou populací nejlidnatějším městem Spojených států. To znamená i více odpadků.

Oprava

Vážení čtenáři,

v předchozí verzi textu jsme chybně uvedli, že se v New Yorku přemnožily krysy. Ve skutečnosti se jedná o potkany. Za vzniklou chybu se omlouváme.

Redakce Aktuálně.cz

"Odpadkové koše jsou všude v New Yorku a každou noc můžete vidět potkany, jak se odpadky cpou, protože je to pro ně zkrátka snadné. Potkani si říkají: ‘Díky, my se tím prokoušeme, jak je libo.’ Využívají naší slabosti," vysvětluje Corrigan, podle kterého potkanů jen těžko ubude, pokud z New Yorku nezmizí hory smetí. 

Přenašeči nemocí

S potkany jsou navíc spojená také zdravotní rizika. Například minulý rok vyvolala poplach zpráva, že úřady v newyorské čtvrti Bronx zaznamenaly jedno úmrtí na leptospirózu. Projevy této choroby se objevily ještě u dalších dvou lidí. Leptospiróza je bakteriální onemocnění, někdy nazývané "krysí žloutenka". Potkani ho přenášejí močí.

Vědci z americké Kolumbijské univerzity navíc už v roce 2014 zjistili, že potkani žijící v New Yorku mohou přenášet i salmonelu, střevní bakterii E.coli nebo dokonce hantavirus Seoul, který v některých případech vede k selhání ledvin.

Newyorský starosta Bill de Blasio už loni hovořil o potřebě masového vyhubení potkanů v nejvíce postižených oblastech, jakými jsou například Čínská čtvrť nebo East Village. 

Dokonce i u Bílého domu

Tito hlodavci ale trápí i další americká města - Houston, Washington, Boston nebo Filadelfii. Americká média v posledních dnech podotkla, že se nevyhýbají ani trávníkům Bílého domu, tedy u sídla amerického prezidenta. O zkušenost se nedávno podělil například reportér televize Fox News John Roberts, který na severním trávníku Bílého domu narazil na "velkého hnědého potkana". Původně si přitom myslel, že mu po noze leze veverka - živočich, který se v USA vyskytuje poměrně běžně. 

Právě ve Washingtonu, americké metropoli, jsou v posledních měsících deratizéři čím dál vytíženější. Starosta Muriel Bowser oznámil, že do boje s potkany město případně investuje až 900 tisíc dolarů (přes 20 milionů korun). 

Podle studie, kterou v září publikoval vědecký portál Frontiers in Ecology and Evolution, je také mylné domnívat se, že by s odchytem a hubením potkanů mohly pomoct kočky. Výzkum ukázal, že během 79 dnů zabily kočky v New Yorku jen dva potkany.

Video: Jed na krysy nebo rtuť. Chemikálie ve falešných lécích zabíjejí statisíce lidí, říká Hindráková, autorka knihy Smrtící byznys

Léky vyrábí čínská mafie a dováží je do Afriky, má z toho vyšší příjmy než z obchodu s drogami, líčí Hana Hindráková, autorka knihy Smrtící byznys. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 26 minutami

Nákupy lidé stále spíše odkládají, čekají na otevření obchodů

Tržby v maloobchodě očištěné o kalendářní vlivy se podle dnes zveřejněných dat Českého statistického úřadu letos v březnu meziročně zvýšily o pět procent. V meziměsíčním srovnání měli obchodníci v březnu tržby o 1,6 procenta nižší.

Meziroční srovnání výsledků maloobchodu za březen ovlivnila podle analytiků nízká srovnávací základna z loňska, kdy už se čeští prodejci potýkali s uzavřením kamenných obchodů kvůli pandemii koronaviru. Stejná situace bude podle nich ještě v dubnu. Lidé nákupy ve třetím měsíci letošního roku stále spíše odkládali a čekají, až nebudou odkázáni jen na e-shopy. S uvolňováním opatření by se tak maloobchodní tržby měly zvyšovat. 

Proti loňskému březnu si podle hlavního ekonoma BH Securities Štěpána Křečka polepšily specializované prodejny s výrobky pro domácnost, kterým tržby vzrostly o 18,8 procenta. "Vyšší meziroční tržby ohlásily i prodejny s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci či prodejny s počítači a komunikační technikou. Naopak pokles tržeb nadále trápil prodejny s oděvy a obuví. V následujících měsících proto možná skončí v bankrotu některé módní značky," uvedl.

Tradičně dobré výsledky zaznamenali internetoví prodejci, kterým tržby v březnu meziročně vzrostly o 36,2 procenta. Podle ekonoma Komerční banky Michala Brožky by se v dalších měsících rozdíl růstového tempa e-shopů a kamenných obchodů měl snižovat.

Ekonomka investiční skupiny LOGeco Jana Mücková ale nepředpokládá, že by se u veškerého zboží zákazníci vrátili do kamenných prodejen. Výjimkou podle ní pravděpodobně bude oblečení a obuv. Analytik společnosti Akcenta CZ Miroslav Novák dodal, že na očekávaném zpomalení meziroční dynamiky prodejů přes internet se projeví vysoká srovnávací základna z minulého roku.

před 28 minutami

Pentě klesl zisk o polovinu. Dolů ji táhlo Aero, pomohl naopak Dr. Max a reality

Skupině Penta Investments loni klesl zisk o 48 procent na 3,5 miliardy korun. Kumulativní tržby portfoliových firem stouply o pět miliard na 181 miliard korun. K zisku přispěly zejména lékárny Dr.Max, sázková Fortuna, realitní divize Penta Real Estate a Primabanka. Ztrátové naopak byly pojišťovna Dôvera, polské retailová síť Empik, firma Slovalco a Aero Vodochody. Penta to dnes oznámila v tiskové zprávě.

Celková aktiva portfoliových společností Penty se zvýšila o šest miliard na 291 miliard Kč a do rozvoje svých společností a projektů skupina investovala navzdory pandemii 11 miliard korun, což bylo o 4,6 miliardy meziročně méně.

"Loňský rok byl pro nás po letech výjimečných hospodářských výsledků zatěžkávací zkouškou. Penta má ale dobře rozložené portfolio, v jednotlivých firmách a projektech všichni odvedli skvělou práci. Dosáhli jsme tedy i při významných investicích solidního zisku," uvedl partner Penty Marek Dospiva.

Mezinárodní síť lékáren Dr.Max podle něho sehrála v čase pandemie významnou roli ve všech zemích, kde působí. Její lékárny poskytovaly služby bez omezení a musely být schopné zareagovat i na razantní změnu poptávky po ochranných či dezinfekčních pomůckách. I když opakované lockdowny snížily návštěvu lékáren zejména kvůli celkově menšímu objemu předepisovaných léků, dokázala síť lékáren významně přispět k ziskovosti skupiny Penta. Hospodářský výsledek pozitivně ovlivnily také Fortuna Entertainment Group, Penta Real Estate a Primabanka.

Penta Real Estate dokončila 1139 bytových jednotek (projekty Sky Park, Waltrovka, Terrace), dalších 805 bytů je ve výstavbě (Maison Ořechovka, Bory Home). V roce 2020 předala Penta Real Estate čtyři kancelářské projekty. Prodej pražského projektu Churchill Square byl největší transakcí na českém realitním trhu v kancelářském segmentu. Na konci roku 2020 spravovala Penta Real Estate aktiva v hodnotě 28,9 miliardy Kč.

Penta vznikla v roce 1994 na Slovensku. Jejími zakladateli jsou Marek Dospiva a Jaroslav Haščák. Celkem skupinu řídí šest partnerů a zaměstnává více než 43 000 lidí. Na dani z příjmu a odvodech za zaměstnance zaplatila celkem 6,4 miliardy Kč.

před 55 minutami

Advokát soudu EU: Polská pravidla o trestání soudců porušují unijní právo

Soudní dvůr Evropské unie by měl konstatovat, že polský zákon umožňující kárnému orgánu nejvyššího soudu trestat soudce kritizující justiční reformu je v rozporu s unijním právem. K tomuto závěru dospěl generální advokát nejvyššího orgánu unijní justice, podle něhož nový systém postihů ohrožuje nezávislost polských soudců. Pro soud není nově zveřejněný názor právního poradce závazný, často však k němu při svém rozhodování přihlíží.

Evropská komise se předloni obrátila na soud v Lucemburku kvůli činnosti disciplinární komory polského nejvyššího soudu, o jejíž nestrannosti Brusel pochybuje. O složení komory rozhoduje v Polsku soudcovská rada, jejíž členy převážně volí parlament ovládaný vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS). Polský nejvyšší soud již předloni rozhodl, že soudcovská rada není nezávislá, a zpochybnil tím i personální obsazení a pravomoci komory.

Soud již loni vydal předběžné opatření, jímž nařídil až do rozhodnutí případu činnost komory pozastavit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy